ונואטו  (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
את המדינה השמחה בעולם אתם מכירים? ונואטו בדרום האוקיינוס השקט | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
הן מורכבות מקבוצות של איים, רובן ממוקמות באוקיינוס השקט וחלקן אפילו ממש אוהבות את ישראל. בעולם אמנם קיימות כיום 196 מדינות מוכרות, 193 מתוכן חברות באו"ם, אבל גם אם אתם פריקים של מפת העולם יהיה לכם קצת קשה למנות את כולן, בטח ובטח את אלה שלא שומעים עליהן כמעט. החלטנו לעשות מעשה ולקחת אתכם למסע אל 10 הארצות הנסתרות שאף אחד לא יודע על קיומן, חוץ מאתנו כמובן.

דגל נאורו (צילום: realsimple.com)
דגל נאורו | צילום: realsimple.com
נאורו מתייבשת | נאורו

אוכלוסייה: 9,378 תושבים.

נאורו היא מדינת אי במיקרונזיה הממוקמת בדרום האוקיינוס השקט, כ-4,000 ק"מ דרום־מערבית להוואי. מדובר במדינת האי העצמאית הקטנה ביותר בעולם מבחינת אוכלוסייה ושטח. מדינה זו היא היחידה בעולם שאין לה עיר בירה רשמית, אך יארן, העיר הגדולה ביותר בנאורו, נחשבת לעיר הבירה בפועל, מכיוון ששם נמצאים מוסדות הממשלה.

נאורו היא מדינה שמעודדת ספורט והתחום העיקרי בה הוא כדורגל עם כללים אוסטרליים. למרות גודלה הקטן יש לה ליגת כדורגל משלה המורכבת מ-7 קבוצות.

באי כמות מוגבלת של מים מתוקים, ועל כן בעונת המונסונים - בין החודשים נובמבר לפברואר, אוספים התושבים עד כמה שניתן את מי הגשמים.

נאורו (צילום: ויקיפדיה)
כמות מוגבלת של מים מתוקים. נאורו | צילום: ויקיפדיה

דגל ונואטו (צילום: ויקיפדיה)
דגל ונואטו | צילום: ויקיפדיה
המדינה השמחה בעולם | ונואטו

אוכלוסייה: 227,574 תושבים.

ונואטו היא מדינת איים קטנה הממוקמת באי קטן בדרום האוקיינוס השקט, המדינה מוגדרת כ"מדינה השמחה בעולם", ו-80 אחוז מהתושבים שלה גרים ביישובים כפריים ומבודדים עם גנים משלהם בו הם יכולים לגדל מזון מתוצרת עצמית. התזונה עליה מתבססים תושבי האי היא ברובה דגים ופירות ים.

ונואטו מורכבת מ-83 איים געשיים, כשמיקומה גורם להתפרצויות געשיות ורעידות אדמה תכופות. אלה יוצרות בעקבותיהן גלי צונמי, שיכולים להגיע למרחק של כשני ק"מ אל פני האי.

שוק פורט וילה ונואטו (צילום: ויקיפדיה )
שוק פורט וילה בוונואטו | צילום: ויקיפדיה

דגל קומרו
דגל קומורו
טיסות סדירות מפריז | קומורו

אוכלוסייה: 737,284 תושבים.

בצפון מצר מוזמביק באוקיינוס ההודי תמצאו את האיחוד של איי קומורו. קומורו מורכבת משלושה איים געשיים, בהם הרי געש שחלקם עדיין פעילים. בירתה מורוני נמצאת במערב האי הצפוני גראן קומור (המדינה מורכת משלושה איים געשיים), לחוף האוקיינוס ההודי. האי הרביעי בארכיפלג של קומורו, מאיוט, נמצא בשליטת צרפת. רוב תושבי האיחוד של איי קומורו הם מוסלמים סונים (98 אחוז מהם), מלבד מיעוט קטן של נוצרים קתולים.

מרבית אתרי התיירות של קומורו ממוקמים ברובע הערבי של המדינה, בו פועלים גם כמה שווקים והמרכז הלאומי לתיעוד ולמחקר מדעי. באי אנג'ואן, הנמצא מדרום-מזרח לגראן קומור ושייך לאיחוד, מספר אתרי תיירות כשהבולטים ביניהם הם ארמון הסולטאן והמצודה. בסמוך לעיר נמצאים מפלי המים ז'יינקונדרה (Dziancoundr'e). בנוסף יש גם את האי מוהלי הנמצא ממערב לאנג'ואן ובו שמורה ימית בחוף הדרומי.

נמל התעופה הבינלאומי של קומורו נמצא במרחק 25 קילומטר מהבירה מורוני. טיסות סדירות מגיעות מפריז.

קומורו
מורכבת משלושה איים געשיים. קומורו

דגל טובלו (צילום: realsimple.com)
דגל טובאלו | צילום: realsimple.com
בסכנת הצפה תמידית | טובאלו

אוכלוסייה: 10,619 תושבים.

עוד מדינת אי באוקיינוס השקט האי טובאלו. האוכלוסייה שלה מפוזרת בין 9 איים שסמוכים אחד לשני, כאשר חמישה מהם אטולים (אַ‏טוֹ‏ל הוא סוג של אי המצוי באוקיינוסים טרופיים. מבנהו כמו של שונית אלמוגים המקיפה לגונה, שנוצרה סביב להר געש שנסחף ושקע. בחלק מן המקרים בולטים שרידים של הר הגעש מעל המים בתוך הלגונה). האיים מתנשאים לגובה מרבי של 5 מטרים מעל פני הים ונמצאים לפיכך בסכנת הצפה במקרה של עליית גובה פני הים.

טובאלו מאוד שקטה ולכן אין לה צבא. בנוסף, כלכלתה מאוד מצומצמת היות ואין בה אוצרות טבע מיוחדים. רוב תושביה עוסקים בחקלאות בסיסית לצורכי קיום ובדייג, והשאר עובדים בשירות הממשלה. כמה מאות מתושבי טובאלו מועסקים כאנשי צוות באניות סוחר. מקור ההכנסה העיקרי של הממשלה הוא בסיוע חוץ, במכירת בולים ובמתן היתרים ליזמי אינטרנט להשתמש בסיומת האינטרנט שהוקצתה למדינה, ‎.tv

בגלל בידודה של טובאלו, התיירות בה היא בהיקף מצומצם מאוד. ובכל זאת אם תחליטו לבקר במקום דעו כי המטבע הנהוג במדינה הוא הדולר האוסטרלי.

חוף בטובאלו (צילום:  ויקיפדיה)
מתפרנסת מסיומת האינטרנט שלה. טובאלו | צילום: ויקיפדיה

דגל טוקולאו (צילום: ויקיפדיה)
דגל טוקלאו | צילום: ויקיפדיה
חיים על ניו זילנד | טוקלאו

אוכלוסייה: 1,368 תושבים.

טוקלאו היא מושבה של ניו זילנד המורכבת משלושה אטולים המצויים באוקיינוס השקט. כלכלת האי מתבססת על ייצוא בולי דואר ומלאכת יד, ועל תמיכה כספית של ניו זילנד. הגידולים החקלאיים של פירות טרופיים באי כוללים קוקוס, קופרה, פרי הלחם, פפאיה, תאנים, בננות, וכן גידול של עופות ועזים.

משנת 2003 מקושר האטול פקאופו (הבינוני מבחינת אוכלוסייה מבין השלושה) לרשת אינטרנטית מהירה. מלבד זה, שלושת האיים מקושרים זה לזה וכן באמצעות טלפון רדיו וטלפון לווייני, כשלכל אחד מהאטולים תחנת רדיו המדווחת על תנאי מזג האוויר. בגלל שבאי לא קיימים נמלים, ספינות עוגנות בצד האיים המרוחק מהרוח, ואנשים מגיעים לאי באמצעות סירות.

טוקלאו
אפשר להגיע לאי רק באמצעות סירות. טוקלאו

דגל איי פיטקרן (צילום: realsimple.com)
דגל איי פיטקרן | צילום: realsimple.com
גידול אוכלוסייה אפסי | פיטקרן

אוכלוסייה: 48 תושבים.

פיטקרן היא קבוצת איים בחסות בריטית, השייכת ליבשת אוקיאניה (שכוללת גם את האיים הנדרסון, דוצ'י ואונו) בדרום האוקיינוס השקט. האי מונה 60 תושבים בלבד והוא נחשב לאחד האיים המיושבים המבודדים ביותר בעולם, כששטחו עומד על 4,500 דונם, מהם רק 360 דונם של קרקע מישורית. האיים המיושבים הקרובים אליו ביותר הם איי הפסחא, במרחק של 2,065 קילומטר וטהיטי במרחק של 2,325 קילומטר.

שיעור גידול האוכלוסייה בפיטקרן עומד על 0 אחוזים, כשהאוכלוסייה מורכבת מלבנים ובני תערובת. בנוסף, קיים שיעור גבוה של של נישואי קרובים, ורוב תושבי האי משתייכים לדת הנצרות ובה ל"כנסיית ההתגלות של היום השביעי", הדוגלת בשמרנות דתית (גילויי חיבה פומביים אינם מקובלים, ומכירת אלכוהול אסורה).

מערכת החינוך באי מצומצמת, ולכן נשלחים הילדים לפנימיות בניו זילנד ובאוסטרליה. רבים מעדיפים שלא לשוב, וכתוצאה מכך יורד כח העבודה באי, והוא הוערך בשנת 2004 ב-15 איש בלבד. פרנסת התושבים מתבססת על מסחר זעיר עם תיירים ותרומות.

האי פיטקרן (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
חיה מתרומות. פיטקרן | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

דגל נגורנו
דגל נגורנו קרבאך
לא זוכה להכרה | נגורנו קרבאך

אוכלוסייה: 110,000 תושבים.

נגורנו קרבאך היא ישות מדינית ועצמאית, שממוקמת בשטחה הגאוגרפי של אזרבייג'ן, כ-270 קילומטר מערבית לבירה באקו, והיא הכריזה באופן חד-צדדי על עצמאותה ממנה כ"רפובליקה של נגורנו קרבאך". 95 אחוז מאוכלוסיית המדינה הם ארמנים, אך למרות זאת המדינה לא זכתה להכרה משום גוף מדיני בעולם, כולל ארמניה.

נגורנו קרבאך מהווה שטח מריבה תמידי בין אזרבייג'ן לארמניה, מאבק שהסלים והחריף בעקבות התפרקות ברית המועצות בשנת 1991 (בשנה זו החלה מלחמה על החבל בין אזרבייג'ן לארמניה, שהסתיימה ב-1994).

 

טקס חתונה בנגורנו (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
טקס חתונה בנגורנו קרבאך | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

דגל פלאו (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
דגל פלאו | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
החברה הכי טובה שלנו | פלאו

אוכלוסייה: 21,032 תושבים.

פלאו היא מדינת איים באוקיינוס השקט שקיבלה את עצמאותה ב-1994 מארצות הברית, והינה אחת המדינות הצעירות ביותר והקטנות ביותר בעולם. היא ממוקמת כ-500 קילומטר מזרחית לפיליפינים, ותושבי המקום מתפרנסים בעיקר מעבודה ממשלתית, מדיג ומחקלאות למחייה.

מדינת ישראל ופלאו מיודדות במיוחד. רפובליקת פלאו מביעה תמיכה עקבית בישראל ובמדיניותה באו"ם. ישראל שולחת למדינה סיוע רפואי קבוע, בעיקר בתחום רפואת העיניים, ומדריכה את רופאיה בתחום תפעול מערכות רנטגן. כמו כן, בדצמבר 2011 נחתם הסכם הדדי בין ישראל לפלאו המבטל את הצורך בוויזה בכניסת אזרחים ממדינה אחת לשנייה, ובהתחשב בכך שענף התיירות מאוד מתפתח במדינה אנחנו פשוט מציעים לכם לנסות את מזג האוויר הטרופי באזור.

פלאו
מביעה תמיכה עקבית בישראל ובמדיניותה באו"ם. פלאו

דגל סאו טומה ופרינסיפה (צילום: ויקיפדיה)
דגל סאו טומה ופרינסיפה | צילום: ויקיפדיה
מחצית מהתושבים מובטלים | סאו טומה ופרינסיפה

אוכלוסייה: 183,176 תושבים.

סאו טומה ופרינסיפה היא רפובליקה דמוקרטית קטנה המורכבת משני איים ושוכנת ממערב לאפריקה במפרץ גינאה. לסאו טומה ופרינסיפה 209 קילומטר של קו חוף, האיים מהווים חלק מרכס הרים געשי עתיק ומרוחקים בכ-140 קילומטר אחד מהשני. סאו טומה הוא האי הדרומי והגדול מבין שני האיים והוא נמצא כמעט על קו המשווה.

הכלכלה באזור מתבססת על חקלאות ורובה ייצוא של תוצרת צמח הקקאו. לאחרונה התגלו באזור מרבצי נפט רבים אך התעשייה איננה מפותחת דיה, והמדינה נחשבת לאחת המדינות העניות בעולם, כשמחצית מתושביה מובטלים.

 

סאו טומה (צילום:  ויקיפדיה)
נחשבת לאחת המדינות העניות בעולם. סאו טומה ופרינסיפה | צילום: ויקיפדיה

דגל איי מרשל
דגל איי מרשל
מה קשור רני רהב? | איי מרשל

אוכלוסייה: 68,480 תושבים.

איי מרשל היא מדינת איים קטנה באוקיינוס השקט הממוקמת מצפון לנאורו ודרומית לאי וייק ששייך לארה"ב. כלכלת המדינה נשענת בעיקר על סיוע חוץ שארצות הברית מעניקה לה, והתעשייה שלה מורכבת מאומנות מעשה יד-אדם, עיבוד דגים והפקת שמן קוקוס.

ענף התיירות באיי מרשל מעסיק פחות מ-10 אחוז מתושבי המדינה, והוא התקווה הגדולה ביותר להגדלת הכנסותיה. באזור עשרות איי אלמוגים ושוניות קסומות, כולל אי האלמוגים הגדול ביותר בעולם, קוואג'לין.

איי מרשל, לצד מדינות איים קטנות נוספות באוקיינוס השקט, תומכת בישראל באופן עקבי בהצבעות באו"ם. בשנת 2008 מונה רני רהב לקונסול כבוד של איי מרשל בישראל.

איי מרשל
אי האלמוגים הגדול ביותר בעולם. איי מרשל

>> כך תגיעו מניו יורק לטוקיו ב-90 דקות