בטיחות אישית נמצאת תמיד בעדיפות עליונה עבור תיירים רבים המטיילים במקסיקו, ובמיוחד במהלך השבועות האחרונים עם העלייה החדה בביקושים לחופשות במדינה, שמובילים את הרשויות לעירנות גבוהה בנושא. כך לפני מספר ימים, משרד החוץ האמריקאי פרסם אזהרה לאזרחי ארצות הברית לגבי מרכזי תיירות במקסיקו.

העדכון האחרון בהנחיות הללו מגיע עקב עלייה בסיכון לפשעים וחטיפה באזור התיירות הפופולרי קינטה רו (Quintana Roo) הכולל את קנקון (Cancun), פלאיה דל כרמן (Playa del Carmen) וטולום (Tulum).

על פי המידע שנמסר, על המטיילים להישאר ערניים, במיוחד בלילה גם ברחובות תיירותיים ועמוסים במרכז העיר. על התיירים גם להימנע מאזורים מפוקפקים, ממצבים מסכני חיים ולהישאר מעודכנים בהנחיות כל הזמן.

הדו"ח קובע כי מטיילים לא הותקפו ישירות, אלא היו קורבנות עקיפים: "למרות שלא כוונו לתיירים, ירי בין כנופיות יריבות הרג או פצע עוברי אורח חפים מפשע. בנוסף, אזרחי ארה"ב היו קורבנות הן של פשעים לא אלימים והן לפשעים אלימים באזורים תיירותיים ולא תיירותיים".

זו לא הפעם הראשונה שממשלת ארצות הברית מפרסמות אזהרות בטיחות עבור מקומות אלה. לפני חודש היא ביצעה עדכונים גדולים בדף ייעוץ הטיולים במקסיקו וכללה מידע ספציפי עם פרטים נוספים על הסיכונים שבהם אזרחיה עלולים להתמודד עמם בהתאם לעיר ולמדינה. הרשויות בארצות הברית עוקבות אחר הביקושים למקסיקו ויודעות כי היא יעד מועדף על תיירים רבים, ומעדכנות כל העת את ההנחיות והדגשים להימנעות ממצבים מסוכנים.

קנקון מקסיקו (צילום: Ronnie Chua, shutterstock)
אחד היעדים המבוקשים ביותר בחודשי הקיץ. קנקון | צילום: Ronnie Chua, shutterstock

תשומת לב מוגברת באזור קנקון התיירותי

הייעוץ העיקרי של מחלקת המדינה של ארה"ב למדינת קינטנה רו - הכוללת את טולום, פלאיה דל כרמן וקנקון - הוא "להפעיל זהירות מוגברת". המידע המשותף מסביר כי פעילות פלילית נפוצה באזור וקשה לחזות אותה.

דיווחים אחרונים של המשטרה המקומית מאשרים כי שוד וסוגי פשיעה אחרים נמצאים במגמת עלייה ובימים האחרונים נפתחו תיקי חקירה נוספים. במהלך חודש מאי, היו 8.6 אחוזים יותר מקרי שוד מאשר באפריל, על פי מערכת הביטחון הציבורית הלאומית של מקסיקו. ממשלת מקסיקו גם הזהירה לאחרונה מפני מטיילים שצורכים סמים בקנקון או יוצרים קשר עם אנשים מסוכנים ואף פתחה בקמפיין הפחדה המכוון למטיילים מארה"ב.

אזהרות נוספות למטיילים במקסיקו

קווינטנה רו נמצאת באותה קטגוריית סיכון כמו מדינות אחרות במקסיקו כמו אגואסקליינטס (Aguascalientes), אוחאקה (Oaxaca), פואבלה (Puebla), וראקרוז (Veracruz) ומקסיקו סיטי. אמצעי זהירות רגילים מומלצים רק בשתי מדינות: קמפצ'ה (Campeche) ויוקטן (Yucatan). במדינות אחרות ישנן התראות בסיכון גבוה יותר ולכן כדאי להתעדכן בהן לפני ההגעה אליהן.

כעצה כללית, הרשויות בארצות הברית מעודדות את התיירים לעדכן את בני המשפחה והמלווים לטיול על תוכניות הנסיעה, ואפילו לשלוח מיקומי GPS בעת פרידה מקבוצות. מומלץ גם לצלם את מספר המונית ולוחית הרישוי ולשלוח למכרים. על הנוסעים לנקוט משנה זהירות בברים, מועדוני לילה ובתי קזינו, ולהימנע מכבישים חשוכים ומבודדים, במיוחד בשעות הלילה.

משטרה חוף קנקון (צילום: Iren Key, shutterstock)
משטרה מסיירת בחופי קנקון | צילום: Iren Key, shutterstock