ניו יורק (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
הטיסות התייקרו ב-25 אחוז. ניו יורק | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
ארה"ב היא היעד שאליו נוסעים הכי הרבה ישראלים. 10 טיסות ישירות יוצאות מדי יום מנתב"ג לארה"ב: אל-על, דלתא, יו.אס אייר ויונייטד (חלק גדול מהן ממשיכות עם טיסות המשך ליעדים שונים בארה"ב).

מנתוני רשות שדות התעופה, רק שלשום (ד') יצאו כ-3,000 נוסעים בטיסות אלה לניו-יורק. בנוסף, מדי יום עשרות טיסות מטיסות את ישראלים לארה"ב בטיסות לא ישירות.

האם ניתן עדיין להזמין טיסות לראש השנה ולסוכות, ועד כמה כדאי להזמין כבר עכשיו טיסה לפסח? "גלובס" מספק תשובות לנוסעים לניו-יורק:

מדוע התייקרו הטיסות?

לדברי יהודה זפרני, המשנה למנכ"ל אופיר טורס, מחירי הקיץ-חגים בטיסות לארה"ב השנה גבוהים בכ-25% לעומת 2012. "הסיבה היא ביקוש והיצע. המחירים לאירופה לא עלו בעקבות התחרות, שבה חברות הלואו-קוסט לוקחות חלק גדול יותר ויותר. בכל הנוגע לארה"ב, הביקוש גובר על ההיצע, ואין חברות תעופה חדשות. גם המכביה, כנסים עסקיים וההתאוששות בתיירות הנכנסת תרמה לעליית המחירים השנה".

לדבריו, באוגוסט טיסות ישירות לארה"ב נעות בין 1,600 ל-2,300 דולר, לעומת קיץ 2012 שבו טווח המחירים נע בין 1,200 ל-1,600 דולר. הנחמה היא ששער הדולר, הנמוך היום ביחס לאשתקד, מקזז את העלייה במחיר בכ-10%.

כמה נשלם בחגים?

לדברי רונן קרסו, סמנכ"ל השיווק של איסתא, בחגים יגיעו המחירים לשיא: "בחגים, ובעיקר בסוכות, המחירים גבוהים ב-30%-40% ממחיר העונה. טוב יעשה מי שידחה את הנסיעה לתחילת אוקטובר. מזג-האוויר בארה"ב עדיין נוח, והחיסכון משמעותי".

מי שקנה מראש לסוכות, כלומר בינואר-מארס חסך 15%-30% ממחיר הטיסה. לדברי זפרני, "טיסה ישירה לסוכות תעלה 1,500-2,000 דולר, כלומר מעט פחות מאוגוסט".

על כל פנים, טיסה לא ישירה, דרך יעדים כמו ורשה, קייב או רומא, תעלה 100-500 דולר פחות מטיסה ישירה. במחלקות הגבוהות (עסקים וראשונה), מסבירה ורד שוורץ, מנהלת השיווק בדיזנהאוז, הפערים בין תעריפי החג לימות השנה עומדים על כ-10%-15%.

כמה נשלם אחרי החגים?

באוקטובר-נובמבר המחירים יורדים ב50% ויותר: טיסות לא ישירות אפשר למצוא ב-740 דולר דרך בריסל ב-800 דולר דרך טורקיש איירוויס וב-850 דולר דרך לוט או בריטיש. הטיסות בחודשים נובמבר עד מארס. טיסות ישירות נמכרות בכ-1,200 דולר ופחות ככל שקרבים לנובמבר-מארס.

כמה עולה טיסה לא ישירה?

לדברי קרסו, "למעלה מ-70% טסים ישירות. ההמתנה בלונדון היא של שעתיים וחצי בלבד, אולם עדיין מעדיפים טיסות עצירות ביניים".

"טיסות לא ישירות מתאימות בעיקר למי שלא נוסע בהרכב משפחתי", מוסיפה צאלה שדמי, מנהלת תחום קמעונאות באשת טורס, ומדגישה כי בטיסות לא ישירות אפשר למצוא מחירים אטרקטיביים, עד ש"אנשים מוכנים להמתין כמה שעות ולא רק לחסוך, אלא לחלץ איברים ואפילו לעשן. יש כאלה שמוצאים בהפסקה יתרונות, והמחיר קורץ. בהמתנה של שעות ספורות יש לא מעט אפשרויות: דרך לונדון, עמאן, בריסל ועוד".

שוורץ מציינת כי בתקופת החגים הפערים בין מחירי טיסות ישירות ללא ישירות גדלים: "בחגים הטיסות הישירות מלאות, ולפיכך הן יקרות עד כדי 50% ויותר מטיסות לא ישירות. במועד שבו טיסה ישירה עשויה לעלות 1,900 דולר, אפשר למצוא טיסה לא ישירה ב-800-900 דולר".

לדבריה, מחוץ לעונה, טיסה ישירה תעלה 1,000-1,100 דולר, כשטיסת קונקשן יכולה לעלות 600-700 דולר. "מי שמוכן להמתין 15 שעות, במזרח אירופה יחסוך לא מעט".

אבל העניין הוא לא רק טיסה ישירה או לא, אומרת שוורץ. "רוב הציבור נוסע בחגים. צרכן נבון נוסע בין לבין או אחרי החגים".

מטוס "אייר פראנס" שנחת ביוטה (צילום: רויטרס)
מומלץ: לא לחכות לרגע האחרון ולנסוע אחרי החגים | צילום: רויטרס

מהם מחירי הלינה בארה"ב?

לדברי שוורץ, חגי תשרי לא משפיעים על מחיר בתי-המלון בתפוח הגדול לעומת כנס מקומי גדול שיכול לשנות את מפת המחירים. "ניו-יורק יקרה בפער משמעותי מערים אחרות בארה"ב: מלון בדרגה של 2-3 כוכבים יעלה לפחות 200 דולר. מלון בדרגת 4 כוכבים יעלה מ-400-500 דולר. דרך לינה שהופכת נפוצה יותר ויותר גם בניו-יורק היא השכרת דירה (סאבלט).

"הלינה בדירות מוסדרות מהווה פתרון יעיל, בעיקר כשמדובר במשפחות בנות 4 נפשות לפחות, שתשלם כ-200-300 דולר ללילה בדירה שממוקמת במרכז העיר. משפחה או קבוצת חברים שפותחת את הראש לכיוון של דירה במקום מלון, לא רק תרוויח מיקום ומחיר אלא גם שהות בחלל מרווח יותר לעומת חדר במלון".

כדאי להזמין מראש ולחסוך 20%-30% מהמחיר.

האם להזמין כעת לחורף?

"מי שיקדים להזמין לחורף ימצא טיסות ישירה ב-900-950 דולר. השנה יש לנו חורף ארוך, עד לפסח ב-15 לאפריל, כך שאפשר עוד להספיק ליהנות ממזג-אוויר סביר במחיר חורף", אומר זפרני, ומוסיף כי "בפסח המחירים ינועו בטווח של 900-1,400 בהזמנה מוקדמת. מי שיזמין בינואר-מארס, ישלם כבר סכום של 1,800-2,000 דולר לטיסה ישירה".

בהזמנה מוקדמת עשויים להיות תנאי ביטול קשיחים, כך שבחלוף תקופת הביטול הקבועה בחוק הגנת הצרכן (14 ימים ממועד ביצוע העסקה), ייתכן שאין אפשרות לקבל החזר במקרה של ביטול.

 

אל-על, לדוגמה, מציע כעת טיסה לעונת החורף (נוב'-מארס) ב-950 דולר (למזמינים עד 31.8), שבה, אגב, למזמינים באשת טורס תוענק הנחה של 100 דולר.

שווה להזמין דיל טיסה מלון?

יש דילים שמוצעים בעיקר בעונות פחות חמות בתפוח הגדול. זפרני מספר כי סביב חג המולד אפשר למצוא דיל של 1,500 דולר הכולל טיסה ישירה ו-6 לילות בניו-יורק. "לפסח עוד אפשר למצוא היום דיל של טיסה ו-6 לילות ב-1,800 דולר לאדם", הוא אומר.

יש מבצעים של הרגע האחרון?

"מבצעים קיימים בעיקר בתקופות השפל", מסבירה שדמי. "לארה"ב, העסקה הטובה מוצעת למזמינים מראש 3-4 חודשים לפני הטיסה. כשמדובר בתאריכי שיא, כמו פסח, כדאי לשריין חצי שנה מראש".

שוורץ מוסיפה כי לעומת טיסות צ'ארטר שהן מוצר של הרגע האחרון, בטיסות סדירות פועלים הפוך: ככל שמזמינים מוקדם - נהנים מחיר זול. כרטיסים לניו-יורק שעומדים בחגים על 1,900 דולר התחילו במכירה מוקדמת ב-1,100 דולר.

אבל מבצעים יש, בעיקר כשסוכנים נשארים עם מקומות ששוריינו ולא נמכרו: לדוגמה, לכיש טורס מציעה טיסה בחגים דרך וורשה (לוט) ב-1,200 דולר עם המתנה של 10 שעות בחזור.

>> בדקנו: איפה כדאי להחליף מזומנים בחו"ל?