רומא (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
להכיר את העיר מקרוב - בלי להוציא על זה כסף. רומא | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
אחת הדרכים הטובות ביותר להכיר עיר היא כמובן לשוטט לאורכה ולרוחבה, להציץ בסמטאות שלא מופיעות במדריכי התיירים ולגלות מקומות חדשים. אפשר לעשות זאת לבד, בעצמכם, אבל נחמד לא פחות להיעזר לשם כך במדריך תיירים; לאו דווקא מקצועי, גם "סתם" מקומי יכול להראות לכם את הדרך, להסביר ולהשיב על שאלותיכם. בשנים האחרונות החלו לצוץ בערים מרכזיות בעולם יותר ויותר סיורים רגליים המוצעים בחינם, ומאפשרים למשתתפים לקבל סיור מודרך בהיקף כזה או אחר.

בחלק מהמקרים מדובר ביוזמות פרטיות בהן מפעילי הסיורים הם מתנדבים בלבד, וישנן חברות גדולות יותר אשר מציעות בנוסף לשירותים בתשלום גם סיורים חינמיים. הכתבה שלפניכם היא רק הצצה קטנה למה שקורה ברחבי העולם, כדי שתזכרו שגם האפשרות הזו פתוחה בפניכם בחופשה הבאה. ואם השתתפתם בסיור שכזה בעצמכם, אתם מוזמנים לטקבק לנו ולהמליץ לשאר הגולשים.

ישראל על המפה

תאגיד SANDEMANs NEW Europe Tours מציע סיורים חינמיים בלא פחות מ-18 ערים ברחבי אירופה, כולל תל אביב וירושלים שזכו להצטרף לרשימה. הסיורים מועברים מנקודת מבט היסטורית - אך אל חשש, לא מדובר במטח של נתונים, עובדות ושמות שימלאו את אוזניכם, אלא בחוויה נעימה ומעשירה. אם כבר השתתפתם באחד הסיורים ואתם מעוניינים בסיורים נוספים, בקרו באתר ותוכלו למצוא אפשרויות נוספות בתשלום.
מתי: כל עיר ולוח הזמנים שלה.
איפה: אמסטרדם, ברצלונה, ברלין, בריסל, קופנהגן, דבלין, אדינבורו, המבורג, ליסבון, ליברפול, לונדון, מדריד, מינכן, ניו יורק, פריז ופראג.
הרשמה מוקדמת: אין, רק להגיע לנקודת המפגש. קבוצות של למעלה מ-10 איש וסיורים אחרים דורשים הזמנה מראש.

>> עוד בערוץ החופש:
חופשה באיי סיישל: 6 שעות לגן העדן
בלי לקחת 2 חדרים: מלונות בחו"ל למשפחות

10 סיורים רק בניו יורק

גם Free tours by foot לא מסתפקים בעיר אחת ומציעים סיורים במגוון ערים ברחבי ארה"ב וגם באירופה. בניו יורק למשל, מוצעים למעלה מ-10 סיורים לפי שכונות או תחומי עניין וגם סיור מודרך על אופניים.
מתי: כל עיר ולוח הזמנים שלה.
איפה: וושינגטון, ניו יורק, לונדון, ניו אורלינס, בוסטון, שיקגו, פילדלפיה, צ'רלסטון, ברלין וקנדה.
הרשמה מראש: כן, אחרת לא בטוח שיהיה לכם מקום. קבוצות של למעלה מ-6 אנשים מתבקשות ליצור קשר בהקדם.

ניו יורק (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
למעלה מ-10 סיורים לפי שכונות או תחומי עניין . ניו יורק | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

מי פנוי? אני פנוי

הטיסה לאוסטרליה אינה זולה במיוחד ולכן נחמד שיש מי שמציע סיורים ללא תשלום במלבורן ובסידני, וגם מעניק מתנה - מפת העיר (בסיורי סידני). המדריכים כולם מקומיים והסיור סובב סביב תרבות, לייפסטייל, היסטוריה וסודות שידועים רק למקומיים.
מתי: מדי יום ב-10:30 וב-14:30. בסידני יש גם ב-18:00.
הרשמה מראש: לא חובה, אבל כדאי להגיע בזמן כי ישנם סיורים עמוסים. המדריך ילבש חולצה ירוקה זוהרת, כך שלא תוכלו לפספס אותו.

אקסטרווגנזה בפראג

היוזמה ההתנדבותית Prague Extravaganza Free Tour מאורגנת על ידי מדריכים מקומיים שאוהבים את העיר שלהם, פראג. המטרה שלהם היא לתת לכם קבלת פנים חמה וללמד אתכם מעט היסטוריה, אמנות ורקע על החיים בפראג בפרט ובצ'כיה בכלל. היוזמה מציעה סיור אחד ארוך, אך גם מאפשרת לכם להצטרף בנקודת האמצע לחציו השני.
מתי: מדי יום ב-11:00 וב-15:00 (נקודת האמצע ב-12:30, 16:30).
הרשמה מראש: מספר המשתתפים בסיורים מוגבל, ולכן אתם מתבקשים להירשם מראש.

פראג 4 (צילום: דוד בן עוזיאל, טבע הדברים)
בסיור תקבלו רקע על החיים בפראג בפרט ובצ'כיה בכלל | צילום: דוד בן עוזיאל, טבע הדברים

אתונה

3,000 שנות היסטוריה ומיתולוגיה זה לא משהו שהולך ברגל, ובדיוק בגלל זה מציעים לכם ב-Athens free walking tour לעשות איתם את הדרך בצעדים קטנים. הסיורים מתאימים לכל הגילאים, מרובי עצירות ואינם כוללים טיפוס על האקרופוליס - את זה תצטרכו לעשות בעצמכם.
מתי: הסיורים יוצאים כמעט מדי יום וכדאי לשלוח מייל לוודא.
הרשמה מראש: תוכלו להירשם ברגע שתדעו מתי יש סיור שמתאים לכם.

כל הדרכים מובילות לרומא

אחת הדרכים הטובות יותר להכיר את רומא היא בעזרת הסיורים של New Rome Free Tour, אשר ייקחו אתכם מהמדרגות הספרדיות ועד למזרקת טרווי. בניגוד לסיורים אחרים, כאן אתם מתבקשים להגיע בלבוש הולם (בגלל הכנסיות), ולהימנע מצריכת מזון, אלכוהול וסיגריות במהלך הסיור, שאורך כשעתיים.
מתי: כל יום ב-17:30.
הרשמה מראש: אין צורך.

בואנוס איירס

קבוצה של ילידי בואנוס איירס היא זו שעומדת מאחורי הסיורים בעיר, המוצעים בחינם לכל דורש. הקבוצה פעילה משנת 2000 בתחומים שונים של תיירות, והסיורים החינמיים פועלים כחמש שנים. שני סיורים מוצעים מטעם הקבוצה - האחד רגיל, והשני בעקבות האריסטוקרטיה של בואנוס איירס.
מתי: שני - שבת ב-11:00 וב-17:00, למעט בחגים וביום ראשון.
כמה זמן: כשעתיים וחצי.
הרשמה מוקדמת: אין, רק להגיע לנקודת המפגש כפי שמפורטת באתר, כולל הוראות הגעה. אם אתם מגיעים בקבוצה של למעלה מ-6 אנשים אתם מתבקשים לשלוח מייל ולעדכן כשלושה ימים לפני.

שכונת לה בוקה הצבעונית בבואנוס איירס בארגנטינה (צילום: iStock)
בעקבות האריסטוקרטיה של בואנוס איירס | צילום: iStock


לטוס כמו סולטן: כך נראית המחלקה הראשונה באיירבוס A380 של אמירייטס