מסיבה בקופנגן
באים לבלות או לטייל? | צילום: Bleeding Mole
הכינוי 'הישראלי המכוער' הפך עם השנים למטבע לשון שמטרתו להמחיש בצורה הקיצונית ביותר עד כמה התייר הישראלי עושה בושות בחו"ל, והגרוע מכל, גורם לכך ששמה של מדינת ישראל יוכפש בכל הזדמנות. הפרשה הטרייה מפרו, בה, על פי החשד, תרמילאים ישראליים השתלטו על אתר ארכאולוגי של בני שבט 'האינקה', ריססו עליו כתובות גרפיטי, עשו אורגיות ועישנו סמים (המטיילים מכחישים את מרבית ההאשמות נגדם- טוענים שרק שתו אלכוהול ועישנו סמים) אולי כיכבה בכל ערוצי החדשות למיניהם, אבל אם חשבתם שזה המקרה הגרוע ביותר, חשבו שנית.

"אנחנו יכולים להשקיע מיליוני שקלים בשנה לשפר את תדמיתה של מדינת ישראל, לשלוח להקות, שחקנים ודוגמניות שיככבו בקמפיינים שלנו להביא תיירים לישראל ובסוף בגלל כמה מקרים כאלה שמה של המדינה מוכתם ולא בצדק", טוען גורם במשרד החוץ. "זה גורם לנו לנזק תדמיתי כבד. ובכל זאת, אבל אני יכול לומר שזה ממש המיעוט שבמיעוט. מרבית התיירים והמטיילים הישראליים משתדלים להתנהג לפי הכללים והנורמות במדינות אליהן הם מגיעים לטייל".

בשנים האחרונות היו כמה מקרים, לא פחות מזעזעים, שפגעו בשמו של המטייל הישראלי וגרמו לו להיראות שמטייל שמשתדל לא לטייל אלא רק לבלות. כך למשל, באי כרתים, יעד תיירותי מבוקש על ידי הישראלים, אחד מבעלי הסופר-מרקטים הציב שלט בעברית כשביקש מהישראלים להתנהג בצורה מכובדת ונאותה. תייר ישראלי תיעד את השלט בו נכתב: "ישראלים יקרים, הצוות שלנו עושה המון בשבילכם ובאהבה רבה. בבקשה כבדו אותנו והתייחסו בהתאם למקום ולצוות". הישראלי שהעלה את התמונה והפוסט אמר אז ל'מאקו': "כשהייתי בחנות התביישתי. מן הראוי שישראליים לא יתנהגו כך בחו"ל".

והנה עוד כמה סיפורים שכדאי לשכוח מהשנים האחרונות:

1. 2007, קפריסין: איה נאפה - קבוצה של בני נוער לפני גיוס זרעו הרס בבית מלון בעיר, שברו קירות, אמבטיות וגנבו מגבות ושמיכות. הנהלת המלון דרשה מהצעירים לשלם עבור הנזקים שגרמו בחדרים ומאז, מספר בתי מלון בעיר אפילו מסרבים לקבל קבוצות של בני נוער וצעירים ישראליים מחשש שיגרמו לנזקים. באייס פאפוס צעירים ישראליים סירבו לשלם עבור ארוחת בוקר בנימוק שמחיר החדר כלול בתשלום עבור הארוחה.

2. 2008, קולומביה: א', ישראלית שטיילה באותם ימים בבוגוטה, סיפרה לנו כי באחת המסעדות כמה תיירים ישראליים שאכלו ארוחת ערב שילמו בדולרים מזויפים וכעבור זמן קצר ברחו מהמקום. "רציתי לקבור את עצמי מרוב בושה. כישראלית הרגשתי רע מאוד. זה היה ממש לא נעים", היא נזכרת באירוע.

4. 2011, פולין: מחנה ההשמדה אושוויץ: זוג ישראליים בשנות ה-60 לחייהם גנבו סכו"ם ומספריים מהמקום. השניים נתפסו בשדה התעופה כשהפריטים בתוך המזוודות שלהם.

 5. 2008, יוון: תיירים ישראליים היו מעורבים בגניבת מגבות, מאפרות, תמונות, כוסות וצלחות מבתי מלון. חלקם נתפסו ונדרשו להחזיר את הפריטים ולשלם קנסות. "אני זוכר שזה היה נורא", סיפר א', שנכח במקום. "מנהל המלון הזמין משטרה, כי הישראליים המשיכו להשתולל ולזרוע הרס במלון. היה להם מזל שמשרד החוץ דאג להוריד את הלהבות הם לא גמרו בכלא".

>> עוד בערוץ החופש

להרגיש בבית: כך תהפכו למקומיים בחו"ל
תשכחו מפריז: חופשות פסח לא שגרתיות בחו"ל
מי שמביט בי מרחוק: איפה מושתלים אתרי התיירות הכי יפים

6. 2010, בולגריה: תיירים מישראל שטיילו בבורגס או ורנה היו מעורבים בגניבת בשמים וסבונים שנעשו מוורדים מתוך חנויות בשמים. בבולגריה תעשיית הוורדים משגשגת והיא ידועה כאחת היצואניות הגדולות בעולם בתחום מוצרי הוורדים. אלה שנתפסו טענו שמדובר באי הבנה ושהתכוונו לשלם עבור המוצרים. "נכון שהיו כמה פרחחים שעשו שטויות בחנות הוורדים וגנבו כמה סבונים שעלו כמה לייבות (מטבע מקומי) אבל בגדול הישראלים הם תיירים טובים. התחושה היתה ממש לא נעימה. היינו צריכים להתנצל בפני בעלת החנות שהיתה נסערת והרגענו אותה", סיפר אחד המטיילים שנכח באירוע.

7. סוף 2011, צ'ילה: ישראלי שהיה מעורב על פי החשד בשריפת הפארק הלאומי טורס דל פיינה. הפרשה הסעירה בזמנו את כלי התקשורת במדינה.

8. 2003, בלגיה: ישראלים שצפו בסרטי פורנו בחדריהם נדהמו לקבל חשבון של למעלה ממאה אירו עבור הזמנת הסרטים. הם זעמו על הנהלת המלון וסירבו לשלם בנימוק שלא ידעו שהם הזמינו את הסרטים באופן אישי. הנהלת המלון התקפלה מהדרישה רק כדי שהדבר לא יעורר סערה בלובי. אחד הנוכחים סיפר: "בעל בית המלון לא רצה מהומות ובלגנים, כי הישראלים השתוללו וסירבו לשלם. אז הוא העדיף לספוג את זה ולסגור את העניין בשקט כדי ששאר האורחים לא ירגישו אי נעימות".

9. יוון, 2010: שלוש קבוצות של צעירים ישראלי שגורשו ממלונות באי איוס במשך זמן של שלושה שבועות לאחר שהשתכרו והתפרעו במלונות בהם שהו. על פי הדיווח, קבוצה אחת גורשה ממלון למלון "הומר אין" אז, בגלל שחבריה השתכרו, לקחו את מטפי כיבוי האש של המלון והחלו להשתולל ולפזר את החומר שבהם בכל המלון. כשהתבקשו לשלם על הנזק שגרמו, הם סירבו והחלו לקלל את צוות העובדים. רק אחרי שלמלון נציג של חברת הנסיעות, חמשת הנערים התפנו למלון אחר באי בשם "מארה מונטנה", אך גם שם, הם לא הצליחו לרסן את התנהגותם והשחיתו מגבות ששייכות למלון. בהתערבות נוספת של נציג החברה הם הועברו למלון שלישי.

10. טיסת אל-על מניו יורק לישראל, אוגוסט 2013: נוסע ישראלי עישן סיגריה בשירותים וגרם להפעלת גלאי האש. מטוס ג'מבו של אל על נאלץ לנחות בעקבות  המקרה באתונה וכל 324 הנוסעים שעליו הועברו לבתי מלון כדי לבדוק את המטוס. אז התברר שלא מדובר היה בקצר חשמלי והגלאי צפצץ.

11. קפריסין, 2007: קבוצת צעירים שנפשו באיי נאפה העלו את חדרם, בבית הדירות בו לנו באש וגרמו נזק של כ-20 אלף שקל לריהוט ולמיטות שהיו במקום. בעל המלון החרים את דרכוניהם של הצעירים הישראליים עד אשר ישלמו עבור הנזק שגרמו.

12. טורקיה, 2009: כמה חיילים משוחררים חוללו מהומה במטוס כאשר ביקשו לצלם את הנחיתה מתא הטייס. הטייס וצוותו חשבו שמדובר בחוטפים וכבלו אותם באזיקים על כל צרה שלא תבוא. משרד החוץ התערב והם שוחררו.

הצימר הרסו
הצימר שהושחת ברמות נפתלי, 2013

13. ישראל, 2013: גם בארץ לא חסרים מקרים שמצדיקים את הכינוי 'הישראלי המכוער'. רק בשנה שעברה דווח ב- mako על הזוג שהשחית כליל צימר ברמות נפתלי. בעלת הצימר אמרה אז:  "בחיים לא ראיתי דבר כזה. אני עדיין בהלם מהנזק שהם גרמו למקום בלי שום סיבה". אחרי שבני הזוג ששהו במקום נאלצו להתמודד עם הפסקת חשמל בת 3 שעות, הם החליטו לנקום. וכך, ניפצו מנורות לילה, מרחו שאריות של אוכל - חומוס וחצילים על קירות הצימר ועל גבי השטיחים והרהיטים, שפכו יין על המצעים והמיטה, שברו ספלי קפה וגביעי יין וכן מכשירי הטלוויזיה ואת הדי.וי.די. הנזק נאמד בכ-6,000 שקל.

>> אל תגלו: האי האקזוטי בארה"ב שאף אחד לא מכיר