כפר לבנהם באנגליה (צילום: האתר הרשמי)
לבנהם. אפילו ג'ון ויוקו התאהבו | צילום: האתר הרשמי

לפעמים הביטוי כפר ציורי הוא לא רק קלישאה. יש אנשים שחיים בארץ האגדות, ואנחנו לא מתכוונים שהם מנותקים מהמציאות אלא הלכה למעשה גרים במקום שליו, פסטורלי, קסום ומיוחד או במילים אחרות - במקום שלקוח היישר מספר או מאגדה, או לפחות מתפאורה הוליוודית מושקעת.
אם לא התמזל מזלכם ואתם רואים לנגד עיניכם רק מבני בטון מכוערים, דודי שמש, אנטנות סלולריות ותריסים מפויחים, אתם מוזמנים לפחות לבקר או לנפוש בכפר מהאגדות. הנה כמה הצעות למקומות כאלה.

לבנהם (Lavenham), אנגליה: הקוטג' התחפש לפיזה

אנגליה, שיודעת דבר או שניים על שימור ומורשת, מצטיינת בכפרים ציוריים ומלאי השראה. אחד מהם הוא לבנהם - עיירה קטנה שנבנתה במאה ה-15 בידי סוחרי בדים אמידים. בין בתי העיירה - קוטג'ים ספוני העץ, צמודי קרקע וצמודי קיר (לקיר) - בולט במיוחד קוטג' עקום בצבע כתום, שלמזלו נתמך משני צידיו בקוטג'ים אחרים.
הרחוב הראשי של לבנהם ואזור הקוטג' העקום שימשו יותר מאחת כאתר צילום של סרטים. גם ג'ון לנון ויוקו אונו צילמו כאן בשנת 1970 סרט, וזה כבר נותן גושפנקא רשמית להגיע לכפר ולהתחכך במעט אבק כוכבים בריטי.
למידע נוסף 

הוביטון (Hobbiton), ניו זילנד: כאן גר פרודו בגינס

כפר ההוביטים בניו זילנד שכיכב בסרטי הפנטזיה "שר הטבעות" הוא כפר אמיתי שלא נבנה אך ורק לצילומים. נכון, בעבר נקרא הכפר מטמאטה (Matamata) והוא שימש כאזור כפרי וכחוות צאן ולא כשיכון להוביטים ננסיים, אבל חיש קל הוא הוסב לסט צילום עבור הטרילוגיה המפורסמת.
אמנם לא תמצאו באף אחד מהבתים הזעירים שבסלעים את פרודו או הוביט אחר, אלא אם נשארו כמה מהצילומים, אבל הנוף המדהים בהחלט נגיש ובר השגה. תיירים רבים מגיעים מדי שנה לכפר, חלקם עובדים בחווה, רובם מבקרים בבתים הזעירים, שהם בעצם רק גומחות ולא באמת בתים (צר לנו לנפץ את האשליה, אבל פנים הבתים צולם באולפנים מאובזרים היטב).
למידע נוסף

הוביטון ניו זילנד (צילום: האתר הרשמי)
הוביטון. אין כאן הוביטים | צילום: האתר הרשמי

גרינדלוולד (Grindelwald), שווייץ: היידי עושה סקי

שווייץ היא שם נרדף לציוריות ולפסטורליה, אבל הכפר גרינדלוולד באלפים מצטיין במיוחד במראה מושלג ונעים. הכפר שוכן בלב אזור סקי מרשים, אחד המבוקשים והנחשבים בעולם, ונראה שמתוך אחת הבקתות או אולי ממרומי אחד המדרונות תצוץ לה היידי בת ההרים לאחל לך שהות נעימה.
הכפר נראה כמו גלויה, בקתות עץ פזורות בשטחו ועל הכל מכסה מעטה שלג צח ורך. גם פה, כמו בכפרי האגדות האחרים שמופיעים בכתבה, צילמו סרט. ולא סתם סרט, אלא את אחד מסרטי ג'יימס בונד שברגע הראשון נראה מנוגד לגמרי לקצב ולאווירה ששוררת בכפר המנומנם.
למידע נוסף

כפר שוויצרי (צילום: האתר הרשמי)
גרינדלוולד. מאתרי הסקי הנחשבים בעולם | צילום: האתר הרשמי

רופולדינג (Ruhpolding), גרמניה: רוב מוחץ של תיירים

עיירת הספא המופרסמת רופולדינג בדרום בוואריה מגדירה מחדש את המושג טובל בירק. העיירה שמתהדרת בגגות אדומים שבולטים על הרקע הירוק היא אתר תיירות מרפא מפורסם, שאמנם מאכלסת רק כ-6,500 תושבים אבל יש בשטחה מלונות יוקרה ומלונות אחרים לרווחת כל הטובלים והמשתכשכים שבאים למצוא מזור למכאוביהם או סתם להתפנק.
למידע נוסף  

רופולדינג אוסטריה (צילום: האתר הרשמי)
רופולדינג. מזור למכאוביכם | צילום: האתר הרשמי

סיגטונה (Sigtuna), שוודיה: ויקינגים אוהבים ורוד?

העיירה השוודית הקטנטנה סיגטונה על שפת ימת מלארן, שבתיה צבועים בצבעי פסטל רכים שרגילים בדרך כלל לראות בגלידרייה, היא בעלת היסטוריה ענפה. זהו היישוב הוויקינגי הראשון (הוקם בשנת 980 אחרי הספירה) ומשמשת כיום כאתר מורשת ויקינגית. אם כי קשה לדמיין ויקינג שהיה מאושר לראות את צבעי הפסטל הרכים מעטרים את היישוב הראשון שלהם. איכשהו ורוד עתיק זה לא הדבר הראשון שקופץ לראש כשחושבים על ויקינג עשוי ללא חת.
בכל מקרה, מי שמבקר בעיירה, שנמצאת רק כחצי שעה משטוקהולם, יכול להתרשם מאתרי הנצחה ללוחמים האמיצים, מהחוף הקרוב (בקיץ אפשר לשוט בימה), משווקי החורף, מריקודים מסורתיים ומעוד פעילויות שנראה שלקוחות מספרי אגדות צבעוניים במיוחד.
למידע נוסף 

סיגטונה שוודיה (צילום: האתר הרשמי)
סיגטונה. ריקודים ויקינגיים מסורתיים | צילום: האתר הרשמי

זלצבורג (Salzburg), אוסטריה: מוצארט ומריה היו פה

טכנית זלצבורג היא עיר (הרביעית בגודלה באוסטריה) ולא עיירה או כפר. אבל זה עדיין לא אומר שהיא לא יפה כמו באגדות. כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, מקום הולדתו של המלחין הדגול מוצארט ומי שבשטחה נמצאת אחת הטירות המרשימות והגדולות באירופה, קשה לוותר עליה.
גם בה צולם יותר מסרט אחד, המפורסם בהם הוא "צלילי המוזיקה" שבה מככבת מריה, הנזירה לעתיד, והילדים לבית משפחת פון-טראפ. סרט שמבוסס בחלקו על סיפור אמיתי. ממש פה הם שרו את הדו-רה-מי המפורסם בתולדות הקולנוע.
למידע נוסף 

איש רוכב על כרכרה בכיכר בזלצבורג אוסטריה (צילום: סתיו שפיר)
זלצבורג. צלילים של מוסיקה | צילום: סתיו שפיר

>> עוד תמונות של מקומות יפים, אבל בדרום אפריקה