התיירות ועולם הנסיעות חזרו בתנופה מלאה במהלך החודשים האחרונים. הענף שחווה מפלה קשה בשל המגיפה עולמית, נעצר כמעט לחלוטין למשך שנתיים. כעת עם כמות עצומה של תיירים המבקרים בנקודות הכי חמות באירופה, מדינות ביבשת נוקטות בצעדים כדי להגביל את מספר המבקרים ולמנוע תיירות יתר.

בעזרת סיוע מוצלח של מאמצי החיסונים ברחבי העולם, עשרות מדינות הקלו בהגבלות הכניסה, כמה מדינות אפילו נקטו בגישה של  "פוסט קוביד" ולמדו לחיות עם הנגיף - והסירו את הגבלות הכניסה לחלוטין.

אנשים יותר מתמיד מוכנים ולהוטים לנסוע, ויעדים רבים חשים בלחץ לקראת הגל שעומד לשטוף אותם בקיץ. המספרים כה גבוהים למעשה, שמקומות נופש פופולריים באירופה אינם מסוגלים לנהל את מספר התיירים שהם מקבלים כבר עכשיו.

מרסיי יוזמת מערכת היתרים

מרסיי הממוקמת בדרום צרפת היא אחד מיעדי התיירות הפופולריים ביותר במדינה. מלאת חופים יפים ורחובות רומנטיים, מרסיי נחשבת לעתים קרובות ללב של הריביירה הצרפתית. עיר הנמל הזו נפגעה על ידי תיירות ההמונים כבר לפני זמן מה, אבל בשנים האחרונות התופעה החמירה הרבה יותר. כעת העירייה מנסה לעשות שינוי.

קלאנק דה סוז'יטון מרסיי (צילום: Patchanokk, shutterstock)
מספר התיירים בקלאנק דה סוז'יטון יוגבל | צילום: Patchanokk, shutterstock

אזור קלאנק דה סוז'יטון (Calanque de Sugiton) המפורסם והחוף הסמוך ידרשו כעת מהמבקרים להגיש בקשה לכרטיס מקוון לפני הגעתם. למבקרים תהיה הזדמנות לבצע הזמנה מקוונת עד 3 ימים לפני ההגעה ובשעה 18:00 בלילה הקודם, ההרשמה תיסגר.  פקידי העירייה יסיירו באזור ויבצעו בדיקות נקודתיות כדי לוודא שהמבקרים עומדים במדיניות החדשה. מספר המבקרים היומי יוגבל ל-400 איש ואדם אחד יכול לבקר באתר רק 8 פעמים למשך הקיץ. גישה חדשה זו תיכנס לתוקף מסוף יוני ועד סוף אוגוסט.

באמלפי יחלו ליישם הגבלת לוחיות רישוי

כמה מאות קילומטרים משם, בחוף אמלפי האיטלקי החליטו הרשויות על כללים משלהן כדי להילחם בתיירות המוגזמת. באזור התיירותי תחל לפעול מערכת חדשה שתקבע מי יכול לגשת לכביש המפורסם בן 35 הקילומטרים בין ויטרי סול מאה (Vietri sul Mae) לפוזיטנו (Positano).

אמלפי (צילום: F R i M A G E S, shutterstock)
תלוי בלוחית הרישוי. אמלפי, איטליה | צילום: F R i M A G E S, shutterstock

על פי השיטה החדשה, בימים אי זוגיים, רק מכוניות עם לוחיות רישוי המסתיימות במספר אי זוגי רשאיות לנסוע על הכביש. בימים זוגיים, מכוניות עם לוחיות רישוי המסתיימות במספר זוגי יכולות לצאת לרחוב המפורסם. מדיניות חדשה זו תפעל מאמצע יוני, עד סוף ספטמבר 2022.

ברצלונה מכוונת נגד ספינות שיט

בהכרזה החודש, הממשלה האזורית של קטלוניה אמרה שהיא תציג בקרוב צעדים שנועדו להגביל את הגעת ספינות התענוגות לנמל שלה, מסוף השיט העמוס ביותר באירופה שלפני המגיפה. ההכרזה מגיעה בעקבות עלייה חדה - אך לא לגמרי מבורכת - בביקורים בעיר השנייה של ספרד. כ-125 ספינות שיט עגנו בנמל ברצלונה בחודש מאי בלבד.

הפרטים המדויקים של הצעדים טרם פורסמו, ויש ויכוח בנוגע לדרך הפעולה שתהיה היעילה ביותר. הצהרות של הממשלה האזורית מדברות על מס חדש, מדיניות שתבטיח שיותר הכנסות יוזרמו מחברות השיט לקופה הציבורית, אך אם ייקבע נמוך מדי, הוא לא יפחית בהכרח את מספר הנוסעים המגיעים.

ברלצונה (צילום: Prometheus72, shutterstock)
נמאס מכמויות התיירים. ברצלונה | צילום: Prometheus72, shutterstock

מאיה ביי ייסגר פעם נוספת

המפרץ המפורסם מאיה ביי באי קו-פיפי בתאילנד, שנפתח מחדש לתיירים ב-1 בינואר לאחר שהיה מחוץ לתחום במשך יותר משלוש שנים, ייסגר שוב מאוגוסט עד ספטמבר למטרות שיקום הטבע. כמעט 100,000 אנשים ביקרו במפרץ השנה והניבו הכנסה של למעלה מ-20 מיליון באט, ויש לזכור שמדובר רק על החצי הראשון של השנה, כאשר תיירות העולם רק התחילה לחזור לאיטה. 

לסגירה הממושכת ב-2018 הייתה השפעה משמעותית על המפרץ. לא רק שהאלמוגים באזור הפכו בריאים יותר באופן ניכר, אלא שכמה מינים שונים חזרו למפרץ - בעיקר להקות של כרישי שונית שחורי קצוות שנעדרו.

מאיה ביי (צילום: JRP Studio, shutterstock)
ייסגר שוב כדי להציל את הטבע. מפרץ מאיה ביי | צילום: JRP Studio, shutterstock