לכבוד עונת הנסיעות ושבוע הספר, ביקשנו משבעה דיילי ישראייר שימליצו לכם על הספרים שיעשו לכם את הטיסה הכי חלקה. לכם נותר רק לבחור בהמלצה שהכי עושה לכם את זה, וללכת להצטייד בספר הטיסה המושלם.

ההמלצה של ניצן הראל: "הדבר היה ככה", מאיר שלו

תעופו איתו: ברומן הכמעט ביוגראפי מספר מאיר שלו על ילדותו ועל משפחתו, ומספק לעיתים יותר מגרסה אחת לאירועים. אהבתי אותו במיוחד כי הוא השרה עלי את התחושה המוזרה והמרתקת שיכול להיות שהדבר לא היה בדיוק ככה, אלא דווקא אחרת, ואולי בכלל לא היו הדברים מעולם – ובכך, לטעמי, יופיו של הספר.

מאיר שלו  הדבר היה ככה
תזכיר לי רגע, איך היה הדבר? | צילום:

מושלם לטיסה: זה ספר קליל, מצחיק, אמיתי וכל כך ישראלי, שגם אם תהיו בדרך לחופשה בחו"ל לא תוכלו שלא להרגיש מחוברים לארץ. הקריאה תגרום לכם לצחקוקים, שבטוח יגרמו ליושבים לידכם במטוס לתהות ולהסתקרן מה אתם קוראים.

ההמלצה של חני דיין:"מה זאת אהבה", ד"ר יורם יובל

תעופו איתו: ד"ר יובל בוחן את סיפוריהם האמיתיים של שמונה ממטופליו, תוך שהוא משלב מבט אינטימי אל נפשם ועולמם של אנשים מאוהבים עם ידע מדעי מרתק.

מושלם לטיסה: היות והספר בנוי מסיפורים קצרים וכל פרק עומד בפני עצמו, הוא נוח במיוחד לקריאה בזמן טיסה ומאפשר לעשות הפוגות לאכילה תוך כדי. אפשר גם לבחור לקרוא פרקים מסוימים לפי יעד החופשה, האווירה או שלבי הטיסה השונים.

דיילת ודייל (צילום: erel photography, Istock)
קראנו כבר את כל הספרים, והמלצה שלנו זאת המלצה | צילום: erel photography, Istock
ההמלצה של מתן פפקין: "נקודת האל-חזור", ד"ר רונן ברגמן

תעופו איתו: לדעתי, מדובר בספר חובה לכל אזרח ישראלי, בעיקר נוכח האמירות החוזרות מפיו של נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'ד. ספר מרתק, עשיר בפרטים ובאינפורמציה, המבטא באופן שאינו משתמע לשתי פנים את הסכנה הקרבה לנו מכיוון איראן אשר רואה במדינת ישראל מחלה ממארת בלב המזרח התיכון ומאיימת בהשמדתה.
הספר נכתב על פי מקורות יודעי דבר בקרב קהילות המודיעין המערביות והישראלית גם יחד, והוא מציג את שלושת העשורים האחרונים בהם האיראנים מנהלים מרוץ להשגתו של נשק להשמדה המונית, וזאת אל מול ניסיונות הסיכול של מדינות המערב, ביניהן ישראל.

מושלם לטיסה: הספר שואב לתוכו את הקורא, כך שהזמן חולף והטיסה עוברת מבלי שמרגישים.

ההמלצה של קובי תפילין: "קורות הציפור המכאנית", הרוקי מורקמי

תעופו איתו: גיבור העלילה הבלשית הוא צעיר אפאתי המתרגל לחייו כמובטל, כאשר בשלב מסוים אירועים בלתי שגרתיים מתחילים להתרחש בחייו: החתול שלו נעלם, הוא מתחיל לקבל שיחות טלפון אירוטיות מאישה אלמונית ולבסוף אשתו נעלמת אף היא. הספר מתאר תקופה ארוכה של מסע חיפושים ארוך ומטורף, במהלכו מטשטש הגבול שבין החלום למציאות. בדרך לא מהסס המחבר למתוח ביקורת נוקבת על מוסכמות חברתיות מנקודת-מבט מטאפיזית, גאונית ולא שגרתית.

מושלם לטיסה: הספר כתוב בלשון ציורית, סוחף לעולם אחר וגורם לקורא להרגיש כאילו הוא נמצא ביפן – בעצם, קצת כמו טיסה... מתאים מאוד לנוסעים שחוששים מטיסות ורוצים להתנתק.

ההמלצה של עומרי אירם: "פתאום דפיקה בדלת", אתגר קרת

תעופו איתו: זהו למעשה מקבץ של למעלה מ-30 סיפורים קצרים שאין ביניהם קשר, אבל רובם פשוט מבריקים. אהבתי במיוחד את העטיפה שקשורה לעולם התעופה.

אין תמונה
דיילת, את יכולה בבקשה לפתוח? מישהו דופק

מושלם לטיסה: הספר קליל ומצחיק ואינו דורש ריכוז רב מדי, כך שגם אם הצקתם לדיילת הקרקע והיא שמה אתכם כנקמה דווקא ליד השירותים ו/או ליד התינוק ההוא שבוכה עם הלחץ באוזניים, לא תהיה לכם בעיה לצלול אל תוך הסיפורים וליהנות מהם.

ההמלצה של עינת גל: "צלה של הרוח", קרלוס רואיס סאפון

תעופו איתו: סיפור המתרחש בברצלונה בתקופה שלאחר מלחמת האזרחים, בעל עלילה מסתעפת "שאי אפשר להניח אותו מהיד".

מושלם לטיסה: הספר גורם לקורא לצלול אליו ויעביר את הטיסה בקלילות, והוא מומלץ במיוחד לנוסעים לברצלונה – אחרי הקריאה החשק להסתובב בעיר ולהתחקות אחרי חיי הגיבורים רק יגדל.

הוראות בטיחות (צילום: Gene Chutka, Istock)
ההוא מאחורה, אני מבקשת להרים את העיניים מהספר ולהקשיב להוראות הבטיחות | צילום: Gene Chutka, Istock
ההמלצה של גל שקד: "מישהו לרוץ איתו", דוד גרוסמן

תעופו איתו: אסף הירושלמי מוצא כלבה, ובעזרת רמזים מתחקה אחרי בעליה - נערה מופנמת עם סיפור יוצא דופן.

מושלם לטיסה: העלילה המרתקת, צורת הכתיבה הרגישה, הסיפור המתפתח לאט ותחושת ההזדהות עם הדמויות - כל אלה הופכים את הספר לאידיאלי לטיסה, שכן בלתי אפשרי להניח אותו ולהפסיק לקרוא.

עונת הנסיעות במאקו חופש:

>> אין אנטליה: המדריך המלא ליעדים החלופיים
>> נוסעים לאנשהו? אתם בטח צריכים איזה תיק
>> איזה אי יווני הכי מתאים לכם?