חופשת סוכות כבר כאן ולא פעם, הנוסעים לחו"ל נתקעים בדילמה מהותית - מה לעשות עם הכלב או החתול כאשר נוסעים לחו"ל או לחופשה בארץ?  לפעמים אנחנו בוחרים שלא לצאת לחופשה בכלל, במקרה הפחות טוב, נרשמים מקרים רבים של הזנחת בע"ח או נטישה שלהם לטובת החופשה.
ריכזנו עבורכם כמה המלצות ממומחים איך לדאוג לחבריכם האהובים, ההולכים על ארבע.

גם הכלב רוצה להיות ברומא

אין תמונה
גם להם מגיע לצאת לחופשה. משפחה עם כלבים

"אם נוסעים לחו"ל אפשר לקחת גם את הכלב. חתול פחות מומלץ. במקרה זה חשוב לברר בשגרירות של מדינת היעד מהן הדרישות המיוחדות להכנסת חיות מחמד, ולפנות ללשכה הווטרינרית האזורית לקבלת תעודת בריאות חתומה על ידי ווטרינר ממשלתי. חיסון כלבת תמיד נדרש. החיסון בתוקף למשך שנה, ואם מחדשים אותו לפני הנסיעה, זה צריך להיות לפחות חודש לפני היציאה", אומר ד"ר דיויד רוזנבלט, היועץ של חברת "ביו פט", יצרנית בונזו ולה קט.

הטסת הכלב תלויה בגורמים שונים כמו חברת הנסיעות, נמלי התעופה וחברות הנותנות את שירות הטסת החיות. עלות הטסת חיית מחמד נעה בין 500$ ל1500$ התלוי במרחק היעד. שינוע הכלב ייעשה תמיד בכלוב שמחיריו נעים בין 200 ₪ ל1000 ₪ התלוי בגודל ואיכות הכלוב.
"הדרישה הראשונה של כל אדם שמטיס את חיית המחמד שלו היא שקט וביטחון לכן יש להקפיד שכל כלב מחוסן ועומד בכל הדרישות של משרד החקלאות , משרד הבריאות והשירותים הוטרינרים." אומר ד"ר איתן קריינר , הוטרינר הראשי  של חברת "Terminal For Pet " .

איך בוחרים בפנסיון הנכון

אין תמונה
שכחו אותו בבית

רוב האנשים משאירים את הכלב ואת החתול בארץ. במקרה זה, רצוי לשריין פנסיון טוב מבעוד מועד, ולהתייעץ עם הוטרינר לפניכן. פנסיון נורמאלי ידרוש שהכלב או החתול יהיה מחוסן ומטופל נגד טפילים, ואם הוא לא דורש זאת מכם, מומלץ לשקול אם בחרתם בפנסיון הנכון.

"למי שמהסס להשאיר את הכלב בפסניון חשוב לדעת שכל כלב מקבל חדר מרווח עם אוכל מזין, מים ויוצא לטיול 3 פעמים ביום לגינה של הפנסיון. את החדרים מנקים על בסיס יומי והדגש של אביתר הוא על תשומת לב ויחס אישי לכל כלב. לצד הזכויות כל כלב  חייב להיות מחוסן ובעל פנקס חיסונים תקף", מסביר אביתר וילצ'יק , מנהל פנסיון "יער הפרא" במושב ניר ישראל.

חלופה נוספת היא לארגן "שמרכלב" או "שמרתול", שיטפל בחיה בזמן הנסיעה. ילדים בחופשה בדרך כלל ישמחו להרוויח קצת דמי כיס בדרך זו. במקרים אלה אפשר שהכלב או החתול יתארחו בביתו של מי ששומר עליו ואפשר שהחיה תישאר בבית ויבואו אליה לטפל בה. עבור חתולים, עדיף לא להרחיק אותם מהבית אם ניתן.

טיפים לשמירה ביתית

אם מחליטים לאמץ את שיטת השמירה הביתית, להלן מספר טיפים חשובים:

1. חתולים בדרך כלל יכולים להסתדר במהלך ההיעדרות של הבעלים הרבה יותר טוב מכלבים. אם יש להם מים, מזון טרי וחול נקי, אפשר לבקר אותם פעם אחת ביום, לתת תשומת לב, לראות שהכל בסדר וזהו.
2. כלבים חייבים ביקור ויחס לפחות שלוש פעמים ביום, לצורך ליטופים, טיול לעשיית צרכים ובדיקת מצב המזון והמים.
3. חשוב מאד להשאיר אצל מי ששומר על הכלב מספרי חרום, כולל פרטי התקשרות עם המרפאה הווטרינרית בה החיה מטופלת.
4. ההתמודדות עם כלבים הסובלים מחרדת נטישה מחייבת התייעצות עם רופא ווטרינר מבעוד מועד. ייתכן שיוחלט שהכלב יקבל תרופות אנטי-חרדתיות במהלך היעדרות הבעלים.
5. כשמשאירים חיה ללא השגחה צמודה, תמיד חשוב להשאיר לפחות שני מקורות מים כדי שיהיה גיבוי אם אחד מהם יישפך.
6. יש סיכוי גדול יותר שחית מחמד תלך לאיבוד במהלך היעדרות הבעלים. אם אתם שומרי חוק, אז כלבכם מסומן בשבב תת עורי. בכל זאת מומלץ לסמן את הקולר במספר טלפון.

אז לקראת החופשה הבאה שלכם, תחשבו טוב טוב על ידידכם הנאמן, גם להם מגיע לצאת לחופשה משלהם או לפחות לזכות בטיפול הגון ומתאים. חופשה נעימה.

>> 5 הריקודים הלוהטים בעולם