ב-16 ביולי 2019 שוטרי תחנת המשטרה המקומית של העיירה הקפריסאית איה נאפה הוזעקו לבית מלון ועצרו 12 צעירים ישראלים בחשד לאונס תיירת בריטית. קפריסין, שלרוב עולה לכותרות בעולם כאשר נעצרים בה סוכני מוסד, מרגלים איראנים או כשסוכלו בה פיגועים, התעוררה לחיים חדשים בפרשה שהסעירה את האי ולא פחות את כל מדינת ישראל במשך שבועות ארוכים.

פרשת האונס הפכה את איה נאפה, המקום הקטן שהפך לשם נרדף למסיבות פרועות של בני נוער וצעירים ישראלים, וונדליזם בחדרי בית מלון וקטטות, לשם מוכר בכל בית בישראל. "איה נאפה מתחלקת לשני חלקים: עד הפרשה שבה אלפי ישראלים טסו מידי שנה לחגוג את חופשת הקיץ בה ומילאו לפעמים עד אפס מקום את בתי המלון וההוסטלים, ולאחר הפרשה שממנה לא חזרו לשם יותר", מסביר בכיר בענף התיירות. "הפרשה טלטלה לא רק את ענף התיירות אלא גם את ההורים עצמם של בני הנוער, שסירבו לשלוח את הילדים למקום הזה כדי שלא יסתבכו". 

 איה נאפה קפריסין משטרה עם הצעירים הישראלים  (צילום: Petros Karadjias, ap)
הפרשה טלטלה את איה נאפה | צילום: Petros Karadjias, ap
איה נאפה קפריסין  (צילום: Petros Karadjias, ap)
העיירה נודעה בתור מקום למסיבות פרועות | צילום: Petros Karadjias, ap

למרות שהפרשה הסתיימה בשחרור הצעירים הישראלים ממעצרם וללא הגשת כתבי אישום נגדם, על המקום הוטלה מעין קללה, הודבק לו אות קין, ונראה שהימים היפים של איה נאפה התאיידו כלא היו. "ייקח עוד הרבה זמן כדי לשקם את מה שקרה ולהחזיר את איה נאפה כמוקד לבילוי עבור צעירים ישראלים לפני גיוס ולאחריו. הנזק שנגרם למקום בלתי הפיך. מגיעים לפה צעירים אבל לא בכמויות שהיו לפני שהפרשה התפוצצה", מסביר סוכן נסיעות וותיק ומוסיף, "יצטרכו להשקיע הרבה בפרסום ויחסי ציבור".

הפגיעה המספרים החלה מיד לאחר פיצוץ פרשת האונס, עוד ב-2019. מבדיקה שביצעו באתר טרווליסט בזמנו נמצא שמיד חלה ירידה של כ-7 אחוזים בממוצע החיפושים היומי לאיה נאפה בהשוואה לתקופה של יוני עד יום לפני האירוע. חשוב לציין שתקופת הקיץ היא העונה החמה של היעד המבוקש והעובדה שהביקוש אליו ירד, היא דבר לא שיגרתי, היות ומשנה לשנה הביקושים למקום רק עולים. בזמנו סברו שברגע שהרעש יעבור הצעירים יחזרו, אך זה לא קרה.

בכיר בחברת תיירות גדולה טען מנגד, כי לא רק הפרשה גרמה לכך שהרבה פחות צעירים ישראלים נוסעים לאיה נאפה, אלא שמדובר גם בשינוי בהרגלי הנסיעה. "זה לא בהכרח בגלל פרשת האונס אלא שינוי הרגלים. היום איה נאפה פחות מדבר לצעירים והמקום איבד את המעמד שלו. היום נוסעים לשם יותר משפחות וזוגות ויש צעירים בודדים. אין מסיבות פרועות כמו פעם", מסביר הבכיר. "היום הם מעדיפים לטוס יותר לערים כמו ברצלונה, אמסטרדם, ברלין מה שלא היה בעבר. אחרים טסים לבורגס, וורנה שנחשבות יחסית לזולות יותר מאילת או לכרתים ורודוס".

אנה, שבנה רצה לטוס הקיץ עם חבריו לאיה נאפה טוענת שהיא התנגדה לכך נחרצות. "יש לי ילד טוב וגם החברים שלו באים ממשפחות טובות אבל במקום הזה יש המון פיתויים, מסיבות ובלגנים ובטעות הוא יכול להסתבך", היא אומרת. "למה אני צריכה את זה, שלחנו אותו לאילת. שילמנו יותר אבל היה לנו שקט נפשי. לפחות הוא בארץ אז אני יותר רגועה".

איה נאפה קפריסין  (צילום: kirill_makarov, ap)
כבר לא המקום הפרוע שהיא פעם הייתה. איה נאפה | צילום: kirill_makarov, ap
איה נאפה קפריסין  (צילום: kirill_makarov, ap)
הרחובות כבר לא מלאים בצעירים ישראלים | צילום: kirill_makarov, ap
איה נאפה קפריסין  (צילום: Vladimir Zhoga, ap)
הצעירים הישראלים מעדיפים יעדים אחרים | צילום: Vladimir Zhoga, ap

הורים אחרים שחששו שילדיהם יסתבכו באיה נאפה העדיפו לשלוח אותם לאילת, פאלמה דה מיורקה, בורגס, ורנה, כרתים ואפילו הרחיקו עד לברצלונה היחסית יקרה לעומת קפריסין. נכון להיום באיה נאפה תמצאו בעיקר תיירים בריטים. "נכון שזה עולה לנו יותר יקר לשלוח את הילד לברצלונה אבל שם אני יכול להיות רגוע שהוא לא יתפרע במסיבות ויהיה מעורב בפלילים או שיעצר", מסביר דוד, "שקלנו בהתחלה לממן לנו נופש בבורגס אבל הבנו גם שיש בלגן ושבני נוער ישראלים משתוללים ומתפרעים במסיבות ומועדוני חשפנות אז העדפנו שיטוס לטיול עם כמה חברים בברצלונה".

ל-mako נודע שחלק מבני הנוער גם מעדיפים לטוס לפאפוס וליורט דה מאר, עיירת חוף הממוקמת כ-60 ק"מ מברצלונה אבל הם שומרים על פרופיל נמוך כדי לא להסתבך. "יורט דה מאר זה הלהיט החדש יחסית. הצעירים מרוויחים פעמיים: גם עיירת חוף מדהימה וגם עת העיר ברצלונה במרחק של כחצי שעה. יש יחסית ביקוש גדול ליעד הזה", מסביר סוכן נסיעות.