הנסיעות חזרו ובגדול – אבל לא בכל המקומות מחבקים את החזרה שלהם. תיירות יתר הפכה לנושא מרכזי בכל רחבי אירופה, מהחופים ועד לערי בירה פופולריות. כדי להילחם בצפיפות, חלק מהיעדים הציגו הגבלות החל ממכסות מבקרים במרסיי שבצרפת ועד איסור על ספינות תענוגות בוונציה.

באמצעות נתונים ממנוע החיפוש של השכרות בתי הנופש Holidu, הושוו גודל האוכלוסייה המקומית עם מספרי התיירים של 2019, ונקבעו ערי הבירה האירופיות עם הכי הרבה תיירים פר תושב.

מהי עיר הבירה המתויירת ביותר באירופה?

באמסטרדם יש את המספר הגבוה ביותר של תיירים לתושב, כאשר בבירה ההולנדית יש 12 תיירים על כל אחד מתושביה. באמסטרדם המכונה "ונציה של הצפון", יש יותר מ-160 תעלות ו-1,200 גשרים חוצים אותן. בעוד שהעיר הייתה יעד לתיירי קנאביס, אלכוהול וזנות עבור חלק, אמסטרדם שואפת כעת לשנות את המוניטין שלה.

אמסטרדם (צילום:  lornet, shutterstock)
תיירים נמצאים בכל פינה. אמסטרדם | צילום: lornet, shutterstock

>> טסים לחו"ל? היכנסו למדריך היעדים המלא

>> עמוסים בתיירים: 7 יעדים שכדאי להימנע מהם בקיץ 2023

>> לגזור ולשמור: 23 היעדים המומלצים לשנת 2023


אילו עוד ערי בירה אירופיות עמוסות בתיירים?

דבלין הגיעה למקום השני עם 11 תיירים לתושב ברישום Holidu, כשהבירה החביבה של אירלנד היא ביתה של חברת גינס, וסיורי מבשלת הבירה קיבלו קרוב ל-23 מיליון איש מאז שנפתחו לראשונה בשנת 2000. תיירים נוהרים גם לאזור הטמפל בר האייקוני, רחוב מרוצף אבנים שלאורכו ברים המארחים להקות חיות – כולל הפאב טמפל בר המפורסם.

בירת אסטוניה טאלין תפסה את המקום השלישי עם 10 תיירים לתושב. למדינה המזרח אירופית יש הרבה מה להציע גם מעבר לעיר הבירה שלה, עם הים הבלטי מצפון וממערב, שהוא ביתם של אלפי איים שופעי טבע והיסטוריה.

דבלין (צילום: יחסי ציבור, shutterstock)
מפתיעה בצפיפות שלה. דבלין | צילום: יחסי ציבור, shutterstock

בירת צרפת, פריז, הגיעה למקום הרביעי עם תשעה תיירים לתושב. עיר האהבה מושכת מבקרים שמסתובבים בה ומצטלמים למרגלות מגדל אייפל המפורסם, בזמן שהלובר הוא המוזיאון המתויר ביותר בעולם.

ערי הבירה הכי פחות צפופות באירופה

לפי Holidu, ברלין בגרמניה, מדריד בספרד, בריסל בבלגיה ובודפשט בהונגריה הן ערי הבירה ה"פחות מתוירות" עם שני תיירים בלבד לכל תושב.

בין שאר ערי הבירה האירופיות, בפראג בצ'כיה יש שמונה תיירים לתושב; באדינבורו בסקוטלנד יש שבעה; לקופנהגן בדנמרק ולליסבון בפורטוגל יש שישה. בשטוקהולם בשבדיה, בווינה באוסטריה וברומא באיטליה יש ארבעה, בעוד שבלונדון בבריטניה יש שלושה.

ברלין (צילום: hanohiki, shutterstock)
עיר הבירה הכי פחות עמוסה בתיירים. ברלין | צילום: hanohiki, shutterstock

מה לגבי ערים נוספות באירופה?

במקרים רבים, דווקא ערים שאינן ערי הבירה מתמודדות עם צפיפות גרועה יותר בגלל הגודל הקטן יותר והפופולריות העונתית שלהם.

דוברובניק בקרואטיה, קיבלה בממוצע 36 תיירים לתושב בשנת 2019. מכיוון שמבקרים אלה מגיעים בעיקר לחופשות קיץ, עיר החוף היא הכי צפופה בעונה זו. ונציה באיטליה, ברוז' בבלגיה והאי היווני רודוס, כל אחד עם 21 תיירים לתושב.

כמו דוברובניק, רודוס פופולרית בעיקר בחופשות הקיץ, כאשר מספרי התיירים גדלים באופן דרמטי בכל שנה. באנטליה ובמוגלה בטורקיה, הפופולריות מאוד בקרב תיירים אירופאים, היו חמישה ושלושה מבקרים לכל תושב בהתאמה.