לינה: ההוסטל הכי מגניב בזגרב

שתי סיבות להמשיך לקרוא: כי תמיד חלמתם לישון במפעל, או כי אתם מחפשים לינה סטייליסטית בזול בזגרב.

הוסטל סוואנסקי (Swanky) שוכן בחצר רחוב איליצ׳ה (Ilica), הרחוב הראשי של זגרב, בירת קרואטיה והארוך ביותר בה. המיקום המרכזי של ההוסטל גרם לנו לחלוף על פניו כמה פעמים, עד שהחלטנו להיכנס לבדוק האם הוא שווה משהו - והתשובה היא: כן, מאוד. בסוף המאה ה-19 המבנה שימש כמפעל טקסטיל ובמהלך עבודת השיפוץ של המקום נשמרה אווירת התעשייתיות ואפילו חלק מהמכונות, כך שהמקום זכה לעיצוב צבעוני ומגניב ביותר.

ההוסטל מציע חדרים זוגיים, מעונות של 4-9 מיטות ו-3 דירות סטודיו שמתאימות לעד 13 אורחים בסך הכל. מלבד כוסית רקיה (rakija) בקבלת הפנים, הלינה במקום כוללת ארוחת בוקר. צוות ההוסטל ידידותי ונחמד, ובשעות אחר הצהריים נעים לשבת בבר של המקום ולשתות עם יתר האורחים. מחיר ללילה: בין 13 ל-99 אירו ללילה, תלוי בחדר ותלוי בעונה.

מלון זול זגרב חדר (צילום: swanky-hostel.com,  יחסי ציבור )
לינה פלוס ארוחת בוקר. הוסטל סוואנסקי | צילום: swanky-hostel.com, יחסי ציבור
מלון זול זגרב מכונות (צילום: swanky-hostel.com,  יחסי ציבור )
רואים שהיה פה מפעל. הוסטל סוואנסקי | צילום: swanky-hostel.com, יחסי ציבור
מלון זול זגרב מטבח (צילום: swanky-hostel.com,  יחסי ציבור )
עיצוב צבעוני ומגניב. הוסטל סוואנסקי | צילום: swanky-hostel.com, יחסי ציבור

עוד ב-mako חופש:

אפליקציה: לכו לאיבוד בעיר

שתי סיבות להמשיך לקרוא: כי נמאס לכם ללכת במסלולי התיירים הידועים, או כי באופן טבעי אתם בוחרים באפשרות השיטוט.

כולנו מכירים את השיטה: מגיעים לעיר חדשה ואם עדיין לא הצטיידנו במפה, אנחנו ממהרים למודיעין התיירים כדי לקבל אחת שתוביל אותנו לאתרים החשובים של העיר. בסופו של דבר, אנחנו הולכים כמעט במדויק במסלול שהתוותה לנו לשכת התיירות המקומית. בניסיון לשבור את המכניזם הזה ולעודד מטיילים - וגם אנשים המתגוררים בעיר - לצאת מהשבלונה, מצאנו עבורכם שלוש אפליקציות, שהן מעין גירסה עכשווית ודיגיטלית של תנועת הסיטואציוניזם (Situationists), שפעלה בין היתר בניסיון לגרום לאנשים לצעוד ברחובות בדרך שונה מזו בה הם רגילים. נסו אחת מהן או את שלושתן - Dérive, Serendipitor ו-Drift - וזכרו שאם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים.

רכבת: היי או ביי ברצלונה

שתי סיבות להמשיך לקרוא: כי יש לכם פטיש לאזהרות מסע יוצאות דופן, או כי אתם בדרך לברצלונה.

בתקופה האחרונה לתושבי העיר ברצלונה פשוט נשבר מהתיירים. אולי אפשר להבין אותם אם מסתכלים על המספרים: ב-1990 ביקרו בעיר רק 1.7 מיליון בני אדם, אך ב-2012 טיפס המספר ל-7.4 מיליון - זאת בעוד מספר תושביה הוא בסך הכל 1.6 מיליון. הבעיה פשוטה - מיליוני התיירים שמבקרים בברצלונה מונעים מהתושבים לחיות את חייהם באופן נורמלי, ומה שאירע בסוף אוגוסט הגדיש את הסאה: שלושה תיירים איטלקים שיכורים הסתובבו במשך שעות בשכונת La Barceloneta בעירום. בתגובה, תושבי השכונה אירגנו עם מפות המסמנות דירות להשכרה לתקופות קצרות בשכונה, והתעמתו עם בעליהן בניסיון לשכנע אותם להפסיק להשכיר.

אם כבר קניתם כרטיסים לברצלונה, אבל אתם פתוחים לשינוי תכנית, בדקו מה מציעה חברת הרכבות הספרדית רנפה (Renfe), שמציעה דילים לא רעים, ובטוח תיתן לכם כמה רעיונות למקומות שבהם תהיו רצויים יותר. ואם אתם רוצים להבין קצת יותר את דו הקיום המורכב בין תושבי העיר לתיירים, אתם מוזמנים לצפות בסרט התיעודי "Bye Bye Barcelona", של הדוקומנטריסט אדוארדו צ׳יבאס (Eduardo Chibas).