דרך בלו רידג'
750 קילומטר של נוף הררי מדהים. דרך בלו רידג' | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
הדרך הנופית בלו רידג' (Blue Ridge Parkway), שאורכה 750 קילומטר, מתחילה בשמורת הטבע הלאומית שננדואה (Shenandoah National Park) שבמדינת וירג'יניה ומסתיימת בשמורת הטבע הלאומית הרי סמוקי (Great Smoky Mountains National Park) שבמדינת קרוליינה הצפונית. הנוף הנשקף במהלך הנסיעה בה יוצא דופן.

בין שתי שמורות

דרך בלו רידג' מתפתלת על פסגות רכס הרי האפלצ'ים (Appalachian Mountains), שרשרת הרים לאורך חלקה המזרחי של ארצות הברית. ההרים האלה "זקנים" יחסית, ולכן, לאחר שנים רבות של בליה, נופם מתון וגובהם נמוך. עם זאת, במקומות בודדים לאורך הרכס מזדקרות פסגות שגובהן מעל 2,000 מטר. הרעיון להקים לאורך הרי האפלצ'ים דרך נופית שתקשר בין שמורת שננדואה לשמורת הרי סמוקי נרקם במוחם של כמה פוליטיקאים אמריקאים לפני כ-80 שנה. הרעיון מצא חן בעיני הנשיא של אז פרנקלין רוזוולט, ובעזרתו הוא הפך למציאות. הכשרת הדרך, שהחלה בימי המיתון הגדול בשנות ה-30 של המאה הקודמת, סיפקה תעסוקה לתושבי האזור.

347 קילומטר מדרך בלו רידג' נמצאים בתחומי מדינת וירג'יניה, ו-403 קילומטר בתחומי קרוליינה הצפונית. מכיוון שהדרך חוצה אזורים שבהם סלילת כביש אינה דבר של מה בכך, חצובות לאורכה 26 מנהרות תת-קרקעיות והיא כוללת כ-150 גשרים, שכמה מהם מחוברים לצלעות ההרים ותלויים בין שמים לארץ. 

בלו רידג', ארה
150 גשרים, שכמה מהם מחוברים לצלעות ההרים ותלויים בין שמים לארץ | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

מרחבים אינסופיים

הטיול שלי ושל בני משפחתי בבלו רידג' התקיים בתחילת חודש אוקטובר. במשך כמה ימים נסענו לאורך הדרך הנהדרת הזאת ושאפנו עמוק לריאות את יופייה הרב ואת המרחבים האינסופיים הנשקפים ממנה. טיולנו התמקד בחלקה הדרומי של הדרך, שהוא יפה יותר וגבוה יותר מהחלק הצפוני. רגעי השיא נקודות התצפית הרבות לאורכה של הדרך, המספקות מראות יפהפיים של כל מרחבי דרום-מזרח ארצות הברית מכל הכיוונים והזוויות, פעם מימין לדרך ופעם משמאל לה – עובדה הממחישה היטב שהכביש מתפתל ממש על פסגת הרכס. כמעט בכל נקודת תצפית מוצב שלט המציין את הגובה מעל פני הים, וכך אפשר לעקוב אחר העליות והירידות התלולות בדרך.

כמה מנקודות התצפית הרשימו אותנו באופן מיוחד: תצפית ווטררוק נוב (Waterrock Knob Overlook), הנקודה השנייה בגובהה לאורך הדרך הנופית הצופה לכיוון דרום-מערב וצפון-מזרח מגובה של 1,774 מטר; מצפה ריצ'רד בלסם (Richard Balsam Overlook), הנקודה הגבוהה ביותר לאורך הדרך, שגובהה 1,843 מטר; הר מיטשל (Mount Mitchell), ההר הגבוה ביותר ממזרח לנהר מיסיסיפי (Mississippi), שגובהו 2,037 מטר; והר גרנדפאדר (Grandfather Mountain), שגובהו 1,812 מטר. ההר הזה הוא ברובו אתר פרטי מתויר למדי, אבל עם זאת הנוף מפסגתו נהדר ויש בו כמה אטרקציות נחמדות לילדים: מוזיאון טבע קטן, גן חיות של יונקי האזור, ובהם דובים, איילים ואריות ים, וגשר תלוי מרשים בגובה של כ-1,600 מטר.

אפשר להקדיש לטיול בדרך בלו רידג' יום אחד בלבד ולנסוע בקטע קצר שלה, ואפשר להקדיש לה שבוע שלם ולעבור את כולה. לאורך הבלו רידג' יש שפע של מסלולי הליכה נהדרים המובילים לערוצים, לקניונים, למפלי מים ולנופי פסגות. מומלץ מאוד לשלב בנסיעה טיולים רגליים, המאפשרים ליהנות מהטבע באופן אינטימי יותר.

הר גרנדפאדר, בלו רידג'
הר עם אטרקציות נחמדות לילדים. Grandfather Mountain | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

נטע דגני – כתבה את הספרים מסדרת "מסלולים" (הוצאת העולם) – "קליפורניה", "אלסקה", "ארה"ב מערב" ו"ארה"ב צפון מזרח". ספרה "דרום מזרח ארצות הברית – מסלולים" ייצא לאור בקיץ 2012

מידע מעשי

מתי: בחודשים מאי-אוקטובר פורחים שיחי הרודודנדרון, ובספטמבר-אוקטובר נצבע הנוף בצבעי שלכת יפהפיים. בסוף חודש אוקטובר מתחיל לרדת שלג בפסגות האפלצ'ים, והדרך עלולה להיסגר לתנועת כלי רכב.

טלפון: למידע על מצב הכביש – 01-828-298-0398

אינטרנט: www.nps.gov/blri

חשוב לדעת: בעת תכנון הטיול יש להביא בחשבון את הנסיעה האטית. המהירות המותרת בכביש היא כ-70 קילומטר בשעה ואיכות הדרך מצוינת, אבל בגלל העצירות הרבות כדאי לתכנן מהירות של כ-50 קילומטר בשעה.

* הכתבה התפרסמה באתר ifeel. לקבלת גיליון במתנה לחצו כאן

>> סוכות בלי עמישראל: כך תברחו מההמונים