צילום בחופשה (צילום: webphotographeer, Istock)
תדאגו לצלם גם את עצמכם | צילום: webphotographeer, Istock
1. קחו מצלמה קטנה
אתם לא זיו קורן, וזוגתכם אינה גלית גוטמן. אין צורך במפלצות פלאש אימתניות – גם מצלמת כיס תספק את צרכי התיעוד שלכם, ויהיה לכם הרבה יותר נוח. הכלל אומר שככל שהמצלמה קטנה, כך גדלים הסיכויים שתשתמשו בה יותר. ואתם הרי רוצים להשתמש בה יותר.

2. די לתמונות הקלישאתיות
לכולם יש את התמונות האלה: אתה על המעקה מעל הנוף, היא בביקיני על כסא נוח עם כוס שייק ומטריית נייר מתקפלת בתוך הכוס. נסו להיות מקוריים ולמצוא דווקא את הרגעים הקטנים שירכיבו את ההווי של הטיול שלכם, ואותם תצלמו. אין לכם מושג כמה נחמד יהיה להיזכר בארוחה המזוויעה שאכלתם במסעדה ההיא, במושבים הרכים של האוטובוס שנרדמתם עליהם, בנהג המונית שהתמקחתם איתו או בשעות שהתייבשתם בספסלים האיומים של שדה התעופה. דווקא התמונות האלה יהיו האהובות עליכם ביותר.

3. יותר אנשים, פחות נופים
אתם לא עובדים בחנות מזכרות ואין שום סיבה שתשקיעו בתמונות נוף מרהיבות. הרי גם אם תעמדו שעה בשביל לתפוס את הזווית הטובה של מגדל אייפל, הגלוייה עתירת הפוטושופ בחנות המזכרות הסמוכה עדיין תיראה טוב יותר. ובכלל, לא מעניין את סבתא של אף אחד להסתכל על אלבום של כנסיות וארמונות כשאתם חוזרים. צרפתיות קוקטיות בסטילטו, למשל, דווקא כן.

4. הנציחו גם רגעים פחות נעימים
באופן ככלי, ככל שהתנאים והנסיבות גרועים ויתר – כך גדלים הסיכויים של התמונה להפוך לתמונת "קאלט". המלון מזעזע? צלמו את החברה שלכם נכנסת לחדר בפעם הראשונה ומגלה על מה היא שילמה. הלכתם לאיבוד? צלמו את דרך החתחתים ואת הבגדים מלאי הבוץ שלכם בסוף היום. ידוע ש"סבל" בהווה הוא ה"חוויה" של המחר, ותמונות טובות יעזרו לה להיות חוויה שנשארת איתכם לכל החיים.

בנות בביקיני מצטלמות בחופשה (צילום: fjvsoares, Istock)
זה ישר לפייסבוק! | צילום: fjvsoares, Istock

5. ותרו על צילום בזמן נסיעה
נורא יפה הנוף דרך החלון של הרכבת. גם דרך החלון של המטרו, והאוטובוס, והמטוס. הבעיה היא שאם אתם בנסיעה, סבירות די גבוהה שהתמונה תיראה כמו הצרות שלכם. אם אתם לא שפים של צמצמים ועדשות, חכו שהרכבת תעצור בתחנה.

6. צלמו שלטים
הגעתם לשלט של רחוב, אתר, מוזיאון? ארמון ורסאי, פסל החירות, ארבייט מאכט פריי? צלמו. לא ירנין לכם את קצה האנזימים, אבל יעזור לאללה כשתנסו להיזכר איך קראו למקום ההוא, נו, לייד הסנט-משהו, בכיכר שמה, נו.

צילום בחופשה (צילום: joruba, Istock)
לא עדיף לקנות גלויה? | צילום: joruba, Istock
7. אל תהפכו לקאפו עם מצלמה
מספיק טיולים נהרסו על ידי בני משפחה כפייתיים שעסוקים בביום המשפחה לכדי אידיליה בכל רגע נתון, על חשבון הנאת הסובבים. אם ההנאה מהטיול בצד אחד, וההנאה מהתמונות בצד שני, הטיול יותר חשוב. אבל רבאק, זה לא אומר להתחיל לצלם ביום הלפני אחרון!

8. צלמו את עצמכם
כמה פעמים קרה שחזרתם מברצלונה, רמת הגולן או אפילו ממסיבת בריכה, בלי אף תמונה של עצמכם במצלמה? יפה, אז הגיע הזמן להפסיק עם זה. אם לא תצלמו עכשיו, לא תעמוד לצדכם שום ראייה משפטית כשתנסו לספר לנכדים "איזה יפה סבתא הייתה פעם". וחוץ מזה, הכי מעניין זה תמונות של עצמכם. אז תתחילו להעביד אחרים.

9. אל תתנפלו על המצלמה ביום הלפני אחרון
אם לא צילמתם עד היום הלפני אחרון, באמת עדיף שתתנפלו, אבל פשוט תשתדלו שלא להגיע למצב הזה. זה אולי נשמע שמרני, אבל אנחנו ממליצים לכם לשמור על רצף הגיוני של טיול, עם תיעוד של כל יום, פשוט משום שמה שלא מצולם נשכח במהירות מסחררת. ואם כבר שילמתם על נופש, למה שלא תיהנו ממנו כל החיים (שלא לדבר על הנכדים שלכם).

10. סדרו את התמונות מיד עם השיבה לארץ
ההתלהבות של הטיול מתפוגגות די מהר עם החזרה לשגרה. כדאי לנצל את רגעי האופוריה ולהשקיע את האנרגיות בסידור האלבום וגם לתת רישום קצר של מה בתמונה. אנחנו מאחלים לכם מספיק נסיעות בשביל שמהר מאוד תתבלבלו בין הכיכר הזאת לכיכר ההיא, וכל הקדושים הנוצרים כולם יהפכו אחד. לא תאמינו כמה מהר זה קורה. על כן, כשהג'ט לג מאחוריכם והמוח עוד טרי – זה הזמן לקשט את האלבום שלכם במשפטי "אני וסיגי על רקע הסניף הכי מהמם של H&M ביקום" וכו'. אתם עד תודו לנו.

רוצים ללמוד צילום? היכנסו לסדנת הוידאו של mako >>