רחצה היא אחת מפעילויות הפנאי הפופולריות ביותר בקרב תיירים בקיץ, ולפי ה-EEA (האזור הכלכלי האירופי), כמעט 85 אחוז ממקומות הרחצה באירופה מאושרים כעת כבעלי איכות מים מעולה. לפי הדיווח, ישנן נקודות רחצה נקיות במיוחד באוסטריה, יוון, קפריסין, מלטה וקרואטיה. במדינות אלה יותר מ-95 אחוז ממקומות הרחצה קיבלו ציון מעולה.

ה-EEA שבסיסו בקופנהגן ניתח נתונים מעונת הרחצה של 2021 עבור כ-22,000 גופי מים ונקודות רחצה הממוקמים במדינות החברות באיחוד האירופי, כולל אלבניה ושוויץ עבור הדו"ח השנתי. המומחים לאיכות הסביבה בדקו את זיהום המים בחיידקים צואתיים שעלולים להוביל למחלות. איכות המים תלויה בכמות החיידקים האלו, המגיעים בעיקר מביוב וחקלאות. במקרה של סיווג נקודת רחצה כלקויה, ה-EEA מייעץ לאיסור רחצה, אזהרות או אמצעים אחרים.

הפעם, ה-EEA דירג 84.7 אחוזים ממקומות הרחצה כמצוינים, ו-95.2 אחוזים מהם עמדו בתקני המינימום של האיחוד האירופי. שנה קודם לכן המספרים עמדו על 82.8 ו-92.6 אחוזים, בהתאמה. על פי תקני האיחוד האירופי, אזורי רחצה אלו מסווגים 'מצוין', 'טוב', 'מספיק' או 'לקוי'. די בסיווג 'מספיק' לעמידה בתקן המינימלי של האיחוד האירופי.

סירוס יוון חוף קיני (צילום: Apostolis Giontzis, shutterstock)
גם כאן המים נקיים לרחצה. יוון | צילום: Apostolis Giontzis, shutterstock

אוסטריה מובילה בניקיון 

המדינה ללא חופי ים, הידועה באגמים היפים שלה, הוכרזה כמדינה בעלת איכות המים הטובה ביותר על ידי הסוכנות האירופית לאיכות הסביבה. כ-98 אחוז מהמים בה סווגו כמצוינים בדירוג ה-EEA. נתון אפילו יותר מרשים: 100 אחוזים מ-261 אזורי הרחצה באוסטריה עברו את מבחן התקן המינימלי של ה-EEA כבר ב-2021.

בשנת 2017, אוסטריה דורגה במקום הרביעי באירופה מבחינת איכות מי הרחצה. השיפור התאפשר על ידי עמידה בדרישות המחמירות של הוראות האיחוד האירופי. נקודות הרחצה הנקיות והטובות ביותר במדינה כוללים את האכנזה (Achensee) באזור טירול, אגם לונץ (Lunzer See) ואגם טראונזה (Traunsee).

טירול, אוסטריה (צילום: Travellaggio, shutterstock)
גם יפה וגם נקיה. חבל טירול, אוסטריה | צילום: Travellaggio, shutterstock

>> רוצים לטייל באוסטריה? הכנסו למדריך המלא

יותר ויותר נקודות רחצה נקיות באירופה

לפי ה-EEA, איכות מי הרחצה האירופית השתפרה מאוד במהלך 40 השנים האחרונות הודות להנחיות שונות של האיחוד האירופי. "החקיקה של האיחוד האירופי בתקופה זו לא רק סייעה לשפר את איכות המים הכוללת, אלא גם זיהתה תחומים לשיפור", אומר מנכ"ל ה-EEA הנס ברוינינקס. "איכות מי הרחצה באירופה נותרה גבוהה ואלה חדשות טובות לתיירים שילכו לחופים ולמקומות רחצה בקיץ הקרוב", לדברי הנציב לאיכות הסביבה של האיחוד האירופי, וירגיניוס סינקביצ'יוס.

בודפשט (צילום: By Dafna A.meron)
המים נקיים מספיק לרחצה. בודפשט | צילום: By Dafna A.meron

ה-EEA גם ציין בדו"ח כי בשנים האחרונות נעשו מאמצים רבים לשיפור איכות המים באזורים עירוניים. כיום בטוח לשחות במספר בירות אירופאיות, ביניהן הדנובה בווינה ובבודפשט, השפרה בברלין ונמל קופנהגן.

בסך הכול, שני שלישים ממקומות הרחצה שנבדקו נמצאים בחופי אירופה. לפי ה-EEA, איכות המים שם בדרך כלל טובה יותר מאשר בפנים היבשת. כמו כן, השיעור הכולל של מי הרחצה הלקויים יורד כבר שנים, כאשר ב-2021 הם היוו נתח של 1.6 אחוז, לעומת 2 אחוז ב-2013.

10 המדינות עם מקומות הרחצה הנקיים ביותר באירופה:

1. אוסטריה (97.7 אחוז) – 261 מקומות רחצה

2. מלטה (96.6 אחוז) – 87 מקומות רחצה

3. יוון (95.8 אחוז) - 1683 מקומות רחצה

4. קרואטיה (95.7 אחוז) – 935 מקומות רחצה

5. קפריסין (93.3 אחוז) – 120 אתרי רחצה

6. דנמרק (91.9 אחוז) – 1031 מקומות רחצה

7. גרמניה (90.4 אחוז) – 2291 מקומות רחצה

8. בולגריה (89.8 אחוז) – 96 מקומות רחצה

9. ליטא (89.2 אחוז) – 120 אתרי רחצה

10. פורטוגל (88.5 אחוז) – 652 אתרי רחצה