החל ממחר לא תחול יותר הגבלה על כמות הישראלים שיכולים להיכנס ליוון ונוכל לטייל בכל רחבי המדינה. תוסיפו לזה את העובדה שנכון לעכשיו (ב') נתב"ג צפוי להיות מוחרג מהסגר, ותקבלו אלפי ישראלים שהולכים לטוס למדינת האיים במהלך החגים.

יחד עם זאת, ההגעה ליוון בימים אלו היא לא פשוטה ומצריכה לא מעט בירוקרטיה הכוללת בדיקות קורונה ומילוי טפסים שונים עוד לפני שיצאתם מהבית. לא מעט ישראלים שלא מילאו את כל הטפסים הרלוונטיים לא קיבלו אישור לעלות לטיסה. ניסינו לעשות קצת סדר:

 1. השבוע הועברה האחריות על בדיקות הקורונה לטסים לחו"ל מקופות החולים לידי בתי החולים באופן רשמי. עד שבוע זה היה ניתן יהיה להיבדק ללא תשלום דרך קופות החולים ולקבל את התוצאה באנגלית, ואולם מעתה המעוניינים לטוס למדינות הדורשות הצגת בדיקת קורונה שלילית, כמו יוון, יתבקשו לבצע בדיקה זו דרך בתי החולים בעלות שהוגבלה ל-297 ש"ח. צעד זה מוסיף לעלויות החופשה ועשוי לייקר את החופשות המשפחתיות בכ-1,000 שקלים.

  במטרה להסביר צעד זה משרד הבריאות מסר כי בדיקות הקורונה בקופות החולים ממומנות על-ידי המדינה וכי ההחלטה נקבעה במטרה למנוע עומס על הקופות ומימון בדיקות ללא תשלום "רק למבוטחים שידם משגת לקנות כרטיסי טיסה". כשמחירו של כרטיס טיסה לכיוון אחד ליוון מתחיל ב-15 אירו, עשרות מונים ממחיר הבדיקה, נראה שצעד זה דווקא עשוי לגרום לכך שמי שיוכלו לטוס יהיו אלה שידם משגת לרכוש בדיקת קורונה דרך בתי החולים.  

  לאור ההחלטה, מי שיחליט לטוס ליוון יידרש לבדיקת קורונה עדכנית של לכל היותר 72 שעות לפני ההמראה לאחר תיאום מראש עם בית החולים הרצוי, אשר ימסור את התוצאות לאחר 24-48 שעות. יש לשים לב שתוצאות הבדיקה חייבות להיכתב באנגלית על מנת שניתן יהיה להציגן ביוון, ועל כן יש לוודא שהן כוללות את שמו המלא של הנוסע הנבדק ככתוב בדרכון ואת מספר דרכונו. לבדיקת הקורונה בבתי החולים, מסביר משרד הבריאות, יש להגיע עם כרטיס הטיסה והדרכון.
  פותחים את השמיים (עיבוד: יוסי אלוני ומשה שי, פלאש 90)
  פותחים את השמיים | עיבוד: יוסי אלוני ומשה שי, פלאש 90
 2. למרות הסרת הגבלת כניסת התיירים הישראלים ליוון, עדיין ישנו הכרח למלא את הטופס האינטרנטי שנקרא (PLF (Passenger Locator Form. זהו טופס ללא תשלום ורצוי שמיד לאחר הזמנת כרטיסי הטיסה תמלאו את פרטיו. בטופס זה מתבקשים הטסים ליוון למלא פרטים כלליים כמו שמות מלאים, גיל, מספר טיסה, כתובת מגורים קבועה וכתובת מגורים של מקום השהייה ללילה הראשון והוא הכרחי לשם כניסה ליוון שכן בהיעדרו לא תתאפשר העלייה למטוס כבר בנתב"ג. את הטופס אין למלא עבור כל אדם בנפרד, אלא פעם אחת עבור ההרכב הטס יחדיו (משפחה/זוג וכד').

  לאחר מילוי הטופס יישלח מיידית מייל אישור ראשוני לכתובת הדוא"ל שהוזנה על-ידי ממלא הטופס, ובחצות יום הטיסה ליוון יתקבל מסמך ה-PLF הרשמי עם קוד QR, אשר אותו חובה להציג בנתב"ג ובנחיתה ביוון (רצוי מאוד להדפיס ולהביא לצד כרטיס הטיסה והדרכון).
 3. טופס הכרחי נוסף אותו יש למלא עד 24 שעות לפני המראת הטיסה הוא טופס הצהרת נוסע יוצא מישראל (מעין הצהרת בריאות). לאחר הגשת הטופס יתקבל במייל אישור עלייה לטיסה, אותו יש להציג באופן דיגיטלי או מודפס בכניסה לנתב"ג ובפני נציגי חברת התעופה לצד כרטיס הטיסה והדרכון.

  באותו אופן, לשם החזרה ארצה ישנו טופס אחרון,
  טופס הצהרת נוסע נכנס לישראל, אותו יש למלא לכל היותר 24 שעות לפני ההמראה ארצה, ולהציג את האישור המתקבל עבורו במייל עם הנחיתה.
  אתונה (צילום: cge2010 | shutterstock)
  כיכר מונסטיראקי | צילום: cge2010 | shutterstock

בשורה התחתונה: על מנת להיכנס ליוון באופן חלק, הכרחי להגיע, לצד הדרכון וכרטיס הטיסה, עם תוצאת בדיקת הקורונה השלילית באנגלית, עם טופס ה-PLF היווני (המתקבל בחצות יום ההמראה ליוון ולא האישור הראשוני האוטומטי המתקבל לאחר הגשת הטופס) ועם אישור לטופס הצהרת נוסע יוצא מישראל. בעוד שהאחרון קריטי רק בנתב"ג, השניים הראשונים הכרחיים גם בכניסה ליוון ולכן יש לשמור אותם בהישג יד. עם הנחיתה בישראל יש, כאמור, להציג את האישור שהתקבל לטופס הצהרת נוסע נכנס לישראל. אמנם ישנן הכנות נוספות אותן יש לבצע לפני החופשה אך עבור ישראלים רבים שלא בילו בדיוטי פרי מספר חודשים רב מדי, מדובר במחיר פעוט שלא ימנע את הקניות באירו והארוחות בטברנות יווניות.