"הם מתנהגים כאילו הם נמצאים בישראל", טוענת תושבת העיירה ארוזה (Arosa) בשוויץ שאליה מגיעים אלפי חרדים לבלות את חופשת הקיץ במלון כשר ששכרו במקום. "הם צועקים באוטובוסים, דוחפים ומתנהגים בצורה שסותרת לגמרי את התרבות שלנו. הם פשוט מתעלמים מאתנו גם כשמעירים להם על זה. כשאתה בא לארץ אחרת תתנהג בהתאם לכללים של תושבי המקום".

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

בשנים האחרונות יותר ויותר חרדים טסים לחו"ל לחופשות קיץ של שבוע עד עשרה ימים. מרבית החופשות מתמקדות באתרי הסקי ובכפרים למרגלות האלפים בשוויץ, שם הכשירו מספר מלונות והפכו אותן למוקדי עלייה לרגל. על פי הערכות שונות כ-50 אלף חרדים אמורים לטוס השנה לחופשות קיץ והם גוררים איתם לא מעט תלונות, בעיקר על לכלוך והתנהגות מזלזלת.

כך, על אף שהתיירות החרדית מכניסה כסף רב למקומיים ולמקומות שלרוב ריקים בקיץ, לא פעם יש מתיחות בין התושבים המקומיים שלא מורגלים לראות אלפי חרדים שמתנהגים בהתאם לקודים אחרים משלהם.

"צריך להבין שבשנים האחרונות מעמד הביניים בציבור החרדי התחזק. יותר בני זוג חרדים עובדים, הם חוסכים כסף ומרשים לעצמם לטוס לחו"ל", הסביר כתב רדיו 'קול ברמה', ישראל כהן. "הם מעדיפים לטוס בקבוצות, בין השאר כי המחירים בבתי המלון ובדירות שהם שוכרים זולים מאוד יחסית לנופש בישראל אשר היה עולה להם פי כמה".

"מעולם לא נתקלתי בדבר כזה"

לאחרונה צצו לא מעט תלונות ביעדים נוספים נגד התנהגות תיירים מהמגזר החרדי. כך למשל, באחד מאתרי האינטרנט בבלרוס פורסמו בשבועות האחרונים סרטונים של תיירים חרדים מארצות הברית וישראל שבילו בכמה ערים במדינה והשאירו אחריהם זבל בתוך אוטובוסים מפוארים.

"אני עשר שנים עובד כנהג אוטובוס ולא נתקלתי במראות כאלה וזה קרה עוד ביום ההולדת שלי", ציין נהג האוטובוס דימטרי בראיון לאתר מקומי. "הם השאירו אחריהם עשרות בקבוקים ריקים, כוסות, שקיות, שאריות של פיצוחים וערימות של אוכל וזבל. שמתי מסיכה על הפנים כדי לנקות את האוטובוס".

המקרה התרחש בטיול של קבוצה שטיילה בוורשה והגיעה במהלך הטיול גם לבלרוס. "מדובר היה בכ-35 תיירים בגילאים 30 עד 70", מסביר דימיטרי. "כבר הסעתי תיירים מישראל אבל לא היו לי דברים כאלה. מילא ילדים שזורקים זבל אני יכול להבין, אבל אנשים מבוגרים זה שיא חדש. פעם ראשונה בחיים שאני נתקל בדבר כזה. זה נוראי". 

בעקבות גל התלונות, חברות נסיעות ומארגני טיולים לציבור החרדי הוציאו מדריכים שמטרתם לגרום להורדת המתיחות בין החרדים למקומיים ולעלות את המודעות להתנהגות יפה. כך, פורסם מדריך המסביר על קודים התנהגותיים המצופים מהמטיילים השונים. המדריך פורסם בעברית, ביידיש ובאנגלית והוא מופץ דרך סוכני הנסיעות.

מדריך למטיילים (צילום: החוברת באדיבות חו"ל מהודר)
מדריך למטיילים | צילום: החוברת באדיבות חו"ל מהודר

"המדריך יכול לסייע לעזור במניעת חיכוכים בין התיירים היהודים לבין האוכלוסייה המקומית. לחיכוכים כאלה גרמו לצערנו לדיווחים לא נעימים על התיירים היהודים בשוויץ. חשוב לנו על כן להדגיש את הצורך החיוני בהכרת התרבות השוויצרית וקודי ההתנהגות המקומיים כאשר מתכננים טיול לשוויץ", נכתב בפתיח של המדריך. 

בין השאר, המדריך מקנה לתיירים מילים בסיסיות בגרמנית, מסביר על חשיבות השקט, הכבוד והנימוס ברחוב ובתחבורה הציבורית, על ניקיון ועל הצורך לאסוף שקיות של זבל ולזרוק לפח. כמו כן, ניתן דגש על הסבלנות שיש לגלות במהלך עלייה וירידה מהתחבורה הציבורית. "חיוך רוגע וחבריות, תמיד עוזרים ליצירת רושם חיובי". 

מדריך למטיילים (צילום: החוברת באדיבות חו"ל מהודר)
מדריך למטיילים | צילום: החוברת באדיבות חו"ל מהודר

מדריך למטיילים (צילום: החוברת באדיבות חו"ל מהודר)
מדריך למטיילים | צילום: החוברת באדיבות חו"ל מהודר

"חלק מהפרסומים נגד התיירים החרדים נובעים מבורות ואנטישמיות. עושים יותר מדי הכללות", טוען כהן. "קודם כל שיגידו תודה שעשרות אלפי חרדים ממלאים את אתרי הסקי שבקיץ היו נטושים ללא מטיילים. המקומיים  מרוויחים מהם המון כסף, מהשכירות, האוכל והקניות שהם עורכים. יש מקרים נקודתיים והם מטופלים ועובדה שיצא עכשיו מדריך מסודר עבור כל מטייל או מארגן בחברות נסיעות שהמטרה שלו להעלות את המודעות בקרב הנוסעים ולמנוע אי נעימויות".

רב באחת החצרות בשוויץ הוסיף: "המדריך נועד כדי למנוע חיכוכים ומריבות עם המקומיים ולאפשר לנו ולהם לחיות בשלום וליהנות מהחופשה בלי שיהפכו את כל התיירים החרדים לבעייתים. מה, אין מטיילים חילונים שעושים דברים נוראים בחופשות"?

מטיילים חרדים (צילום: צילום מסך)
מטיילים חרדים | צילום: צילום מסך