פורטוגל: מלון כפרי העמק הדורו

החל מפברואר הקרוב תוכלו לבלות בבית אחוזה ותיק בעמק הדורו שבפורטוגל, עם פתיחתו של המלון הכפרי Ventozelo. עמק הדורו מפורסם לא רק בזכות היין שמקורו בכרמי הגבעות, אלא גם בזכות פרדסי תפוזים ויערות, המנוקדים בכפרים מקסימים ובאחוזות כפריות ישנות המכונות קינטות (Quinta), כמו Ventozelo ששופצה ביסודיות ובכבוד למורשתה בת 500 השנים. האחוזה נרכשה ב-2014 על ידי Gran Cruz, יצואן יין הפורט הגדול בעולם, במטרה להקים מקום שיציג לאורחיו את הנוף, ההיסטוריה והמסורת הקולינרית של אזור הדורו. למשימת השיפוץ והשימור נשכרו שירותיו של האדריכל קרלוס סנטלמו (Carlos Santelmo) מ-Santelmo & Pereira, שהפיח חיים באחוזה בעזרת לבנים חשופות וגגות רעפים אדומים, המשתלבים בטבעיות בסביבה הכפרית. את הלילה תוכלו לבלות באחד מ-29 חדרי המלון, הנבדלים זה מזה בעיצובם ומיקומם, כולל Casa do Feitor - בית המשגיח מהמאה ה-18 המשקיף לנהר, או בסככת הכלים שהפכה לחדר-רומנטי לשניים. כמה שנים ו-7 מיליון אירו מאוחר יותר, האחוזה המחודשת מתגאה בבריכת אינסוף יפהפיה המשקיפה על הנהר, מסעדה, בר יין, מרכז מבקרים ומכולת המוכרת מוצרים מקומיים.

Ventozelo Hotel & Quinta (צילום: Ventozelo Hotel & Quinta)
צילום: Ventozelo Hotel & Quinta
Ventozelo Hotel & Quinta (צילום: Ventozelo Hotel & Quinta)
צילום: Ventozelo Hotel & Quinta


מינסוטה מצטרפת לרשימה השחורה 

בשנה שעברה התווספה סיבה אפלה במיוחד לביקור בפארק הלאומי וויאג'ורס (Voyageurs National Park), שקיבל הסמכת ״שמי לילה זוהרים״ מהאגודה הבינלאומית לשמי-לילה כהים (International Dark-Sky). הפארק הממוקם בצפון מינסוטה בגבול הקנדי, ידוע בנתיבי המים המזמינים את המבקרים לסייר בו בסירה, ובשנתיים האחרונות בוצעו בו עבודות כדי להפכו לראוי לתואר האגודה. "הסמכת ה-Dark Sky Park של ה-IDA אינה עסקה חד-פעמית״, אמרה מנכ״לית השימור בפארק כריסטינה האוזמן רוד (Christina Hausman Rhode) ל-Lonely Planet. "להפוך באופן רשמי ל-Dark Sky Park פירושו תיעדוף שימור החשכה בפארק עבור חיות בר ואנשים, כמו גם פיתוח תוכנית-חינוכית שחולקת את הסיפורים התרבותיים הקשורים לשמיים זרועי הכוכבים שלנו והפעולות שכולם יכולים לנקוט, בין אם הם בבית או בקמפינג בפארק, כדי לשמור על הלילה אפל."

גופי התאורה החיצוניים הקיימים במתקנים ברחבי הפארק הוחלפו בתאורה חסכונית, כשהעבודות מומנו בחלקן הגדול על ידי המלכ״ר השותף Voyageurs Conservancy. ״שמי הלילה נתנו לנו השראה במשך דורות", הוסיפה האוזמן רוד. "הגנה על שמי הלילה מחזקת את אופי השממה הפראית שבעלי חיים תלויים בו להישרדותם, את האיכויות של התבודדות שהמבקרים בפארק מחפשים, ושימור תרבותי-היסטורי. שמי הלילה האפלים הם יותר מבד ציור, הם חלק ממערכת אקולוגית מורכבת שמשמרת הן את המשאבים הטבעיים והן את המשאבים התרבותיים".

הפארק הלאומי וויאג'ורס (צילום: Peter Marianovich)
צילום: Peter Marianovich
הפארק הלאומי וויאג'ורס (צילום: Andrew Smith)
צילום: Andrew Smith


איטליה רוצה להחזיר את אלמנט ההפתעה לקולוסיאום

בשנה הבאה צפויות להתחיל בקולוסיאום שברומא עבודות לשיחזור "הרצפה הקסומה" שהסתירה את הגלדיאטורים ויריביהם הממתינים לתורם בזירה בהיפוגאום. מבקרים בקוליסיאום כיום יכולים לחזות בהיפוגאום התת-קרקעי, מבוך מכני מרשים ששימש להעברת גלדיאטורים ויריביהם האנושיים או החייתיים, כש״עדי ראייה תיארו כיצד בעלי חיים הופיעו לפתע מלמטה, כמו בקסם", כותב טום מולר (Tom Mueller) מהסמית'סוניאן. "ההיפוגאום איפשר למארגני המשחקים ליצור הפתעות ולבנות מתח. צייד בזירה לא ידע היכן יופיע האריה הבא, או אם שניים או שלושה אריות עשויים לצוץ במקום רק אחד״, סיפר למולר היינץ-יורגן בסטה (Heinz-Jürgen Beste) מהמכון הארכיאולוגי הגרמני ברומא.

בשנת 80 לספירה, עת נחנך מבנה הקולוסיאום ברומא העתיקה, הקיפו אותו 50,000 מושבים בעלי רצפת עץ מכוסה בחול, ולמרות שמאז המאה החמישית לא מתנהלים בו קרבות הוא עדיין נחשב לאחד המקומות המתוירים ביותר בעיר. כעת, הודיעה ממשלת איטליה על כוונתה להחזיר את אלמנט ההפתעה לקולוסיאום עם שחזור "הרצפה הנשלפת" המשוכללת שלה, כשההצעות לבנייתה יוגשו עד סוף החודש למשרד התרבות. עד כה התחייבה הממשלה לתקציב של 10 מיליון דולר, בשאיפה לסיים את העבודות עד 2023.

רומא, איטליה (צילום: Mariia Golovianko, Shutterstock)
רומא, איטליה | צילום: Mariia Golovianko, Shutterstock