הפיראט מפראג שנלחם ב-Airbnb

מספר התיירים שפקדו את פראג בשנים האחרונות זינק מכ-2.6 מיליון ב-2010 לקרוב לשמונה מיליון איש ב-2018, וכתוצאה מכך כמעט שולש מספר אפשרויות הלינה הזמינות בעיר דרך אתר Airbnb. מדו״ח של המכון לתכנון ופיתוח עירוני, שהוצג לראש העיר זדנייק ח׳ריב (Zdeněk Hřib), עולה עוד, שכ-80 אחוזים מהנכסים הם דירות שלמות. ״זה הרבה מעבר לרעיון המקורי של הכלכלה השיתופית, שבה אתה אמור להזמין תיירים להתארח בביתך, להציע להם ארוחת בוקר ביתית ולספר להם משהו על העיר הנחמדה שלך״, אמר ח׳ריב והוסיף: ״[כרגע] זה לא יותר מבית מלון מבוזר, שבו אתה מנצל את הנוחות של אזרחים אחרים בעיר - התושבים המקומיים - ומחפש להרוויח על חשבונם״. ראש העיר החליט להילחם במגמה ומתכנן לאסור על השכרת דירות שלמות, למעט במקרים בהם בעלי הבית יצאו לחופשה, ולהציע לתיירים ללון בחדרים בדירות שבהן חיים תושבים. ח׳ריב, חבר המפלגה הפיראטית, אמר לשבועון The Observer של הגרדיאן, שהמטרה היא ״להשיב את פראג לאנשים של פראג״ ולמתן את ההשפעות השליליות של תיירות יתר.

אפליקציית Airbnb
צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש   

היכונו לבוא הלוויתן

משחר הימים מרתקים לוויתנים את בני האדם, ומי שרוצה לצלול לעולמם מוזמן להתאזר בסבלנות עד 2022, אז צפוי להיפתח מוזיאון הלוויתן בנורבגיה. באביב אשתקד הזמינה חברת The Whale הנורבגית כמה משרדי אדריכלים להגיש הצעות למבנה, שיוקם באזור סלעי ומאתגר גיאוגרפית לחופי האוקיינוס ויהווה ״מוקד משיכה בינלאומי, החוגג את הלוויתנים ואת הקשר שלהם עם בני האדם באמצעות מדע ואמנות״. את ההצעה הזוכה הגישה האדריכלית הדנית דורתה מאנדרופּ (Dorte Mandrup), שגברה על הצעות של משרדי אדריכלים ובהם BIG ו-Snøhetta. המבנה יכלול חלונות עצומים שישקיפו על הארכיפלג ומרפסות תצפית על הגג הצופה על הפיורד המרשים. המיקום - בעיירה אנדנס (Andenes) שבאי הנורבגי אנדיה (Andøya), אינו מקרי. האי המרוחק שוכן 300 ק״מ מצפון לחוג הארקטי והלוויתנים שוחים סביבו בנדידתם. המוזיאון - מבנה יפהפה דמוי סנפיר של לוויתן - יעניק למבקרים הזדמנות להתבונן מקרוב ביונקים האדירים בסביבתם הטבעית.

מוזיאון הלוויתן
צילום: MIR
מוזיאון הלוויתן
צילום: MIR
מוזיאון הלוויתן
צילום: MIR

כותרת: ארבע העונות של רוטשילד

רשת מלונות היוקרה ״ארבע העונות״ פתחה בסוף השנה שעברה את Les Chalets du Mont d'Arbois, מלון שני באתר הסקי הפופולרי במֵזֵ׳ב (Megève), שבצרפת. המלון הכולל שלוש בקתות כפריות רחבות ידיים נוסד ב-1921, כאשר הברונית נעמי דה רוטשילד הטילה על מדריך הסקי שלה בסנט מוריץ למצוא עבורה את המיקום המושלם לבניית אתר נופש חורפי. היא בחרה בכפר הצנוע מֵזֵ׳ב, ובנה אדמונד הפך את מאות הדונמים שרכשה לאימפריית סקי משגשגת.

בחדרים המרווחים, שלחלקם מרפסות, תמצאו את המיטות העצומות והרכות המזוהות עם המותג, ובכמה מהסוויטות יש אח מבוערת, שמולה תוכלו לשבת בסוף היום, אחרי שתטמינו את בגדי הסקי בארונות נסתרים. ב-Chalet Alice יש מקום ל-22 אורחים והוא מצויד במטבח, חדר אוכל וסלון רחב ידיים עם אח; גם אותו וגם את Cahlet Noémie (שמתאים ל-28 איש) ניתן להזמין במלואם מראש. החמאה, שמן הזית, הדבש והגבינות המוגשים במסעדות השונות באזור מגיעים היישר מחוות רוטשילד, ולרשות האורחים עומדות כמה מסעדות מישלן. העיירה עצמה מתהדרת ברחובות מרוצפים, מרכז עתיק נטול מכוניות, חנויות שוקולד וכרכרות רתומות לסוסים. מחיר: החל מ-560 אירו ללילה.

View this post on Instagram

A post shared by SO Magazine - WHITE Magazine (@soeditionofficiel) on

View this post on Instagram

A post shared by (@charli_dc) on