נוף דרום אמריקה (צילום: John Snelgrove, Istock)
לנסוע לטיול ארוך כמעט בלי לקחת ימי חופש. טורס דל פיינה, צ'ילה | צילום: John Snelgrove, Istock

החופש הגדול כבר נגמר, ואנחת רווחה נשמעת אצל ההורים. אל מי שעוד נהנה מהחזרה לשגרה ועדיין לא בדק את לוח החגים השנה, יגלה להפתעתו שהחופש אמנם קוצר, אבל חופשת בתי הספר מתחילה ביום כיפור ונמשכת עד תום שמחת תורה. כלומר, שבועיים נטולי לימודים. הרצף הארוך של ימי החופש בין ראש השנה לסוכות, גורם לישראלים רבים לנצל את ימי העבודה המועטים, לעשות "גשר" ולצאת לחופשות ארוכות מהרגיל.

"במסגרת הרפורמה של משרד החינוך חופשת סוכות הוארכה, וניתן בעיקר לראות הזמנות וביקושים רבים לתקופה זו השנה", מדווח יורם מוטעי, מנכ"ל קבוצת קשרי תעופה. "החופשה הארוכה איננה הגורם היחיד להעלאת מספר ההזמנות. גם העובדה שהחגים יוצאים השנה בתחילת ספטמבר, בהשוואה לאשתקד שבה היו החגים בתחילת אוקטובר, מאפשרת ליהנות עדיין ממזג אוויר נעים ביעדי הנופש הפופולריים".

"גידול של 20 אחוז בנופשים בחגים"

"השנה אנו רואים גידולים משמעותיים במשפחות ובבודדים היוצאים לחופשות ארוכות בנות שבוע ויותר", מספר נועם רון, מנהל השיווק של איסתא. מיקום החגים על לוח השנה לא רק קורץ למשפחות, אלא גם לרווקים וזוגות צעירים. "הם יכולים לצאת לחופשה ארוכה ביעדים רחוקים ללא צורך בבזבוז כל ימי החופשה השנתית שלהם ובלי להרגיש לא נעים מול הבוס".

באיסתא מדווחים על עלייה במספר ההזמנות, צפי גידול של 20 אחוז בנופשים בהשוואה לעונת החגים ב-2011. "קצב ההזמנות לקראת החגים יוצא דופן השנה. יש יעדים, בעיקר הרחוקים ,שכבר קשה למצוא אליהם מקומות", מוסר רונן קרסו, סמנכ"ל השווק של איסתא. "מבחינת מחירים, העלות הדולרית זהה למחירי שנה שעברה. אך עקב ההתייקרות בשער הדולר, מדובר על התייקרות שקלית ממוצעת של כ-9 אחוזים מול השנה הקודמת".

קוס (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אפילו ביוון אפשר לשרוץ למשך תקופה. האי קוס קורא לכם | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

כמחצית מהנופשים נוסעים לנופש ארוך ביוון

ולאן נוסעים הישראלים בחגים? כמחצית מהנופשים יצאו לחופשת בטן גב בעיקר באיי יוון, בולגריה וקפריסין. "מדובר על בודדים או משפחות. בגלל שהחופשות מתארכות מעט השנה הנופשונים יתארכו מ 3-4 לילות ל- 5-6 לילות ואף שבוע", אומר רון.

כ-20 אחוז יצאו לחופשות משפחתיות ברחבי אירופה. "בעיקר בכפרי הנופש בהולנד, צפון איטליה וביער השחור שבגרמניה. מבחינת המשפחות אנו עדים להתחזקות הביקוש לכפרי הנופש באירופה ולמרות שזוהי חופשה המזוהה מסורתית עם החופש הגדול, לראשונה השנה אנו עדים לביקוש לחופשות בסגנון זה גם בתקופת החגים".

וה-30 אחוז הנותרים יצאו לחופשות ארוכות יותר של כשבועיים עד חודש בתאילנד, מקסיקו, קוסטה ריקה, ברזיל וארה"ב, אליהן יוצאים לרוב זוגות צעירים ללא ילדים, או חבר'ה בראשית דרכם המקצועית שעושים נופש סטייל "טיול אחרי צבא", ללא בזבוז כל יתרת ימי החופש שצברו".

Panviman Resort, קופנגן
טיול אחרי צבא שממש לא אחרי צבא. תאילנד

עלייה בביקוש לטיולים מאורגנים לדרום אמריקה

דמיאן יפה, מנכ"ל החברה הגיאוגרפית - ברק אפיק, מגלה כי העונה נרשם גידול של 40 אחוז במספר הנוסעים המבקשים טיולים מאורגנים. "ישנם ביקושים ערים לטיולים מאורגנים בני 15 עד 25 יום. היעדים המבוקשים ביותר אצלנו בתקופה זו הם לדרום אמריקה - טיול בן 21 יום לאקוודור ופרו, או טיול בן 19 יום לאינדונזיה".

דורי שושן, סמנכ"ל השיווק של חברת נתור מקבוצת "ישראייר", מספר כי ניתן לזהות בבירור עליה בהזמנות בטיולים ליעדים רחוקים לטיולים של 15 יום ומעלה. "המגמה העיקרית היא טיולים מאורגנים של משפחות, כשעד כה הוזמנו כ- 2,000 חבילות. מלבד אירופה הקלאסית, אנו רואים מגמת עלייה בהזמנות לארצות הברית, למזרח הרחוק ולדרום אפריקה".

את הכדורגל בברצלונה מחליפות ההפלגות

ורד שוורץ, מנהלת השיווק של דיזנהאוז, מגלה כי היעדים המובילים בשנים קודמות בתקופת החגים היו איי יוון, טיולי פארקים למשפחות (טיולים מאורגנים הכוללים לינה בכפרי נופש), וטיול לברצלונה - במסגרת משפחתית או לבד, בשילוב משחקי כדורגל.

"השנה מסתמנת עליה בביקושים לשיט באירופה, הכולל טיסה לאחד מיעדי אירופה לדוגמא ברצלונה או מילאנו, ומשם יוצאים לקרוז ליעדי איטליה. מינימום השהות בשיט היא בדרך כלל שבוע ימים. טיולי שיט מתאימים לכל המשפחה והפכו להיות מבוקשים מאוד בשנים האחרונות. מהרגע שנכנסים לספינה לא צריך להוציא יותר כסף, כשהספינה מציעה חופשה של הכל כלול: מסעדות, שתיה, ברים, הופעות, מרכז קניות - בתשלום כמובן".

קרוון (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
טרנד שתופס תאוצה. קרוון באירופה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock


גם דנה לביא, מנהלת השיווק והסחר של חברת הדקה ה-90, אומרת כי איי יוון ממשיכים להוביל, אך מגלה כי יש טרנד חדש שתופס תאוצה בקרב משפחות. "יעדי הים התיכון עדיין מובילים בתקופת החגים הנוכחית", היא מספרת.  "חופשות חוף בכרתים, רודוס, מלטה, קוס - למשפחות ולבודדים. בנוסף, טרנד שצובר תאוצה הוא השכרת קרוונים למשפחות. מזמינים טיסה, ושוכרים קרוון לשבוע באירופה".

7 טיולים ארוכים לחגים

היער הירוק | שבוע ביער השחור בגרמניה

לאן: כפר נופש ביער השחור בגרמניה
מה עושים: כפרי הנופש באירופה מאופיינים בכך שכמעט בכולם תוכלו למצוא בתים או בקתות שמיועדות למשפחות, כשבכולן יש אפשרות לבשל או לאכול במסעדות המקומיות של הכפר. יש כמעט בלי סוף פעילויות לילדים בכל הגילאים, מרחבים עצומים ואין תנועת מכוניות בכפר. כפרי הנופש מטופחים ויפים עם עצים, פארקים, בריכות שחייה ועשרות מתקנים שונים.
היער השחור בדרום גרמניה הוא טרנד חדש לנופש משפחתי. אזור זה נותן תשובה אידיאלית גם להורים וגם לילדים ומאפשר מגוון עצום של טיולים במקום מעניין המשלב יערות ירוקים עם הרבה פלגי מים יחד עם שתי אטרקציות ידועות לילדים בהן ניתן לבלות כיומיים - שלושה, פארקי השעשועים אירופה פארק ולגו לנד.
למי מתאים: משפחות עם ילדים.
משך הטיול: שבוע.
כמה עולה: 829 דולר לאדם לשבוע, כולל טיסות, בקתה ורכב לשבוע (מחיר לאדם במשפחה של 5 אנשים).
(איסתא)

היער השחור בגרמניה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
טיול המשלב יערות ירוקים עם אטרקציות לילדים. היער השחור בגרמניה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

טיול אחרי צבא למבוגרים | 25 יום בדרום אמריקה

לאן:
דרום אמריקה, טיול מקיף הכולל את פרו, ברזיל, ארגנטינה וצ'ילה.
מה עושים: בין המוקדים המרכזיים בטיול: סיור בערי האינקה, המקדשים והשווקים הצבעוניים - על טעמיהם וריחותיהם, לרבות ביקור במאצ'ו פיצ'ו שבפרו. טיול בשמורת מגדלי הפיינה בצ'ילה, שמורה עתירה בקרחונים, ביערות ובאגמים עם שפע של ציפורים ובעלי חיים. בארגנטינה יכולים המטיילים להתרשם מהקרחון פריטו מורנו, הקרחון היבשתי הפעיל הגדול בעולם. מוקדי הטיול בברזיל הם מפלי האיגואסו, שנבחרו לאחרונה כאחד משבעת פלאי תבל, וריו דה ז'נרו העיר היפה והמטורפת בעולם, שנערכת לקראת אירוח המונדיאל והאולימפיאדה בשנת 2016.
למי מתאים: זוגות בגילאי 50+
משך הטיול: 25 יום.
כמה עולה: 9,707 דולר לאדם בחדר זוגי.
(החברה הגיאוגרפית-ברק אפיק)

ארגנטינה - קרחון פריטו מורנו - טיולי צילום (צילום: דובי טל, אלבטרוס, גלובס)
הקרחון היבשתי הפעיל הגדול בעולם. פריטו מורנו | צילום: דובי טל, אלבטרוס, גלובסלשוט בספינת פאר | 23 יום בארה"ב

לאן: ארצות הברית.
מה עושים: החופשה כוללת שבוע בניו יורק, שבוע במיאמי והפלגה בספינת פאר למקסיקו והקריביים. הטיול כולל טיסות טראנס אטלנטיות וטיסות פנימיות, מלונות בדרגת 3 כוכבים והפלגה בת 7 לילות באוניית הפאר "רויאל קריביאן" על בסיס הכל כלול.
למי מתאים: זוגות צעירים ומשפחות.
משך הטיול: 23 יום.
כמה עולה: 4,412 לאדם דולר.
(קשרי תעופה)

האיים הקריביים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
7 ימי הפלגה בספינת פאר למקסיקו והקריביים. לא לסובלים ממחלת ים | צילום: אימג'בנק / Thinkstockחיים בטבע | 11 יום בדרום אפריקה

לאן: דרום אפריקה.
מה עושים: לחובבי הטבע שלא רוצים לעבוד קשה מדי, מוצע טיול מאורגן לדרום אפריקה. בין האתרים במסלול: ספארי ג'יפים, שייט לאי כלבי הים, עלייה ברכבל להר השולחן, מערת נטיפים ועוד.
למי מתאים: משפחות, זוגות מבוגרים וצעירים.
משך הטיול: 11 יום.
כמה עולה: מ- 2,740 דולר, בטיסה ישירה לדרום אפריקה.
(נתור)

מדינת הילדים | שבוע בהולנד


לאן: הולנד למשפחות.
מה עושים: מה לא נאמר על הולנד, מדינת הילדים. מדינה זו מרכזת חופשות משפחתיות המאפשרות למשפחות בילוי בפארקים בהם לנים, המספקים שלל שירותים כמו פעילויות לילדים, בריכות, מתקני ספורט, רכיבה על סוסים ועוד. בנוסף, לטיול מתווספות גיחות לפארקי השעשועים השונים ברחבי המדינה, כמו עיר המיניאטורות מדורודם, פארק אפטלינג, פארק ליננהוף ופארק דווינרל. המחיר כולל טיסות, בקתה ורכב לשבוע.
למי מתאים: משפחות עם ילדים.
משך הטיול: שבוע.
כמה עולה: 850 אירו לאדם.
(איסתא)

פארק מדורודם (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
כמעט כמו מיני ישראל. כמעט. פארק המנייטורות מדורודם בהולנד | צילום: אימג'בנק / Thinkstockלחוות אירופה אחרת | 15 יום באירופה

לאן: הפלגה באירופה.
מה עושים: האונייה מפליגה מסאות'המפטון אנגליה. המסלול: גיברלטר, אנגליה, פרובנס צרפת, פירנצה, פיזה איטליה, רומא איטליה, אזאקסיו קורסיקה, קאדיז ספרד, ליסבון פורטוגל, ויגו ספרד, סאות'המפטון אנגליה. הטיול כולל טיסות ו-2 לילות במלון מרכזי בדרגת 4 כוכבים (יום לפני ההפלגה ויום אחרי ההפלגה).
למי מתאים: משפחות.
משך הטיול: 14 לילות.
כמה עולה: 4,412 דולר לאדם.
(קשרי תעופה)

סאות'המפטון (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
מפליגים מסאות'המפטון. 14 לילות באירופה | צילום: אימג'בנק / Thinkstockהטיול היווני שלי | שבוע ביוון

לאן: טיול של 7 ימים בכל יוון.
מה עושים: סלוניקי, מנזרי מטאורה, חצי האי חלקידיקי, הר אטוס, אתר המרפא לוטרקי ומפלי אדסה.
כולל: טיסות לסלוניקי, לינה במלון 4 כוכבים ע"ב חצי פנסיון, כניסות לאתרים כמפורט במסלול, אוטובוס תיירים ממוזג לביצוע תכנית הטיול ומלווה ישראלי צמוד.
עלות: 990 דולר לאדם בחדר זוגי.
(איסתא)

סלוניקי, יוון (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
7 ימים בכל יוון. יאסו סלוניקי | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
>> 8 צימרים לבלות בהם את החג
>> לכל כתבות הצרכנות