טיול בארצות הברית עם שלושה ילדים צעירים הוא פרויקט מורכב. הודינו למזלנו הטוב על סבתא דבורה שהציעה לבוא איתנו, והתחלנו בהכנות. כתבנו רשימות ציוד מפורטות, שקלנו מזוודות והכנו מראש רשימה טנטטיבית לבילויים יומיים בניו יורק, שבה תכננו לבלות כמה ימים. הרשימה הייתה גמישה ונתונה לשינויים התלויים במזג האוויר ובמצב הרוח.

התוכנית המקורית הייתה לשכור דירה. הכי הגיוני, חשבנו לעצמנו, יהיה ללון במקום שיש בו מטבח (נבשל ונחסוך בהוצאות על מסעדות), מכונת כביסה (נוכל להימנע מאריזת אינסוף בגדים), ואולי נוכל לקיים איזו שגרה ביתית בתוך הבלאגן הכרוך בנסיעה מסוג זה. כחודשיים לפני הנסיעה סרקנו את אתר האינטרנט להחלפת דירות Airbnb. מראש פסלנו את כל הדירות שבתמונותיהן הופיעו ספות לבנות ושבאופן כללי נראו מעוצבות מדי (בכל זאת למדנו דבר או שניים מהספה הפרטית שלנו, שהתחילה את חייה כספה ירוקה ואילו היום צבעה ירוק-אפור-מוכתם). עם הזמן נעשינו פחות ופחות בררניים (גם כוך בקומה רביעית בלי מעלית, ממש מעל בר רועש במיוחד, יתאים). גם זה לא עזר. כמעט שום בעל בית לא חזר אלינו. מי שכבר חזר התחמק באלגנטיות כשהבין מי מבקש להתארח אצלו. בהחלט יכול להיות שפרצופיהם השובבים של שלושת בנינו - תאומים בני שלוש וחצי ופעוט בן כמעט שנתיים - שהעלינו בגאווה רבה לפרופיל שלנו באתר, עשו את העבודה. ובכל זאת למשפחות מטיילות מומלץ לחפש דירה מתאימה באתר זה או באתרים מסוגו.

סטייטן איילנד, ניו יורק עם ילדים, טינקסטוק (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
ניו יורק עם הילדים? פרויקט מורכב, אבל שווה את זה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

יום 1: ניו יורק בגרביים

לבסוף מצאנו מלון מתאים (ראו טיפ לדרך). כמה דקות הליכה מפתח המלון ואנחנו ברכבת התחתית. קנינו כרטיס שבועי, שהוא כנראה המשתלם יותר בסוג כזה של טיול, ונסענו אל קצהו הדרומי של האי מנהטן, אל רציף המעבורת לסטטן איילנד (Staten Island). את היום הראשון בכרך הגדול ביכרנו להעביר דווקא בבריחה אל מרחבים שקטים, כאלה שיאפשרו לנו להתרגל באופן מדורג להמולה של ניו יורק. סטטן איילנד, האי הגדול הנמצא מדרום למנהטן, נראה לנו כמו רעיון מצוין.

במהלך ההפלגה בת החצי שעה הילדים היו דבוקים לחלון המעבורת, בולעים בעיניים גדולות כל פרט ופרט: "הנה גורדי שחקים... ממול פסל החירות..." שחף שעף ממש מעלינו עורר התרגשות, ושם, ממול, מעבורת כתומה שטה בכיוון ההפוך. "והנה – הנה מזח!"

בדרך למוזיאון הילדים של סטטן איילנד (Staten Island Children's Museum) אחד מילדינו עוד הספיק ליפול לתוך בריכת מים קטנה ליד ביתו ההיסטורי של מושל האי, ואת היום כולו, כולל נסיעה חזרה ברכבת התחתית, הוא העביר בגרביים, והיה אטרקציה לנוסעים שראו כבר הכל מכל, ובכל זאת אינם מורגלים בילדים דוברי שפה זרה שהולכים בגרביים.

המוזיאון היה נהדר. חלק ממנו, זה שמתאים יותר לילדים צעירים כמו שלנו, הוא למעשה משחקייה משודרגת. יש בו מסדרון ארוך שלאורכו פינות משחק, כמו למשל לוחות עץ ענקיים שאפשר לבנות מהם בית או כבאית אמיתית, עם מעילים וקסדות במידות של קטנים. בקומה התחתונה יש ספינה מעץ שאפשר להיכנס לתוכה או לעלות על סיפונה, ובחצר המוזיאון יש גן משחקים בסגנון ימי, ובו סירות משוטים. ילדים גדולים יותר ייהנו גם מפינות "לימודיות" בתחומי הטבע והמדע.

טינקסטוק פסל החירות, ניו יורק עם ילדים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
"הנה גורדי שחקים... ממול פסל החירות..." | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

יום 2: יום שכולו פארק

המבוגרים התחילו את היום בקפה שנקנה בזבאר'ס (Zabar’s), מעדנייה שאפשר לקנות בה כריכים, אוכל מוכן וקפה מצוין. אחר כך הלכנו ברגל כרבע שעה אל סנטרל פארק. מה יש לומר, מקום נפלא להעביר בו יום, בייחוד עם ילדים. שעה לפחות בילינו על הסלעים שנמצאים בקרבת הכניסה לפארק מרחוב 81, ליד מוזיאון הטבע. טיפסנו וירדנו, ושוב טיפסנו וירדנו. הנוף היה נפלא ומזג האוויר מצוין. אחר כך המשכנו בשבילים המוצלים, וחיפשנו וגם מצאנו סנאים בין העצים. בבית הסירות לוֹבּ (Loeb Boathouse) על גדת האגם המלאכותי הגדול שכרנו סירות משוטים. בבית הסירות יש גם מסעדה, ואנחנו לקחנו טייק אוויי של צ'יפס. יש בסנטרל פארק גם גן חיות שקרובי משפחה ניו יורקים מחבבים, אולם אנחנו העדפנו לשמור את "חווית החיות" לביקור בגן החיות הגדול בסביבה - גן החיות של הברונקס.

יום 3: חיות וחיוכים

גן החיות של הברונקס (Bronx Zoo) כרוך בנסיעה די ארוכה ברכבת, שעוברת גם מעל האדמה. ביקרנו כולנו בשירותים ויצאנו לדרך. גן החיות עצום, ומכיוון שאי אפשר להספיק את כולו ביום אחד, החלטנו מראש מה המקומות שנבקר בהם – ביתן הפרפרים, יער הגורילות של קונגו, קרוסלת חרקים וביתן הדובים - ולשם הלכנו. יער הגורילות היה גולת הכותרת. מאחורי חלונות זכוכית ענקיים ישבו בעלי החיים המרשימים האלה והביטו בנו. לרגע אחד כשבננו הצעיר הניח את ידו הקטנה על קיר הזכוכית, הניח אחד הגורילות בצד האחר גם הוא את כפתו הענקית על הקיר השקוף. וכך לרגע, מאחורי הזכוכית, כף נגעה בכף. קרוסלת החרקים, אטרקציה מוצלחת לא פחות, נראתה כמו קרוסלה מהסרטים, אלא שבמקום סוסים עלו וירדו בה חרקים שונים ומשונים.

את היום האחרון בניו יורק בילינו במוזיאון הטבע, וגם שם תכננו מראש לאן ללכת. הלכנו היישר אל תצוגת הדינוזאורים ואל תצוגת היונקים. בדרך הביתה, בטיסת לילה לתל אביב, ילדינו החזיקו מעמד ערים ממש עד לארוחת הערב. לא היה גבול לאושרם של הקטנים כשהדיילת הגישה להם את המנה התפלה בתוך החמגשית. "הדיילת נתנה לי ארוחת ערב", אמר אחד מהם בחיוך מאושר, ומיד נרדם וישן כמו שני אחיו שינה מתוקה שנמשכה ממש עד הנחיתה. ואז הופיע הג'ט לג.

בית הסירות לוב, ניו יורק עם הילדים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
שיט נעים וטעים. בית הסירות | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

מידע מעשי וטיפים לדרך

Riverside Tower Hotel הוא מלון פשוט וזול במיקום מצוין. המלון קרוב לריוורסייד פארק, ונמצא במרחק כרבע שעה הליכה ממוזיאון המדע ומהסנטרל פארק. החדרים והריהוט פשוטים מאוד (בסגנון של אכסניה), ויש בהם מיקרוגל. יש גם מכונת כביסה לשימוש עצמי. במקרה שלנו היא עבדה שעות נוספות.
כתובת: 80 Riverside Drive

מוזיאון הילדים בסטטן איילנד
הגעה: המעבורת החינמית לסטטן איילנד יוצאת מ-Whitehall Terminal ועוגנת ב-St. George Terminal. משם יש לנסוע בקו אוטובוס S40 ולרדת בתחנת Snug Harbor Road
פתוח: בשנת הלימודים – 17:00-12:00, בחופשות – 17:00-10:00. סגור בימי שני
מחיר: 6 דולר לבני שנה ומעלה

גן החיות של הברונקס, ניו יורק עם הילדים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
מלא אטרקציות. גן החיות של הברונקס | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

שיט בסנטרל פארק

איפה: בית הסירות נמצא במרחק הליכה מרחוב 72 והשדרה החמישית
מחיר: 12 דולר לשעה. התשלום במזומן, ויש צורך בעירבון של 20 דולר

גן החיות של הברונקס

הגעה: רכבת תחתית קו מספר 2, יורדים בתחנת Pelham Parkway
פתוח: שני-שישי 17:00-10:00, סופי שבוע 17:30-10:00. מומלץ לבדוק שעות פתיחה עדכניות באתר האינטרנט לפני הביקור
מחיר: 29.95 דולר למבוגר, 19.95 דולר לילד (לבני 12-3)

זבאר'ס

איפה: 2245 West 80th Street

זברס, ניו יורק עם הילדים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
הרבה כריכים, אוכל מוכן וקפה מצוין. זבאר'ס | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

למדריך ניו יורק המלא
מלונות בניו יורק: המדריך המלא