מלון לה קמברס גואטמלה (צילום: גלובס)
ממוקם בראש גבעה גבוהה בלבו של אזור געשי. המלון לאס קומברס | צילום: גלובס
למי שריח שוקולד וניחוח קקאו מוציאים אותם מדעתם, כמוני למשל, זה העיסוי האולטימטיבי. שכבתי מרוחה כולי במשחת קקאו לחה וחמימה, מפקירה את עצמי בידיה החזקות של מעסה שלשה את שרירי בעוד אני מסניפה את ריח השוקולד. אחר כך נשלחתי לטבול באמבט עם מים תרמיים חמימים וקינחתי – איך לא – בכוס קקאו ריחני.

מלון הספא לאס קומברס (Las Cumbres, "הפסגות" בספרדית) שוכן בגואטמלה, שבה, כמו במדינות מרכז אמריקה בכלל, גידלו קקאו וצרכו שוקולד הרבה לפני שמישהו באירופה חלם על הזהב החום הזה. המלון נמצא באתר המרחצאות סיבל אולוו (Sibal Ulew), שבשפת הקיצ'ה המקומית (אחת משפות המאיה) פירושו אדי האדמה, והוא נמצא בראש גבעה גבוהה בלבו של אזור געשי שנובעים בו מעיינות מרפא חמים. מבין הסלעים שבגינת המלון ובסביבתו עולים אדים ממי הגופרית התרמיים (שריחם עדין ולא בוטה) המבעבעים מתחת לאדמה, ונשקף מראה יפהפה נשקף של העמק שלמטה ושל ארבעת הרי הגעש המיוערים המקיפים אותו – פסגת סוניל (Pico Zunil), סנטו תומס (Santo Tomás), סנטה מריה (Santa María) וסנטיאגיטו (Santiaguito).

מתנה מאמא אדמה                                                    

עיסוי בקקאו
למי שריח שוקולד וניחוח קקאו מוציאים אותם מדעתם. עיסוי בקקאו
הכל התחיל כשפלורנטין פרס, אגרונום מקצאלטננגו (Quetzaltenango), העיר השנייה בגודלה במדינה, רכש קרקע כדי לגדל בה פטריות ולהשתמש בקיטור הבוקע מהאדמה כמחטא טבעי של מצעי הפטריות. אלא שתהליך החיטוי נמשך כחודש בשנה בלבד, וביתר הזמן השטח עמד שומם. אז החליטה רעייתו, דלפינה קסטייו דה פרס, לנצל את אוצר הטבע הזה, ולפני כעשר שנים בנתה במקום מלון ספא קטן ששמו המלא הוא "סאונות אקולוגיות וגסטרונומיה לאס קומברס" (Las Cumbres Eco-Saunas y Gastrónomia).

דלפינה, אישה חמה ומקסימה בעלת חזון אקולוגי-חברתי, היא חברה בארגוני סביבה ופועלת לקידום תיירות בת קיימא בארצה. במתחם המטופח בקפידה שהקימה משתמשים באנרגיה סולרית, ממחזרים אשפה, מפרידים פסולת לסוגיה, ובפסולת האורגנית משתמשים לדישון צמחיית הגינה. האתר, יש לומר, מעמיד ניגוד חריף, ואף משעשע אם תרצו, להוויה המקומית הכאוטית לעתים של כפרי הסביבה ושל העיר הסמוכה קצאלטננגו, שבה מתגוררים דלפינה ובעלה.

מלון בגואטמלה (צילום: מסע אחר)
המיטות עשויות מעץ מקומי כבד, הכיורים מאבן גולמית | צילום: מסע אחר

במלון יש 12 חדרים, והם מעוצבים בפשטות. המיטות עשויות מעץ מקומי כבד, הכיורים עשויים מאבן גולמית, והאריגים שטוות נשות הסביבה משמשים לכיסויי מיטות ומעטרים גם את קירות החדרים ואת הפטיו היפה. מלבד שבעת חדרי הספא העומדים לרשות האורחים, גם האמבטיות שבחדרים מוזנות במי המעיינות החמים וברוב החדרים יש גם ג'קוזי וסאונה פרטית.

"בגובה של 2,077 מטר מעל פני הים, המרחצאות שלנו הם מתנה של אמא אדמה. גם בני המאיה שחיו כאן לפני יותר מאלף שנה ידעו שהמים האלה נהדרים לשיפור הבריאות, להמרצת מחזור הדם, לחיזוק המערכת החיסונית, להפגת מתח שרירים וכאבי מפרקים ולהירגעות ממתחים", חייכה דלפינה כששאלתי אותה מה מחפשים האנשים המגיעים לכאן. כן, גם בצד הזה של הגלובוס יש מתחים.

מלון ספא בגואטמלה (צילום: מסע אחר)
בפסולת האורגנית משתמשים לדישון צמחיית הגינה | צילום: מסע אחר

טיפ לדרך

בכיכר הראשית של העיירה סוניל ניצבת כנסייה בעלת שני מגדלים זהים וחזית מהודרת בסגנון בארוק. מומלץ לשטוף את העיניים בלבושן הצבעוני להפליא של הנשים המקומיות העוברות בכיכר.

מידע מעשי

איפה: המלון נמצא במרחק של כקילומטר אחד מעל לעיירה סוניל, וכ-18 קילומטר מדרום-מזרח לקצאלטננגו, בדרום-מערב גואטמלה.

הגעה: עלינו בקצאלטננגו על צ'יקן באס (chicken bus, אוטובוס מקומי) צבעוני וכאוטי והגענו לסוניל. שם תפסנו פיקאפ (טנדר) פרטי, שתמורת 30 קצאל (כ-15 שקל) לקח אותנו למעלה, ללאס קומברס. האוטובוסים מקצאלטננגו לסוניל יוצאים מדרום לכיכר המרכזית (Plaza Central) בהצטלבות הרחובות Calle 10 ו-avenida 9. בחברת התיירות Adrenalina Tours בקצאלטננגו, הממוקמת בפסז' אנריקס (Pasaje Enriquez) שבכיכר המרכזית, אפשר לקנות חבילות ספא למקום.

מחיר: לינה – 75-51 דולר לחדר זוגי ללילה, כולל ארוחת בוקר. שוקו-תרפיה (עיסוי בשוקולד וחמאת קקאו), 120 דקות – 300 קצאל; עיסוי ומסיכת בוץ, 120 דקות – 300 קצאל; וינו-תרפיה (עיסוי ביין), 120 דקות – 430 קצאל; עיסוי במקלות במבוק, 90 דקות – 225 קצאל.

פתוח: המלון פועל בכל ימות השנה; הספא פועל בימים ב'-ו' 19:00-8:00, שבת-א' 19:00-8:30

טלפון: 502-5399-0029, 502-5304-2102

 * הכתבה התפרסמה באתר ifeel. לקבלת גיליון במתנה לחצו כאן

 >> הכי בסטייל: 7 וילות אירוח מעוצבות ברחבי הארץ