אתמול (ג') משרד הבריאות הודיע שהוא מוסיף עוד 18 יעדים חדשים לרשימת המדינות מהן צריך בידוד בחזור, ובתוכם גם: בולגריה, ארה"ב, יוון, איטליה, גרמניה, צרפת, הולנד, מצרים ועוד מקומות מבוקשים בתקופה האחרונה.

בנוסף, בישיבת הקבינט שנערכה בערב הוחלט שבקרוב החזרה מרוב המדינות בעולם תהיה מחויבת בבידוד ויישארו רק מספר מדינות מצומצם אליהן נוכל לטוס ללא הגבלות. כך נכתב בהודעה שיצאה אתמול: "תורחב רשימת המדינות כך שייכללו בה מרבית מדינות העולם, וחזרה מהן תחייב בידוד, הן למחוסנים והן למחלימים. תוגדר רשימה מצומצמת ביותר של מדינות ירוקות, אשר החזרה מהן תחייב בידוד עד לקבלת תוצאת בדיקה שלילית."

הרשימה העדכנית - לאן אפשר לטוס עכשיו

נכון לעכשיו, לא ברור מתי התכנית החדשה לפתיחת מספר מצומצם של מדינות ירוקות תצא לדרך, ועדיין לא ברור איך תראה הרשימה הירוקה והמצומצמת הזו ואיזה מדינות היא תכלול, אך ישנן כמה מדינות שמצב התחלואה בהן מאוד נמוך וסביר שייכללו ברשימה המבוקשת. בחברת ישראייר למשל הודיעו אתמול שהם מתגברים מספר קווי טיסה שצפויים להישאר ירוקים בתקופה הקרובה, ובתוכם: מונטנגרו, סרביה (בלגרד) ורומניה (בוקרשט) ואף השיקו מחדש טיסות לאזרבייג'ן (באקו). 

אלה היעדים שצפויים להישאר ירוקים בתקופה הקרובה:

שימו לב! ההמלצה של משרד הבריאות כרגע היא באופן חד משמעי להימנע מטיסות לא חיוניות. בנוסף, יש לקחת בחשבון את השינויים התכופים במצב התחלואה במדינות השונות ואת הסיכון הבריאותי שבטיסות ובטיולים בחו"ל.  

1. סלובניה

הנסיכה החדשה של הישראלים צפויה להיות סלובניה. מדובר במדינה יפהפייה עם עיירות ציוריות ואגמים בכל פינה שזה בדיוק הזמן להכיר אותה. בשבוע הקרוב על לוח הטיסות יש רק טיסה אחת בשבוע, אך סביר שבקרוב ייצטרפו עוד טיסות. האטרקציות והמסעדות במדינה פתוחות וממוצע החולים היומי בשבוע האחרון עמד על 90 בלבד.

נובו מסטו (צילום:  maloff, shutterstock)
צילום: maloff, shutterstock

>> מדריך למטייל בסלובניה


2. קרואטיה

עוד יעד שפתוח לישראלים כבר הרבה זמן ולא נראה כרגע שמצב זה צפוי להשתנות הוא קרואטיה. ממוצע החולים היומי בקרואטיה עומד על 163 חולים חדשים ביום. מהארץ אמנם אין הרבה טיסות שיוצאות באופן ישיר, אך ניתן להגיע אליה בקונקשן פשוט. מחוסנים ומחלימים לא נדרשים לבדיקת קורונה בהלוך, כל האטרקציות פתוחות ונדרשת רק עטיית מסכה. 

דוברובניק (צילום: Ajan Alen, Shutterstock)
דוברובניק | צילום: Ajan Alen, Shutterstock

>> המדריך המלא למטייל בקרואטיה


3. מונטנגרו

אחד היעדים הכי מפתיעים שאתם צריכים לקחת בחשבון בתקופה הזו היא מונטנגרו המדהימה. ישראייר ואל על מוציאות טיסות לערים טיבאת ופודגריצה (כ-7 טיסות בסך הכל בשבוע והכמות צפויה לעלות). בשבוע האחרון ממוצע החולים היומי עומד על 140 חולים חדשים בלבד. מחוסנים ומחלימים לא צריכים לעשות בדיקת קורונה בהלוך וכל האטרקציות במדינה פתוחות.

מונטנגרו (צילום: ליאור שלו)
צילום: ליאור שלו

>> מדריך מונטנגרו


4. פולין

לפני שהקורונה הגיעה, פולין היתה יעד מבוקש מאוד של הישראלים, בגלל טיסות הלואו קוסט הרבות והמחירים הזולים. כעת, כשהתחלואה במדינה נמוכה מאוד - ממוצע של 129 חולים חדשים ביום, הגיע הזמן לקחת אותה בחשבון מחדש. בשבוע ישנן כ-10 טיסות לורשה הבירה, בחברות תעופה שונות. האטרקציות במדינה פתוחות ונדרש לעטות מסכות. 

ורשה יפה (צילום: לשכת התיירות של פולין​)
צילום: לשכת התיירות של פולין​

>> המדריך למטייל בפולין 


5. אוסטריה

אם אתם רוצים להגיע ולטייל באירופה הקלאסית - אוסטריה היא הבחירה הכי נכונה כרגע. ממוצע החולים היומי עומד על כ-470 חולים חדשים בשבוע האחרון, האטרקציות בה פתוחות וישנן כ-12 טיסות שבועיות ליעד. 

וינה (צילום:  trabantos, shutterstock)
וינה | צילום: trabantos, shutterstock

>> המדריך למטייל באוסטריה

עוד מדינות עם תחלואה נמוכה, שצפויות להישאר ירוקות:

6. רומניה

7. שוויץ

8. שוודיה

9. דנמרק

10. סרביה

11. אזרבייג'ן


אלה היעדים שמשרד הבריאות אוסר או ממליץ לא לטוס אליהן:

שימו לב! ההמלצה של משרד הבריאות כרגע היא באופן חד משמעי להימנע מטיסות לא חיוניות. בנוסף, יש לקחת בחשבון את השינויים התכופים במצב התחלואה במדינות השונות ואת הסיכון הבריאותי שבטיסות ובטיולים בחו"ל.