להצעת הרכישה של מדינת איסלנד ב e-bay הגיבו מאות גולשים. המחיר שהתחיל ב-99 סנט האמיר עד לשיעור של כ-18 מיליון דולר לפני שאנשי האתר הבחינו במתיחה על חשבון מדינת המשבר, והסירו אותה. זה אולי נשמע די מבדר, או כבדיחה שאפשר לתייק אותה במגירת "עד כמה אטומים יכולים אנשים להיות", אבל טרם ימי המשבר, טיול באיסלנד היה יכול לעלות לכם בערך אותו סכום. בהתחשב בעובדה שאיסלנד מייבאת מוצרי מזון ומחייה רבים, השהייה שם הייתה יקרה מאוד לקהל הישראלים המצומצם שפקד את האי. אז מה קרה שם בעצם ואיך זה ישפיע עליכם אם הזמנתם כרטיס, קבעתם מלון או שתכננתם על טרק פרוע בקיץ?

קרחונים נסחפים באיסלנד (צילום: Mlenny Photography, Istock)
"כל זה יכול להיות שלך עבור 99 סנט" | צילום: Mlenny Photography, Istock


המשבר ושיברו

מצב פשיטת הרגל שהוכרז באיסלנד מתייחס לחוסר היכולת של המדינה לעמוד בחובות והסכמים. הבעיה נובעת מעסקאות גדולות שהבנקים המרכזיים במדינה אינם יכולים לעמוד בהן ולכבדן. סך החוב מוערך בכ-62 מיליארד דולר בעסקאות מטבע זר. לפי שעה, כצעדי הצלה, ממשלת איסלנד השתלטה על מערכת הבנקים על מנת להכתיב מדיניות אחידה, ופנתה לקרן המטבע הבין-הלאומית כדי לקבל סיוע בשווי שני מיליארד דולר. בנוסף, העלתה הממשלה את הריבית בשיעור גבוה מאד. 


הונאת הנדל"ן הגדולה בתבל

גייזר באיסלנד (צילום: istockphoto)
גייזר באיסלנד. כל זה יכול להיות שלך בקיץ הבא | צילום: istockphoto

אחת האגדות המפורסמות ביותר על איסלנד מספרת על לייף אריקסון, בנו של הוויקינג האגדי אריק האדום שרצה לתעתע בפולשים זרים, ולכן נתן את השם גרינלנד לאי הקפוא השוכן סמוך למדינה. לאי בו התגוררו אבותיו קרא איסלנד. זה סיפור שמדגים את הקסם של איסלנד בעיני תיירים – פולקלור של ויקינגים, דמויות מסתוריות, טבע פראי ומרחבים פתוחים. בשנים האחרונות, השוק הישראלי למד להכיר ולאמץ את איסלנד כיעד תיירותי אטרקטיבי. עדיין אין קווי טיסות ישירים שמגיעים מהארץ לאיסלנד, אך המדינה הפכה לשם דבר בסוכנויות נסיעות.

שפע של גייזרים מהם ניתזים מים לגובה של 60 מטרים, הרי געש ושדות לבה מספקים חוויה של אש וקרח למבקר. התייר הממוצע שמגיע לאיסלנד הוא לא אותו אחד שקופץ לקוויקי בצרפת או סופשבוע בוורנה. גם לא מדובר בתרמילאים קלאסיים שבוחרים את דרום אמריקה או המזרח כמקום לגרור אליו את המוצ'ילה. "מי שנוסע לאיסלנד הוא לרוב מי שהיה במקומות רבים בעולם וראה כבר הרבה", אומר יהודה זפרני, משנה למנכ"ל אופיר טורס. "השוק של המבקרים באיסלנד הוא לא גדול, אבל נמצא במגמת עלייה. יותר אנשים לומדים על היעד הזה ומחליטים לנסוע. לרוב מדובר בחובבי טבע ובטיילים וותיקים".


איך זה משפיע עלינו

בראש ובראשונה, במידה והזמנתם כרטיסים לזמן הקרוב באיסלנד, כנראה שלא תצטרכו לבטל אותם. מה שכן יכול להיות מועיל הוא אשפוז בכפייה. עם טמפרטורה של 3 מעלות, ראות של כחמישה קילומטר ולחות של 81 אחוזים, המזכרת הטובה ביותר שהמדינה יכולה להציע לכם היא דלקת ריאות קטלנית לתקופה ארוכה. אם בכל זאת אתם מתעתדים לארוז את המזוודות, מומלץ לחכות עם הזמנת המלונות והסידורים הנלווים עד שתגיעו ליעד. ייתכן ותוכלו לקבל עסקאות בחצי מחיר, גם בגלל המשבר וגם בגלל שמדובר ב'אוף סיזן'. אם הזמנתם הכל מראש, מומלץ לוודא קיום של אנשי קשר – ספק או סוכן שידאגו לכך שהמלון או אכסניית הנוער שלכם עדיין עומדים על תילם.

נקודה חמה עם גשר באיסלנד (צילום: icelandr, Istock)
הלגונה הכחולה. חייבים לבקר | צילום: icelandr, Istock

במידה ותכננתם על טיול ויקינגי לימי הקיץ, המצב במדינה עדיין לא ברור. ייתכן שאחרי עליית הריביות דווקא צפויים להתרסק מחירי השירותים בענף התיירות. בכל מקרה, זפרני נותן תחזית מרגיעה ואופטימית. "גם בקיץ, מחירי הטיסות והחבילות לאיסלנד צפויים להיות טובים ונוחים לכיס. הסיבה לכך היא הצניחה המשמעותית במחירי הדלק שאנחנו עתידים לראות את תוצאותיה גם לאחר החורף. יש סיבה להאמין שהמחירים היקרים בדרך כלל הרווחים באיסלנד יתייצבו בצורה שמועילה לתיירים ושתאפשר ליותר אנשים להתוודע לארץ המעניינת הזאת".


אם כבר הגעתם 

_AD_הלגונה הכחולה: אחד מהאתרי הספא הטבעיים הבולטים של איסלנד. הלגונה ממוקמת כ-39 ק"מ דרומית לעיר הבירה ריקאוויק. אתר הבריכות הגיאותרמיות של איסלנד עשה לו שם ברחבי העולם כאחד מאתרי המרפא הנחשבים. במקום קיימות בריכות מים מחוממות בצורה טבעית מנביעות לבה. טמפרטורת המים באזור השחייה של הלגונה מגיעות ל-40 מעלות. הם עשירים במינרלים וידועים כמעולים לחולי פסוריאזיס.

גולאפוס: המפלים שנמצאים באזור גואפוס באיסלנד הם אחד המראות המרהיבים למבקר באי. ממוקמים בצפון-מרכז איסלנד, המפלים שוצפים מגובה של כ-13 מטרים. המפלים מכונים גם מפלי האלים, בעקבות אמונה רווחת כי בעת הפיכת איסלנד למדינה נוצרית, זרקו המנהיגים את פסלי האלילים אל תוך המפל.

גאיסיר: כעשר קילומטר מערבית לאזור גולאפוס ניתן למצוא עוד בריכות גיאותרמיות ואת מקום מושבו של גייזר ענקי ומיתולוגי, אשר אינו פעיל כיום. משם האזור באיסחנדית נגזר השם גייזר בשפה האנגלית. סמוך לבריכות התרמיות ולמיקום הזייגר הענק ניתן למצוא עוד גייזר מרשים המתפרץ בדייקנות של שעון אחת לחמש דקות.