מספר טיסות של חברת הלואו קוסט ריינאייר לספרד עלולות להתבטל במהלך חופשת הקיץ. הסיבה: קריאותיהם של האיגודים הספרדיים USOP ו-SITCPLA, המייצגים את אנשי הצוות של חברת התעופה האירית, שמתכוונים לצאת לשישה ימי שביתה בחודשים יוני ויולי. שביתות של 24 שעות הוכרזו בתאריכים 24, 25, 26 ו-30 ביוני וב-1 וב-2 ביולי. כך הודיעו נציגי העובדים בהודעה לעיתונות הספרדית. אם עובדי ריינאייר בספרד אכן ישבתו, יושפעו גם טיסות לאיים מיורקה ואיביזה.

שביתות אלה הן חלק ממחאה כלל-אירופאית המתוכננת לקיץ הקרוב. מוקדם יותר השנה, שבעה איגודי עובדים - האיגודים הבלגיים ACV PULS ו-CNE, כמו גם SNPNC הצרפתית, SNPVAC הפורטוגלית, UILTRASPORTI האיטלקית, ו-USO ו-SITCPLA הספרדית - הציעו סדרה של שביתות מתואמות על תנאי שכר ועבודה.

בהצהרה משותפת אמרו האיגודים כי מאז השביתות ב-2018, ריינאייר ביצעה מעט מדי שיפורים בתנאי העבודה, למרות מספר ניסיונות תיווך. כתוצאה מכך, הם הסכימו באופן קולקטיבי ליזום פעולות שביתה. למרות שרק השביתות הצרפתיות והספרדיות אושרו עד כה, צפויות להתפרסם נוספות ברחבי אירופה בהמשך.

הסיבה לשביתה שהוכרזה לפי האיגודים בספרד היא שריינאייר היא חברת התעופה הבינלאומית היחידה במדינה ללא הסכם קיבוצי, ולכן הם קוראים ל"תנאי עבודה הוגנים לכל עובדי חברת התעופה". 

פאלמה דה מיורקה ספרד (צילום: shutterstock)
אם המחאות יימשכו טיסות לכאן עלולות להתבטל. פאלמה דה מיורקה | צילום: shutterstock

אילו טיסות של ריינאייר מבוטלות?

נכון לעכשיו לא ברור אילו טיסות יבוטלו מכיוון שהדבר תלוי באפשרות של שאר האיגודים האחרים להצטרף לשביתה הספרדית במקביל וביכולת של ריינאייר לגייס צוות ממקום אחר.

בשביתות האחרונות של צוותי חברת התעופה בצרפת, יותר מ-40 טיסות נאלצו להתבטל על פי האיגוד הצרפתי SNPNC. בשביתות ברחבי אירופה בשנת 2018, כמה מאות טיסות בוטלו, לכן ככל שהשביתות יימשכו עולה גם הסבירות שארגונים נוספים יצטרפו למחאה שעלולה להוביל גם דומה לזה שהיה לפני ארבע שנים.

ריינאייר מצידה טוענת שהשיבוש יהיה מינימלי. בהצהרה מטעם החברה נאמר: "ריינאיר ניהלה משא ומתן על הסכמים קיבוציים המכסים 90 אחוזים מהעובדים שלנו ברחבי אירופה. בחודשים האחרונים ניהלנו משא ומתן על שיפורים להסכמים הללו תוך כדי שלב ההתאוששות מהקורונה. המשא ומתן הזה מתנהל כשורה ואנחנו לא צופים שיבוש נרחב בקיץ הקרוב".

איך אפשר לברר אם הטיסה מבוטלת?

ריינאייר צריכה ליידע את הנוסעים מבעוד מועד אם טיסות מבוטלות, לכן לנוסעים כדאי לוודא שלחברת התעופה יש את הפרטים הנכונים - כולל כתובות דוא"ל או מספרי טלפון - כדי שיוכלו לקבל הודעות בזמן אמת. ניתן גם לבדוק אם הטיסה מבוטלת באתר החברה.

ריינאייר איטליה (צילום: Matej Kastelic, shutterstock)
שימו לב לעדכונים של החברה בתאריכים המצוינים | צילום: Matej Kastelic, shutterstock

ביטולי טיסות בלופטהנזה, יורוווינגס ואיזיג'ט בקיץ

לא רק נוסעי חברת ריינאייר עלולים להיות מושפעים מביטולי טיסות במהלך חופשת הקיץ, אלא גם נוסעים מחברות תעופה אחרות. לדוגמה, לופטהנזה וכמה מחברות תעופה בת שלה, כולל יורווינגס (Eurowings), מקצצות את לוח הטיסות שלהן ביולי בשל מחסור בצוות בנמלי הבית שלהן ובספקי שירותי קרקע.

לופטהנזה לבדה ביטלה 900 טיסות בתוך גרמניה ואירופה במרכזים בפרנקפורט ובמינכן ליולי, כפי שהודיעה חברת התעופה ב-8 ביוני. מצטרפת לחברות אלה גם איזיג'ט, חברת הלואו קוסט הבריטית, שנאלצה בחודשים האחרונים לבטל מאות טיסות ממספר מוקדים בעולם בעודה מנסה להתגבר על המשבר החמור, כאשר היא ממשיכה לבטל טיסות וצפויה לעשות כן בחודשי הקיץ הבאים.