המטייל הישראלי רותם זינגר נעצר אתמול בחשד להצתת שריפה ענקית שמשתוללת בפארק הלאומי טורס דל פיינה שבצ'ילה. הוא שוחרר בתנאים מגבילים, דרכונו נלקח ממנו, אך אביו טוען שמנסים לתפור לו תיק. זינגר בן ה-23, תושב נס ציונה, נעצר בחשד שהצית נייר טואלט, וזאת למרות ההנחיות הקיימות בפארק הלאומי. על פי החשד, הצתת נייר הטואלט גרמה לשריפת ענק שכילתה עד כה יותר מ-100 דונמים של חורש טבעי. רבות נכתב עד כה על מידת אשמתו של זינגר, האם אכן אשם או לא, אך על הפארק הלאומי הצ'יליאני נכתב מעט פחות.

הפארק הלאומי טורס דל פאינה (צילום: www.worldsnationalparks.com)
הפארק הלאומי בימים יפים יותר | צילום: www.worldsnationalparks.com

הפארק טורס דל פיינה (Torres del Paine) נמצא בפטגוניה אשר בדרום צ'ילה, ומשמעות שמו היא "מגדלי כחול". עגודלו של הפארק הוא 2,400 קמ"ר, ומה שהופך אותו לאטרקציה מרתקת הוא העושר של הטבע שבו - יש בו אגמים וחורש טבעי אינסופי לצד קרחונים והרים. אחד הדברים שמייחדים אותו והופכים אותו למפורסם הוא קבוצה של שלושה מגדלי גרניט עצומים, שעל שמם הוא קרוי. הפארק הענק מוגן מפני סכנת מסחור או הרס פלאי הטבע שבו, לאחר אונסק"ו הכריז עליו כעל שמורת ביוספרה ב-1978, מה שאומר שהוא מיועד לשמירה על ערכי הטבע.

הפארק מושך אליו מבקרים רבים מדי שנה, בין היתר בגלל גודלו העצום. זה מאפשר מגוון רחב של טיולים מסוגים שונים ובאורכים שונים. סיבה נוספת שמהווה גורם משיכה עבורו היא בעלי החיים הרבים. יש בו 15 מינים של עופות טורפים (מתוך 106 מינים שקיימים בפארק, לפי אונסק"ו). במימי האגמים שבו יש חיים עשירים, כולל לווייתנים, ובחלק היבשתי שלו ישנם יונקים גדולים, ביניהם זנים שיש לשמר על פי אונסק"ו, כמו פומה.

השריפה הנוכחית היא לא הראשונה. ב-2005 עבר הפארק ששריפה שנגרמה על ידי תייר מחו"ל לטענת הצ'יליאנים. אז זה היה מטייל מצ'כיה, והשריפה שהתחיל הרסה 160 קמ"ר מן הפארק, לעומת השריפה הנוכחית שהחריבה רק 120 קמ"ר של השמורה. בעוד שהאחריות על מקרה השריפה הנוכחי עדיין מוטלת בספק, הרי שהאשמה בשריפה הקודמת הוכחה באופן וודאי, ולכן ממשלת צ'כיה החליטה לקחת חלק בסיוע בעבודות לשיקום הפארק שהחלו באותה שנה. מי יודע, אולי בט"ו בשבט השנה ניסע לנטוע עצים בצ'ילה.

הפארק הלאומי טורס דל פאינה (צילום: www.worldsnationalparks.com)
2,400 קמ"ר של טבע עוצר נשימה | צילום: www.worldsnationalparks.com
שריפה בפארק הלאומי בצ'ילה| ארכיון (צילום: רויטרס)
השריפה בפארק טורס דל פאינה | צילום: רויטרס
הכבאים מנסים להשתלט על האש (צילום: רויטרס)
שריפת הענק. עוד לא הוכחה האחריות למעשה | צילום: רויטרס
הפארק הלאומי טורס דל פאינה (צילום: www.worldsnationalparks.com)
יש לקוות שלחיות הנכחדות לא נגרם נזק | צילום: www.worldsnationalparks.com
איך ייראה עולם התיירות ב-2012?