יש מקומות שמספיק לבקר בהם פעם אחת בחיים, החומה הסינית למשל, כדי להבין את חשיבותם ההיסטורית, אך מקומות אחרים ימשיכו להיחשף אליכם במלוא תפארתם פעם אחר פעם. ירושלים היא בדיוק מקום כזה, בירת ישראל והעיר הקדושה ביותר לשלוש הדתות המונותאיסטיות, היא פלא של ממש. בין אם ביקרתם בה מאות פעמים ובין אם לא הייתם בה מעולם, תופתעו לגלות את כמות הפינות הנסתרות שתמצאו בה. מורי דרך ויזמים ירושלמים, כאלה שחיים את העיר לאורך כל שעות היממה, מציעים לכם לצאת לסיורים מודרכים וחווייתיים שיציגו בפניכם ירושלים שעדיין לא הכרתם. מסיור של גינות וארמונות, דרך סיור ברובע היהודי ועד לסיור מוזיקלי - זה הזמן להכיר את ירושלים מחדש.

בין גינות וארמונות בימין משה (סיור עירוני) 

ירושלים מלאה בשכונות יפהפיות ושונות זו מזו, לכל אחת יש ייחוד והיסטוריה משלה. סיור ״בין גינות וארמונות בימין משה״ מתחיל במנה שנבנה בכלל על ידי הסקוטים ומשמש כיום כבית הארחה. הסיור יאפשר לכם ליהנות הנוף המרהיב במקום ולשמוע סיפורים על ההיסטוריה יוצאת הדופן. בהמשך, תגיעו דרך שדרות של מזרקות משובצות הנחבאות בגינות נסתרות בעיר עד למבנה המפורסם של ימק״א, משם תמשיכו למגרש הכדורגל ההיסטורי שהפך למתח מגורים יוקרתי ובוא גן יפהפה ויצירות אומנות. הסיור יסתיים בשכונה הראשונה בעיר שנבנתה מחוץ לחומות שכוללת היום בתי יוקרה ובמרכזם גן אנדלוסי מהמם שנבנה על ידי אמנים ממרוקו.
מתי? ימי שישי אחר הצהריים, בשעה 17:00. בתיאום והרשמה מראש: 6418682־02, ekl.co.il 

שכונת ימין משה (צילום: shutterstock By diy)
בין גינות וארמונות בימין משה | צילום: shutterstock By diy

לגלות את הרובע היהודי (סיור מורשת) 

הרובע היהודי של ירושלים הוא מאתרי התיירות הכי פופולריים בעיר ולא במקרה. בסיור ״לגלות את הרובע היהודי״ תזכו להכיר את הרובע כמו שלא ראיתם אותו מעולם, בין היתר תעברו בכניסות נסתרות, נקודות תצפית מרהיבות, ומפגשים עם המקומות הכי יפים ומרגשים בו. הסיור מתחיל משער יפו, משם תעברו דרך כמה מהסמטאות הפחות מוכרות ברובע אל חומת חזקיה שנבנתה לפני 2,700 שנים. אחרי שתתרשמו מההיסטוריה המרשימה של המקום תגיעו אל הרחוב הראשי, אבל לא לזה של ירושלים המודרנית אלא לקארדו ביזנטי, הרחוב הראשי של ירושלים של לפני כ-2,000 שנה. הרובע מלא בפינות יוצאות דופן, למשל בית הכנסת החורבה בו כיפה ממנה יש תצפית של 360 מעלות על העיר כולה. שום ביקור ברובע היהודי אינו שלם בלי הכותל המערבי, אליו תגיעו דרך הרובע ההרודיאני.

מתי? ראשון עד חמישי, 11:00 ו-15:00. כל הסיורים מתקיימים בהזמנה מראש באתר: rova-yehudi.org.il

 סיור מרתק נוסף שנערך ברובע הוא זה של ״מרכז דוידסון״. תחת הכורתת ״מסע מיוחד בזמן״, תצאו לסיור בימים הקדומים של העיר ירושלים ותבקרו באתרים היסטוריים יוצאי דופן.  בין היתר תחת שרידיה של קשת רובינסון, שהיוותה את המחלף הקדום בעולם, שרידי החנויות שניצבו בצד הדרך ואף תגיעו אל מקוואות הטוהרה ששימשו את עולי הרגל לבית המקדש. במהלך הסיור תלכו באות המדרגות הרחבות אשר בנה המלך הורדוס והובילו אל רחבת בית המקדש, תצפו בשרידי הארמונות הרומיים שניצבו במלוא תפארתם כמה מאות שנים מאוחר יותר ותצעדו על החומה העות'מאנית הצופה על האזור כולו.

מתי? ראשון עד חמישי, 13:30 ו־17:00. 

אם כבר חופשה... ירושלים! לכל הפרטים על האירועים בעיר>>

מאפיות וטשולנטיות בשכונות החרדיות (סיור קולינרי) 

אם אתם כבר החלטתם לצאת לסיור קולינרי ביעד מסוים (מילה מאיתנו: צודקים!), חובה שתכירו את הטעמים הייחודיים של אותו המקום. סיור ״מאפיות וטושלנטיות בשכונות החרדיות״ מציע את כל מה ששמו מתאר אך עוד הרבה יותר. בזמן שהאברכים והנשים ממלאים את רחובות העיר בהכנות לשבת, חדרי המדרגות הנסתרים, אותם מכירים רק יודעי דבר, מתמלאים בטשולנטיות שמציעות את הטשולנט הכי טוב בארץ. לא רק טשולנט נפלא מסתתר ברחובות העיר, גם מאפיות כשרות שעוברות מאב לבנו, קוגל שלא טעמתם בחיים והרינג במגוון גרסאות, רק מחכים שתאכלו אותם. תוך כדי הסיור תזכו לקבל גם הצצה לחיים השוקקים של החצרות החסידיות, השווקים, הניגונים החסידיים ועוד. 

מתי? ערבי חמישי, 17:30־20:00 (חשוב לבוא בלבוש צנוע. טעימות עצמאיות).

לפרטים מלאים: 7477785־053, israel-2go.co.il

סלסלת לחמים  (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
מאפיות כשרות | צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

 סיור מוזיקלי בעיר העתיקה (סיור לכל המשפחה) 

אחרי ששמעתם כל כך הרבה דיבורים, לא הגיע זמן לקצת שירה? בסיור הבא תצאו אל רחובות העיר העתיקה בליווי הרכב הא-קפלה Kol-Tour שיבצע ממיטב השירים והיצירות הקשורים לאתרים בהם תעברו. דרך השירים תכירו מחוזות שונים ותרבויות מרתקות, תשמעו על הקשר בין המוזיקה והמקומות בהם תבקרו ועל הקשר בין ירושלים ומוזיקה בכלל. הסיור לא כולל רק מוזיקה יהודית, במהלכו תפגשו גם מסורות מוזיקליות של דתות שונות כי כידוע, ירושלים היא קדוש לשלוש הדתות הגדולות.

מתי? 15.8, 16:30־19:30, בהדרכת עקיבא סגל. לפרטים ולתיאום: 2393505־054.