כולם צריכים חוקים. אבל יש חוקים שנוצרו ממש מזמן ואף אחד לא טורח להסיר אותם. יכול להיות שהם פשוט מצחיקים מדיי מכדי לוותר עליהם, ויכול להיות שבאותן מדינות בהן הם קיימים רוצים לשמור עליהם כעל עדות היסטורית מסוימת.

בכל אופן, אם אתם מבקרים באיטליה ומגלים שבשל היותכם יהודים, חובה עליכם לעמוד 20 מטר מהכנסייה, אל תיבהלו - הרי חוקים, כך אומרים, נועדו כדי להפר אותם. לפניכם כמה וכמה חוקים הזויים ממקומות שונים ברחבי הגלובוס – שננו אותם לפני שאתם יוצאים אל המסע הבא שלכם.

בריטניה – מי מתעסק?

האי הבריטי על שלל מדינותיו סיפק לנו במהלך ההיסטוריה לא מעט עניין. בין מלחמות רבות, סיפורי מלוכה מעניינים ו"גלגל ענק" ענקי, הוא מספק לנו גם חוקים מוזרים ובעיקר מצחיקים. כי הבריטים כמו הבריטים, כשמשהו מפריע להם, הם ישימו לכך סוף בצורה הכי מקורית שרק אפשר.

נחשפה חוליית טרור בלונדון. ארכיון (צילום: רויטרס)
בהריון וצריכה להשתין? חשבת על הקסדה של השוטר? | צילום: רויטרס
את בהריון? פני למשטרה
מי שטיילה בלונדון כשהיא בהריון וקיפצה בין ה"סיילים" באמצע רחוב אוקספורד, וודאי הרגישה בשלב מסוים שהשלפוחית מתחילה להציק. ובכן, כנראה שלבריטיות זה קרה יותר מפעם אחת, עד שהיו צריכים לחוקק חוק על זה. לפי החוק, אם את בהריון ואת צריכה דחוף לשירותים אך לא מוצאת כאלה, עלייך לפנות למשטרה. השוטר לא יעזור לך למצוא שירותים, אלא, שימו לב - יוריד בפנייך את הקסדה ויגיש לך אותה כדי שתטילי בתוכה את מימייך. לא, זה לא רק בגלל שכמו כל בריטי טוב, השוטר מנומס מטבעו, אלא הוא מחויב על פי חוק. אתן בהריון ומתלבטות לאן לנסוע? הרי לכן מקום מושלם.

אין תמונה
חפשו את המתאמנים בחץ וקשת
רובין הוד לעניים בלבד

מצבם של הגברים בבריטניה לא יותר טוב. החוק קובע כי - "כל הגברים מעל גיל 14, חייבים להתאמן בחץ וקשת לפחות שעתיים ביום". כנראה שמי שקבע את החוק הזה, חשב שזה יכול להועיל. אנחנו "משערים" שהחוק לא נאכף כיום, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שמישהו בכיר, אי שם בהיסטוריה הבריטית, לקח רחוק את רובין הוד.

רובין הוד לעבריינים בלבד
נו התאמנתם שעתיים ביום לפחות? אל תדאגו - אם לא, אף אחד לא ילשין, אבל אם כן, אז כדאי שתחדדו את החצים - החוק הבא הוא בשבילכם, או יותר נכון, החוק הבא ישמור על חייכם. "בעיר יורק מותר לרצוח סקוטי בתוך חומות העיר העתיקה, אבל רק אם הוא נושא חץ וקשת", אומר החוק. בקיצור, בפעם הבאה שתבקרו בבריטניה אל תשכחו את החץ וקשת. והחצאית.

אין תמונה
רוצים לא לשלם אגרה? עלו על הגשר עם עדר כבשים
מי ישלם לכם אגרה?

אם החוקים הקודמים שהביא לנו האי הבריטי מתייחסים לגברים או לנשים,  אז החוק הבא הוא לשני המינים. בלונדון, "רועי צאן יכולים להעביר עדר כבשים ע"ג גשר לונדון בלי לשלם אגרה". זה לא נוח כמו מכונית, לא חוסך פקקים כמו אופנוע, וגם לא "קול" כמו סגווי, אבל בכל זאת זה בחינם. אמנם כל מה שתצטרכו זה לסחוב אחריכם עדר של כבשים, אבל אנחנו הרי ישראלים, ובשביל לא לשלם אגרה, אנחנו בטוחים שיהיו פה כמה שילכו על זה.

ארה''ב – טוב שיש חוקה

הבאה בתור לספק לנו חוקים מוזרים היא ארצות הברית. בארצות הברית הסיפור אף יותר מעניין, כי חוץ מהחוקה הכללית במדינה, שנקבעה עוד בתקופה שהדוד סם למד ביסודי, לכל "סטייט" יש חוקה משלה. מסתבר שכל אחת מהן רצתה לגנוב את הפוקוס בדרכה שלה.

אין תמונה
אנחנו דווקא מאוד בעד גברים עם שפם
הדרת גברים עם שפם
לא, לא מדובר בפולין של שנות ה-30, ולא מדובר פה בצו לגילוח הזקנים בעיירה מסוימת באיזה שטייטל. אנחנו מדברים על יוריקה שבנבאדה- שם המציאו חוק מוזר שקובע כי "אסור לגברים עם שפם לנשק נשים". ומה זה אומר על התושבים? כנראה שכולם נראים אותו דבר ושמי ששכח להתגלח בבוקר צריך להיות מוקצה.

מה יגידו עכשיו ב- Mgm?
בבולטימור שבמרילנד אסור לקחת אריה לקולנוע. מה שאתם שומעים. ואם תחשבו על החוק הזה בצורה מופשטת, הוא גאוני. נגיד ואינכם מודעים לחוק וסחבתםם אתכם אריה לקולנוע, תחשבו על הכוח שבידכם: "אתה יושב לי במקום?", "תכבה כבר את הנייד", "שששש" ו"אתה מוכן לאכול בשקט את הפופקורן?"- מי יעז להעיר לכם? תכל'ס, לא לעניין.

אין תמונה
מצילי חיים, לא כולל נשים בכותונת
מיליון כבאים לא יצליחו

אעזקה מחרישת אוזניים נשמעת בסנט לואיס שבמיזורי. טובי בניהם של האמריקנים, הלוא הם מכבי האש, יורדים במורד המוט המוכר, אל עבר הכבאית, ויוצאים בנסיעה מטורפת לכיוון. הם מגיעים לבניין ושומעים זעקות צורמות. ג'ון, הכבאי הבכיר במפקדה, מביט לקומה השלישית ורואה עלמת חן מנופפת מחלונה. בלי לחשוב פעמיים הוא לוקח סולם שיוצא מהכבאית ועולה במהירות לעברה. כשהוא מגיע אליה היא נותנת בו מבט מעריץ, הוא נכנס, מסתכל עליה, היא מוכנה כבר להצלה,  אבל אז הוא עוזב ויורד חזרה בלעדיה. מה לעשות שהחוק בסנט לואיס שבמיזורי אוסר על כבאים להציל נשים שלבושות בכותנת לילה.

מה הקשר בין סוסים ומטפי כיבוי?
גם החוק הבא "גאוני" בבסיסו והוא מגיע מאיווה שבארה"ב. החוק קובע כי "אסור לסוסים לאכול מטפי כיבוי".  וואללה? נשמע הגיוני. אנחנו מניחים שבאיווה פשוט ניסו להיות יצירתיים. מה שכן, אם אתם שם, תעשו טובה, רדו למכולת ותקנו לסוס שלכם אוכל נורמלי.

שאר החוקים במדינות השונות

חשבתם שרק בארצות הברית ובבריטניה יש חוקים מוזרים? בשאר העולם זה הולך ומתדרדר.

צרפת: בייב נפוליאון
אנחנו מניחים, רק מניחים, שהחוק הבא נקבע בזמן שנפוליאון שלט. חוץ מלהבטיח הבטחות שווא ליהודים, לצאת למלחמות עקובות מדם ולכבוש חצי אירופה, נפוליאון ידע מה חשוב באמת. החוק בצרפת קובע שאסור לקרוא לחזיר בשם "נפוליאון".  בדיוק כך. ואם נכנסים לעומק, מבחינה היסטורית, כנראה שדאגותיו של נפוליאון היו מוצדקות - בטח רוב החקלאים ששנאו אותו קראו לחזירים שלהם כך, כתיאור גנאי לקיסר.

אין תמונה
סוס בחינם? הלוואי עלינו
קנדה: קח סוס ואקדח ותסתלק
נגיד שנקלעתם למצב לא נעים ויצא לכם לשבת בכלא שבאלברטה, בקנדה. נכון, זה לא כיף, ונכון, אתם לא מבינים איך בכל ארוחה ביום אפשר לשים מייפל, אבל לפחות תדעו שהמחוקקים הקנדים חשבו עליכם ובין כל החובות הללו, גם באו לקראתכם. החוק הקנדי קובע כי ב"אלברטה שבקנדה כל אסיר משוחרר זכאי לקבל לידיו אקדח וסוס כדי לחזור לעיר". ברור שעדיף קאדילק ומיליון דולר, אבל סוס בחינם? לא הייתי מתנגד.

איטליה: תספרו 20 מטר
הדרת נשים? בית שמש? בעיר רוברטו שבאיטליה צוחקים עליכם בפנים. שם לא אכפת להם אם זה לא מתאים ואם זה נראה רע – החוק שם אומר כי "כל מי שאינו נוצרי חייב להיות במרחק של לפחות 20 מטר מהכנסייה". אני מניח שהחוק יצא בתקופה בה האנטישמיות הייתה בשיאה, אבל לכתוב בדיוק 20 מטר, בחוקה של עיר, זה קצת מוזר.

אין תמונה
מבקרים בחיפה? תשאירו את הדוב בבית
חיפה חיפה, עיר עם עתיד?

ומה עם ארצנו הקטנטונת? בחיפה, מסתבר, "אסור להביא דובים לים". אז אם חיית המחמד שלכם הייתה דוב והייתם רוצים לבדוק איך הוא במטקות, כנראה שהייתם ממשיכים להשתזף בבית הכלא. אגב, ב-2002 הייתה הפגנה מול עיריית חיפה נגד החוק הזה והעירייה טענה שהוא בוטל ממזמן. אז אם יש לכם דוב מחמד - צאו איתו לים! מותר לכם.

>> נוסעים לאחד המקומות בכתבה? הזהירו את החברים ותעשו לנו לייק
>> חורף לוהט: חבילות טיסה במחירי רצפה