מלון בכרתים
ואיך אתם בוחרים את החופשה שלכם?
הקיץ כבר עוד שניה כאן וברגעים אלה ממש משפחות רבות מתכננות את החופשה שלכם מעבר לים. אצל רבות מביניהן מתעוררת השאלה: האם כדאי לקחת חבילת נופש או שעדיף להשקיע עוד קצת זמן ולהזמין טיסה לחוד ומלון לחוד? מבדיקה שערכנו למחירי קיץ 2013, מתברר שברוב המקרים עדיף ללכת על דיל כולל.

בכל מקרה, לכל בחירה שתעשו יש יתרונות וחסרונות. כאשר מזמינים חבילה מסודרת, יש פחות עם מה להתעסק וברוב המקרים המחירים יהיו זולים יותר, אבל אז אתם נתונים להחלטת משרדי הנסיעות לגבי שעת הטיסה, חברת התעופה שאיתה תטוסו (ברוב המקרים טיסות שכר שהשעות שלהן משתנות ללא היכר) והמלונות בהם תלונו. לעומת זאת, אם יש לכם את הזמן והרצון, בחירת כל דבר בנפרד יכולה להסתיים במחירים הרבה יותר גבוהים, אבל אז תישאר לכם האפשרות להזמין חברת תעופה ושעת טיסה על פי דעתכם, ומלון שבדקתם ובחרתם בעצמכם.

אז מה אנחנו מעדיפים?

אז מה בדיוק עומד מאחורי המושג 'חבילות הנופש'? נועם רון, מנהל השיווק של איסתא, מסביר: "ספקי התיירות הישראלים מקיימים מו"מ קשוח עם המלונות וספקי השירותים, קונים ומשלמים מראש כמויות חדרים גדולות ומקצים מקומות ייעודיים בטיסות - מה שמוזיל לרוב את העלות הכוללת של החבילה בכ-20-15 אחוז מהרכבת חופשה מקבילה באופן עצמאי". אז מה מעדיפים הישראלים? תלוי את מי שואלים.

חברות התיירות הגדולות, מדווחות על ריבוי ההזמנות בחבילות הקיץ. "כ-95 אחוז מהמזמינים לוקחים אצלנו חבילות והשאר מזמינים בנפרד", מספר אילן שלו, מנהל שיתופי פעולה מסחריים ב"קווי חופשה". היתרונות בהזמנת חבילות, על פי שלו, מלבד המחירים האטרקטיביים, הם אקסטרה שירותים כמו סיורים מודרכים בעברית, העברות ושירותי קרקע. גם מנהלת השיווק של אשת טורס, גלית זכאי, מדווחת על אותה מגמה: "הישראלים מעדיפים באופן מובהק חבילות מוכנות וסגורות שמציעים ספקי התיירות השונים". מנגד, מציינת זכאי, יש יותר ויותר קהל יעד נגיש לאינטרנט (כ-20 אחוז), צעיר, עצמאי עם סט העדפות משלו, שמעדיף להרכיב את חבילות הנופש שלו לבד, אותן היא מכנה "החבילות הדינמיות". לטענתה מדובר באנשים שיודעים מה הם רוצים, או לחילופין כאלה שנוסעים בתקופת ביקוש נמוכה יחסית שבה יורד גם ההיצע".

חשוב לציין, כי רבים סבורים כי בחבילות מוצעים רק מלונות 3 כוכבים או באיכות ירודה, סוכני תיירות רבים דורשים לנפץ את המיתוס.  "בחבילות נופש משווקים מגוון רחב של מלונות, החל בזולים ומרוחקים ממרכז העיר, וכלה במרכזיים, ויוקרתיים, ברמת דה לוקס" אומר אייל קשדן, מנכ"ל ה"שטיח המעופף". ואנחנו מציעים - פשוט לעשות בדיקה באינטרנט על המלון המוצע בחבילה שאתם מתעניינים בה, ולקבל את הרושם הנכון עליו.

וילה די לינדוס ברודוס (צילום: האתר הרשמי)
ביעדי אגן הים התיכון הכי טבעי לקחת חבילה | צילום: האתר הרשמי

יעדי אגן הים התיכון - מובילים בחבילות

אבל אם רוצים באמת לבחון את ההבדל בהזמנות, כדאי להתייחס ליעד אליו מזמינים. באתר zap השוואת מחירי תיירות מספרים לנו שהישראלים דווקא מעדיפים להזמין טיסה ומלון בנפרד על פני חבילות, אם כי יש יעדים שהמגמה הזו הפוכה בהם. היעדים הפופולריים לחבילות הן: רודוס, מלטה ואנטליה. לעומתם, יעדים פופולריים בהפרדה של טיסה לחוד ומלון לחוד: לרנקה, פראג, פריז, ברלין, בודפשט, רומא ואיסטנבול. היחסים בין חבילות נופש להפרדה של טיסה מול מלון משתנים בעונות על פי היעדים. אם לדוגמא רודוס הוא יעד פופלרי להזמנת חבילת נופש, אז מטבע הדברים יש יותר הזמנות בעונת הקיץ מול ינואר פברואר. באופן הפוך ניתן לראות גידול בהזמנת חופשת סקי בחורף.

ב"גוליבר" מאשרים את הממצאים ומספרים שכ-85 אחוז מהחבילות נרכשות ליעדים כמו כריתים, רודוס, אנטליה וקוס. "היתרון בחבילות זה הנוחיות, כי הכל מסודר וב-95 אחוז המחיר יהיה זול יותר כי הספקים לוקחים כמויות", אומרעמית ג'וריני מנכ"ל גוליבר. אבל לעומת זאת, במערב אירופה וצפון אמריקה הישראלים מעדיפים הפרדה". עוד מציינים בחברה כי עד הפיגוע בבורגס בשנה שעברה היו יותר הזמנות לחבילות לעיר הבולגרית, אבל אחרי הפיגוע לקחו יותר טיסות ומלון בנפרד כדי שלא תהיה "קבוצה ישראלית".  

גם איל זיו, מנהל שיווק חברת התיירות "קל נופש" מסכים. "עניין הרכבת החבילה או הפרדתה, תלוי בעיקר ביעד ובמועד בו רוצה הלקוח לצאת לחופשה. לכמה מיעדי הנופש של אגן הים התיכון אין מגוון רחב של אפשרויות לטיסות ישירות, וכשסיטונאי משווק יעד כלשהו, הוא יעדיף לתת חבילות מהן הוא מרוויח ולא למכור טיסות בלבד". בנוסף, זיו מציין, באותם יעדים לעיתים שעניין הפרדת מרכיבי החבילה כלל לא אפשרי. לעומת זאת, ביעדים דוגמת מערב אירופה ולעתים אפילו מזרח אירופה, בהם יש מגוון מלונות גדול ומגוון טיסות ישירות ליעד, קל יותר ללקוח לשקול רכישת כל אחד ממרכיבי החבילה בנפרד, ולאו דווקא בצורה מאוחדת דרך ספק כלשהו.

גם נועם רון מסכים. "בעניין יעדי אירופה הקלאסיים כגון רומא, פריס, ברלין וכו', כ-30-40 אחוז יבנו את החופשה באופן עצמאי ולעיתים אף יבקשו מסוכן הנסיעות לרכוש בנפרד מלון ובנפרד טיסה". חלק מהסיבה, לטענתו, שיש גידול במזמינים חופשה עצמאית, היא אופציית ההעברות, שעד לא מזמן הייתה נחלת החבילות בלבד. "בשנים האחרונות קיימים ביעדי אירופה שירותי העברות משדה"א למלון ובחזרה בשאטלים משותפים - אותם ניתן להזמין עוד אצל סוכן הנסיעות בארץ".

ורד שוורץ, מנהלת השיווק של חברת דיזינהויז, מתייחסת ליעדי פריז וברלין. "רוב ההזמנות ליעד כמו ברלין נעשות בחבילות ולפריז רוב ההזמנות הן לחוד. משפחות לפריז מעדיפות להזמין בנפרד כיוון שקו זה משמש עבורם מעבר ליורודיסני", היא אומרת. עם זאת, שוורץ מציינת כי ישנם מקרים רבים של מבצעים של הרגע האחרון, בהם מחירי הטיסה הרבה יותר אטרקטיביים ואז כ-90 אחוז מהמזמינים לוקחים רק טיסה.

מה ההבדלים במחירים?

אז מה באמת אנחנו רואים בכיס? בדיקת המחירים שערכנו לאוגוסט 2013, מעלה כי כמעט בכל המקרים החבילה יותר משתלמת. יש לציין כי חבילות כוללות גם את מחירי ההעברות - שירות שלא תקבלו אם תזמינו מלון לחוד וטיסה לחוד.

ב"ישראייר" תוכלו למצוא חבילה לבודפשט ב-9-12.8 ב-599 דולר, הכוללת טיסה ו-3 לילות במלון 3 כוכבים, כולל העברות. בבדיקה באינטרנט, מצאנו כי טיסה לבודפשט בתאריכים אלו תעלה לכם 501 דולר, ולינת 3 לילות המלון 3 כוכבים בעיר תעלה 130 דולר לאדם, סה"כ-631 דולר.

טיסת הלוך-חזור לרומא בתאריכים 4-8.8 תעלה לכם 699 דולר, ומלון 3 כוכבים ל-4 לילות יעלה 175 דולר לאדם, סה"כ - 874 דולר. על חבילת 4 לילות במלון 3 כוכבים באותם התאריכים דרך ישראייר תשלמו 799 דולר.

ב"אשת טורס" מציעים חבילת 3 לילות לברצלונה בתאריכים 12-16.7, ע"ב לינה וארוחת בוקר במלון 3 כוכבים ב-684 דולר. בבדיקה שעשינו, מצאנו כי אם נפריד את החבילה, נשלם, במקרה הטוב ביותר, על טיסה ו-3 לילות במלון 4 כוכבים כ-757 דולר.

ב"שטיח המעופף" מציעים חבילת 3 לילות לכרתים בתאריכים 22.8-26 ב-479 דולר לאדם, כולל העברות. הטיסה הזולה ביותר שמצאנו לאותם תאריכים עולה 339 דולר לאדם, ומחיר מלון 3 כוכבים ל-3 לילות הוא 100 דולר לאדם, סה"כ - 439 דולר.

חבילת 5 לילות לרודוס של ה"שטיח המעופף" ב-20-25.8 תעלה לכם החל מ-639 דולר לאדם, כולל העברות. הטיסה הזולה ביותר שמצאנו לרודוס עולה כ-417 דולר לאדם ומלון 3 כוכבים ל-5 לילות יעלה 100 דולר לאדם  סה"כ-517 דולר.

טיסה לפריז ב-7-10.7 תעלה לכם כ-613 דולר לאדם, כשמלון 3 כוכבים יעלה לכם ל-3 לילות כ-140 דולר לאדם. סה"כ-753 דולר לאדם. ולעומת זאת, חבילה דרך דיזנהויז לפריז באותם התאריכים במלון 3 כוכבים, כולל העברות, תעלה לכם 820 דולר לאדם - כולל העברות.

באתר zap השוואת מחירי תיירות מצאנו את החבילה הזולה ביותר למלטה: 647 דולר ל-5 לילות במלון 4 כוכבים, בתאריכים 16-21.7. בבדיקה שערכנו מצאנו כי טיסה בלבד למלטה תעלה לכם בסביבות 553 דולר, ומלון 4 כוכבים 200 דולר לאדם - סה"כ 753 דולר.
בדקנו בזאפ גם את החבילה הזולה ביותר לאנטליה - 649 דולר ל-5 לילות במלון 4 כוכבים. לעומת זאת, טיסה לחוד תעלה לכם כ-550 דולר, ולינה במלון 4 כוכבים כ-200 דולר לאדם - סה"כ-750 דולר.

באתר "טרווליסט השוואת מחירים בתיירות", תוכלו למצוא חבילה לפראג הכוללת 4 לילות על בסיס לינה וא.בוקר ב-555 דולר לאדם, בעוד שבנפרד תשלמו על טיסה לפראג 353 דולר (המחיר הזול ביותר שמצאנו) ועל מלון 195 דולר - סה"כ 548 דולר.
חבילה לברלין בחודש יולי, ע"ב לינה וא.בוקר תעלה לכם, לפי הממצאים של טרווליסט, 795 דולר. בנפרד תשלמו על טיסה 586 דולר (הזולה ביותר שמצאנו) ועל מלון 248 דולר - סה"כ 834 דולר.

הדנובה, בודפשט (Heinz Albers, www.heinzalbers.org) (צילום: ויקיפדיה)
אבל הקיץ הזה גם ליעדי אירופה השונים ישתלם לכם לקחת חבילה | צילום: ויקיפדיה

>> טיול אחרי צבא: לאן הכי כדאי לנסוע?