קצת חבל, אבל הדרך הקלה ביותר לתאר את Casa do Penedo ("בית האבן") שבפורטוגל, היא לייחס אותו לסדרה המצוירת "The Flintstones" משנות ה-60 (ובתרגום לעברית - "משפחת קדמוני"). ללא ספק, מדובר בתיאור הכי ממצה להגדרה "בית טבעי", והאסוציאציה הזו עולה כבר במבט ראשון על המבנה הייחודי הזה.

בית הפלינסטונס מבחוץ (צילום: צילום מסך: treehuger)
מה וילמה ופרד היו אומרים על זה? | צילום: צילום מסך: treehuger


Casa do Penedo ממוקם בהרי Fafe בצפון פורטוגל והוא נבנה בתוך ארבעה סלעי ענק. למרות שהבית נראה כפרי לחלוטין ומעט מנוכר, מבפנים הוא מצוייד באח מחממת ואפילו בבריכת שחייה מפנקת - שניהם חצובים בסלע. סביבתו של הבית אמנם נראית מנומנמת בתמונות, אך למעשה הוא מושך תיירים מרחבי העולם, ששמעו על "בית האבן" ומבקרים אותו בהמוניהם.

הבית נבנה בשנת 1974 ע"י משפחה כפרית שחיה בו במשך תקופה ארוכה, אבל בשנים האחרונות, כאמור, הוא משך את תשומת לבם גם של חובבי ארכיטקטורה, המתרשמים לנוכח השילוב המושלם של הבית עם סביבתו הטבעית. העניין בבית האבן רק גדל עם השנים, עד כדי כך שבעליו הנוכחי, רודריגז ויטור, נאלץ לעבור ממנו כדי למצוא מפלט מהמבקרים הסקרנים.

בשל היותו מבודד, בשנים האחרונות נרשמו ניסיונות רבים של שוד וונדליזם סביב "בית האבן" - עקב כך הבית משוריין ומצויד בחלונות ודלת מפלדה. עם זאת, למבקרים בתוכו מחכה חוויה נעימה, כשהעיצוב מבפנים ממשיך את הקונספט הפרהיסטורי של הבית, המאובזר בריהוט שכולו עשוי אבן, כולל מדרגות המובילות לקומה נוספת בתוך הבית ועליהן מעקה מבולי עץ גולמיים.

בעידן המודרני אמנם לא חסרים בתים ידידותיים לסביבה ומשתלבים בה, אבל בבית האבן יש משהו ייחודי עוצר נשימה. אין ספק שהוא מהווה פנינה טבעית מקורית בעולם האדריכלות, ובעיקר גורם לנו להאמין כי הוא שם, באמת, עוד מתקופת האבן.

בית הפליסטונס בפורטוגל (צילום: צילום מסך: treehuger)
מבחוץ קר ומנוכר, בפנים תמצאו אח מחממת ובריכת שחייה | צילום: צילום מסך: treehuger
אין תמונה
אז יש משהו שלא עשוי מאבן: דלת פלדה
הנוף מבית הפלינסטונס (צילום: צילום מסך: treehuger)
מוקף בתחנות רוח ובגבעות מבודדות | צילום: צילום מסך: treehuger
מתכננים ביקור בפורטוגל? תעשו לנו לייק!
>> הסהרה הברזילאית: לגונות וגם דיונות