במשך שנים אודטה הגישה תוכניות אירוח ולייף סטייל עד שהגיעה לתוכנית ה-1000 והחליטה שדי. בלי פגרה או חופשה, היא הורידה את השאלטר על האולפן שבו שידרה בערוץ 10. אודטה גם הייתה אחת השותפות בחברה שהפיקה את התוכנית וזכתה ליהנות מהרווחים, שעל פי דבריה בראיונות עבר, נאמדו במיליונים. הקהל שלה היה מתמיד ומגיע כל בוקר או צהריים לקבל טיפים לכלכלת בית ולצפות בה בתפקיד עצמה. ההגשה המשוחררת שתובלה בביטויים בשפת אמה, רומנית, הפכה לקאלט, לצד פינת הנעליים כמובן, בה אודטה הייתה מציגה למצלמה את הסנדל או המגפונים החדשים שנעלה.

בגיל 66, אודטה חזרה לאחרונה להגיש תוכנית שבועית בקשת 12 וכפי שפורסם אתמול (ד'), כוהנת הטיפים בדרך לריאליטי. כשנוברים בעבר שלה, אי אפשר שלא לתהות איך זה לא קרה קודם, במיוחד לאור העובדה שלאישה הזאת קרה כבר כמעט הכל.

תאמינו לה

הקריירה העיתונאית של אודטה התחילה בכלל בסוף שנות השבעים, אז כתבה עבור השבועון "העולם הזה" מדור שעסק בבישול, הורות וטיפים לחיים בגיל 24 בלבד. חמש שנים אחר כך עבר המדור לקבוצת "ידיעות אחרונות", שם הפך לאחד האהובים והנקראים ביותר בהיסטוריה של העיתון. בשנת 2003 עבר סופית למשכנו האחרון ב"מעריב" עבור סכום כסף נאה במיוחד שהרוויחה בכל שבוע על כתיבתה, עד שנקלע העיתון לקשיים כלכליים והמדור ירד. לאורך השנים הספיקה גם לכתוב ארבעה ספרים שהפכו לרבי מכר.

בנוסף לתוכניות הטלוויזיה, שהביאו לה שלוש פעמים ברציפות את פרס "מסך הזהב", ההייפ סביבה באותה תקופה הוביל להשתתפות שלה בתפקיד עצמה בדרמה היומית "השיר שלנו" ב-2005 וגם לאחד החיקויים הזכורים ביותר של תוכנית הסאטירה "ארץ נהדרת" - אומלטה שגילם טל פרידמן. את החיקוי אגב, ביים יורם זק, היוצר, העורך והבמאי ראשי של "2025", הריאליטי שבשעריו תיכנס אודטה הערב.

אודטה שוורץ (צילום: צילום מסך, רשת 13)
מחוץ לתמונה, פינת הנעליים. אודטה שוורץ ב"החיים על פי אודטה" ברשת | צילום: צילום מסך, רשת 13

ב-2007, כשהחליטה לסיים את צילומי תוכנית הלייף סטייל שלה, מעטים ידעו שהסיבה לא הייתה מיצוי. חייה של אודטה נשאבו בלית ברירה לסערה בלתי צפויה, כשהתברר לה שבעלה השלישי לו הייתה נשואה במשך 15 שנים, אילן שוורץ (שם נעוריה של אודטה הוא גם כן שוורץ ולא שמרה על השם מנישואים אלו. ע.י.י), שיקר לה לאורך מערכת היחסים כשטען בפניה שהוא סוכן מוסד, על אף שלא היה כזה.

כמה שנים מאוחר יותר חשף חיים אתגר בסרטו "האמנתי לו" את האמת מאחורי האיש, שהחליף זהויות גם בפני נשים אחרות והוליך שולל עשרות אנשים במשך שנים. "כל עולמי כפי שהכרתי אותו התרסק לרסיסים", סיפרה אודטה  ליונתן ריגר כמה שנים אחרי שהתאוששה מהמשבר, "איבדתי אמון לא בבני אדם, אלא בעצמי. הקושי הכי גדול היה להחזיר את האמון לעצמי בעצמי".

אודטה שוורץ (צילום: צילום מסך, רשת 13)
בין טיפ לטיפ. אודטה שוורץ | צילום: צילום מסך, רשת 13

הכלה מבוקרשט

סאגת המתחזה לא הייתה הדרמה היחידה בחיי האהבה והמשפחה שלה בחיי המשפחה. בעלה הראשון של אודטה היה חבר ילדות, אבל הנישואים לא החזיקו מעמד והם התגרשו כעבור חמש שנים בלבד. נישואיה השניים לאיש העסקים המצליח איציק דנין היו כבר יותר יציבים והזוג הביא לעולם שני ילדים: דנה ואלון. אבל גם מערכת היחסים הזאת הסתיימה כעבור 17 שנה, ואודטה עצמה סיפרה שיצאה ממערכת היחסים מאיש העסקים האמיד מבלי לקבל דבר מנכסיו.

בתה, דנה, נשואה למייק זיקרי, אחיו של שוקי זיקרי שכזכור, שניהם היו שותפים עסקיים בעסק לעיצוב שיער ואחרי שפשטו רגל ב-2011 עזבו במפתיע לארצות הברית, ואיתם גם דנה וילדיהם, נכדיה של אודטה. "לי קשה מאוד עם זה" סיפרה אז ליונתן ריגר, "לא קיבלתי מנדט לדבר עליהם" ורמזה לכך שקיבלה הוראה מהבת שלה שלא לדבר בכלל על הפרשה.

אבל בנוסף לדרמות שיצרו סביבה בני משפחתה, אודטה יודעת גם להסתבך לבד, בעיקר בגלל הווליום שכל דבר שהיא אומרת או כותבת מקבל. ב-2007 ספגה ביקורת רבה בגלל מספר התבטאויות שלה כנגד הורים שמטפלים בילדיהם עם תרופות כמו ריטלין. "ריטלין הוא סם לכל דבר", כתבה אז, "וכל ה-ADHD (הפרעות קשב וריכוז) זה בלבולי ביצים". גל של תלונות הציף את הרשות השנייה לטלוויזיה לאחר שדיברה על הנושא בתוכנית שלה, והיו אף מי שהשוו בין הטענות שלה לאלו של דת הסיינטולוגיה, שמנהלת מאבק בטיפולים פסיכיאטריים, וטענו בנוסף כי היא משתייכת לכת. אודטה הודתה שלקחה מספר קורסים בנושא, אבל הכחישה מספר פעמים את השתייכותה לכת.

טיפ מנצח

הטיפים של אודטה, פרקטיים או משעשעים ככל שיהיו הובילה אותה לקחת את עולמות הייעוץ צעד אחד קדימה. היא פתחה את "סדר בנשמה", חברת קואצ'ינג וייעוץ שהיא עצמה מנהלת בפלטפורמות שונות ומובילה בהרצאות וסדנאות, ואף צילמה עשר תוכניות ייעוץ והעצמה לנשים ששודרה בערוץ 20 תחת השם "עצה טובה מאודטה".

פרק- 1 (צילום: מתוך "אודטה", קשת 12)
על סט צילומי התוכנית הנוכחית בהגשתה בקשת 12 | צילום: מתוך "אודטה", קשת 12

אך כל הטיפים בעולם, לא הכינו אותה לטלטלה הבריאותית שחוותה בחצי שנה החולפת. בינואר האחרון שיתפה בראיון לערן סויסה ב"ישראל היום" כי התגלה אצלה גידול טרום סרטני בשחלה בגודל של אשכולית, שהוסר בניתוח. באותו ראיון, סיפרה אודטה גם על ניסיון אונס אלים שחוותה בשנות העשרים המוקדמות שלה ועל הטרדות מיניות שחוותה מבכירים בעולם התקשורת והספרות במהלך שנותיה. מלבד התיאורים המפורטים על אותם הטרדות, התגלתה בתוך העדות שלה אישה בעלת עוצמות, שהעזה לעמוד מול אותם גברים ולהגיד בפה מלא את מה שקרה באותם אירועים.

עם כל זה, אודטה לא לוקחת את עצמה ברצינות מדי וזה כנראה מה שכיף בה. בימים האחרונים היא לוהקה להצטרף לתושבים בעיר של "2025" ובמילותיה שלה, יש לה תוכנית והיא באה לנצח. " אם אני יכולה לנצח את המשחק? ברור", היא קבעה בטיזר שפורסם אתמול בערוץ 12. "אני באמת מבינה איך אפשר לנצח את המשחק. ראיתי את התוכנית והאמצעי הוא כסף אבל המשחק הוא יחסי אנוש ובגלל שאני מבינה את הדבר הבסיסי הגדול זה, זה מה שיבטיח לי את הפרס הראשון". בין משתתפי התוכנית, שאודטה תפגוש הערב עם כניסתה, יש מן הסתם צעירים ושונים ממנה אך לא נראה שזה מרגש אותה. "יש לי מסוגלות להתחבר כמעט לכל בן אדם. אני מאחלת לעצמי שאני לא אכנס שם לכל מיני קרבות הצליפת לשון שלי די קשה", היא אמרה ביום שלפני וחתמה בנימה המזוהה איתה מהתוכניות שלה: "תושבים יקרים, חכו לי אני מגיעה".