עץ מוזיקלי (צילום: calydelphoto, flickr)
מנגן ושר. The Singing Ringing Tree | צילום: calydelphoto, flickr

מתכננים טיול בסביבת העיר ברנלי שבמחוז לנקשייר, אנגליה? כשתגיעו למקום אתם עלולים להיתקל במחזה נפלא- העץ המזמר, או בשמו המקורי- The Singing Ringing Tree, שינעים את אוזניכם ויהווה עבורכם אתנחתא מוזיקלית באמצע הטבע- בחינם! בהחלט עץ נדיב.

ישנם כאלה הסבורים שהפסל נראה כמו חללית הרוסה, אבל אחרים עדיין משייכים אותו לתרבות המקומית של מכשפות סמלסברי (כינוי לשלוש נשים מהכפר סמלסברי בלנקשייר, אנגליה, שהואשמו בכישוף), ומשווים את רעש הצלצולים שלו ללחשים של המכשפות האגדתיות. עם זאת, אין ספק שהפסל הוא תוספת כריזמטית ומפתה לנוף לנקשייר.

מיקומו המרוחק של העץ הוא ללא ספק חלק מקסמו. מה שיפה בעיצוב שלו הוא שמצד אחד ברור כי העץ מדויק ויציב- מעשה ידי אדם, אך מנגד ישנה תחושה שהרוח מעקמת את צורתו והוא בתנועה מתמדת. זו דוגמא מובהקת למצב בו אמנות וטבע נפגשים יחד ונוצרת חגיגה לעיניים.גובהו של הפסל 3 מטרים והוא עוצב על ידי שותפות האדריכלים "טונקין ליו", הכוללת את אנה ליו ומייק טונקין. העץ המזמר הוא בעצם אוסף של צינורות פלדה מגולוונת, המשתמשים באנרגיה של הרוח כדי להפיק צלילים חדים.
למרות שחלק מהצינורות מוצבים שם כדי ליצור את הצורה של העץ, רבים חתוכים ובאחרים יש חורים בחלק התחתון שלהם- הכל למען הפקת הצלילים הנכונים.

עץ מוזיקלי3 (צילום: jackharrybill's, flickr)
צליליו מזכירים את לחישת המכשפות | צילום: jackharrybill's, flickr


שמו של הפסל (The Singing Ringing Tree) מגיע מסדרת טלוויזיה מפחידה לילדים ששודרה בגרמניה ב- 1960. הפסל זכה במגוון פרסים, כולל הפרס הלאומי היוקרתי של RIBA (המכון המלכותי של האדריכלים בבריטניה) למצוינות באדריכלות.

עץ מוזיקלי4 (צילום: jackharrybill's, flickr)
נראה כאילו הוא זז עם הרוח | צילום: jackharrybill's, flickr
עץ מוזיקלי5 (צילום: Sue Langford, flickr)
חתוכים ובעלי חורים קטנים להעשרת הצליל. צינורות הפלדה | צילום: Sue Langford, flickr
עץ מוזיקלי6 (צילום: John_Scone, flickr)
זכה במגוון פרסים | צילום: John_Scone, flickr
>> לאמיצים בלבד: הסלע התלוי בנורבגיה