מקסיקו: לישון תחת הכוכבים

אחד-עשר חדרים המשקיפים לנוף הג׳ונגל והחוף יש במלון הבוטיק La Valise Tulum, אבל זה שעומד לרשות אורחי הסוויטה מושלם לצפייה בהם בשעות הלילה. הסוויטה הזוגית מתפרשת על פני 95 מ"ר בקומה השנייה של המלון ועונה לשם ROLLING DREAMS, על שום המיטה הניתנת לגלגול למרפסת כדי שהאורחים יוכלו לבלות את הלילה תחת חופת הכוכבים ורחש הגלים המתנפצים אל החוף. החדרים האחרים אמנם לא כוללים כניסה נפרדת וגישה ישירה לחוף, אבל בכולם אזורי ישיבה חיצוניים הצופים אל הנוף, וב-Lower Jungle גם בריכת-טבילה פרטית קטנה. ערסלים פזורים ברחבי המלון וחוף הים הצמוד מספקים שפע מקומות להתפרקדות למי שיבחר לצאת מהחדר המפנק.

מלון La Valise Tulum הוא אחד מחמשת המלונות של קבוצת NAMRON HOSPITALITY PROPERTY  והראשון בו פועלת מסעדה של הקבוצה. השף שייעץ למסעדת NÜ הוא בנג׳מין קו (Benjamin Coe), שנחשב לאייקון מקומי במונחי מטבח בר-קיימא: שימור שיטות בישול מסורתיות ואפס פסולת. התפריט מציע "אלכימיזציה של מרכיבים מגוונים ואקזוטיים משפע הים הקריבי והגונגל של המאיה" כגון סרטנים בגריל עצים ברוטב ביארנז-טחינה; שליו ברוטב מולה נגרו ומנגו מוחמץ; או דג טרי עם קסאווה (מניהוט מצוי) מוקרמת. מהמלון בדרום טולום תוכלו לצאת לשנורקלינג או ספארי-סירה, לטיולים מודרכים בג׳ונגל ושמורת קופי העכביש והשאגן; וכמובן: להצטרף לתרגולי יוגה ,לקחת חלק בטקסים מסורתיים וליהנות מטיפולים עם ארס דבורים או קקאו בספא.

טולום (צילום: באדיבות La Valise Tulum, A Namron Hospitality Group Hotel)
צילום: באדיבות La Valise Tulum, A Namron Hospitality Group Hotel
טולום (צילום: באדיבות La Valise Tulum, A Namron Hospitality Group Hotel)
צילום: באדיבות La Valise Tulum, A Namron Hospitality Group Hotel


ממפעל לעיבוד קני סוכר לפארק נהדר

פארק Heito 1909 הוא פארק ציבורי מזמין במיוחד המשתרע על פני 160,000 מ׳"ר בפינגטונג (Pingtung), טאיוואן. הפארק הוקם באתר בו פעל מאז 1909 מפעל לעיבוד קני סוכר, והפרויקט שתוכנן על ידי משרד האדריכלים ECG International Landscape Consultants, משלב בין סביבות הנוף הטבעיות והמבנים הישנים. האדריכלים בחרו בשימור המבנים של המפעל כדי לתת הקשר היסטורי לפינגטונג, שהייתה ידועה בשם Heito בתקופת השלטון היפני בתחילת המאה ה-20. הפארק כולל כמה מבנים תת-קרקעיים שנחשפו כשהאתר פונה בהדרגה. "העיצוב ניסה לשחזר ולזהות כל מבנה שנותר", סיפרו ב- ECG ל-Dezeen. "לכל בניין היה תפקיד בפארק שנתן נקודת-מבט חיונית לתולדות הפיתוח של Heito. הם מספרים על אודות בניית התשתית והשפעתה על העיר". אחד המבנים שהשתמרו הוא מעבר תת קרקעי שסביב קירות הבטון שלו נחפרה חצר, ובה מוצב דגם מוקטן המתאר את מפעל הסוכר ההיסטורי. גם אגנים שאיחסנו את שפכי המפעל זכו לשימוש חוזר אדפטיבי: אחד הפך למגרש משחקים עם פלטפורמת תצפית ואחר מהדהד את ביתן הבמבוק הזמני שנבנה לביקורו של הקיסר היפני הירוהיטו בשנת 1923, וכולל במה שמעליה גג טבעתי מקני במבוק, ובריכה משתקפת שיוצרת אשליה של הליכה על המים.

פארק Heito 1909  (צילום: באדיבות ECG)
צילום: באדיבות ECG
פארק Heito 1909  (צילום: באדיבות ECG)
צילום: באדיבות ECG


בית הכנסת של באבי יאר

באתר ההנצחה לנרצחי באבי יאר, נחשף לאחרונה בית כנסת בעיצוב חדשני, הנפתח ונסגר כסידור תפילה. הבחירה של משרד האדריכלים מנואל הרץ (manuel herz) בעיצוב המבנה המשובב נועדה להדגיש את החגיגיות שבהקמת בית-כנסת פעיל באתר מעורר היראה. המבנה הסגור ניצב כספר עומד והוא נפתח למבנה עץ ופלדה תלת-ממדי בו מתכנסת הקהילה, כשתהליך הפתיחה ידני ומבוצע כטקס קולקטיבי על ידי חבריהּ. קירות בית הכנסת מעוטרים בתפילות וברכות ועל תקרתו מצוירים סמלים היוצרים העתק מדויק של מערכת הכוכבים כפי שנראתה בשמיים בליל ה-29 בספטמבר, 1941.

בית הכנסת הוא חלק ממרכז הנצחת השואה באבי יאר שבקייב, אוקראינה. המרכז נחנך השנה במסגרת הטקס הרשמי לציון 80 שנה לטבח בבאבי יאר. האמנית הרב תחומית המופלאה, מרינה אברמוביץ, יצרה לאתר את "קיר הקריסטל של הבכי" (The Crystal Wall of Crying),  קיר פחם באורך40  מטרים ובגובה 3 מטרים בו משובצים קריסטלים בגבהים שונים. לדברי אברמוביץ, הקריסטלים "מוסיפי חמלה ובעלי אנרגיות מבריאות",  והיא מזמינה את המבקרים לעמוד בסמוך אליהם ולנסות להרגיש את האנרגיות הטובות בגוף.