רוקדות ברחוב כדי לקרר את עצמן (צילום: getty images)
עלמה ויהלי, אתם לא מאמינים איזה חיים אבא עושה | צילום: getty images

החופש הגדול מתקרב, ואלפי משפחות מוכנות ודרוכות להתקפה על פארקי השעשועים באירופה וארה"ב, או על מלונות "הכל כלול" בחופי הים התיכון. אבל מה עם אותם מבוגרים שלא גוררים ביד אחת עגלת תינוק וביד השנייה יד קטנה ודביקה מבמבה? מה יעשו כל אותם אנשים שילדיהם בגרו, שעוד לא נולדו או – רחמנא לצלן – אלה שהחליטו שמגיע להם לצאת לנפוש לכמה ימים לבד לגמרי, והשאירו את הקטנטנים בבית?

אם אתם מחפשים לאן לנסוע, ורוצים להיות בטוחים שאיפה-שזה-לא-יהיה, לא יהיו שם צרחות וכתמי גרבר, עיינו נא ברשימה הבאה. בעזרת "אקו טיולי שטח" איתרנו בשבילכם כמה אפשרויות לחופשות צ'ילדרן-פרי, בהם תוכלו להתנתק מהכל ולשכוח שבעולם קיימת דורה.

יואב, לא להתקרב לגורילה: שמורות טבע באפריקה

הילדים שלכם יתבאסו לשמוע שאתם נוסעים לראות ג'ירפות והיפופוטמים ומשאירים אותם בבית – אבל אתם כנראה תשמחו שלא יסתובבו לכם ילדים של אחרים בין הרגליים בזמן שאתם בורחים מהקרנף. יערות אוגנדה ורואנדה, למשל, מציעים הזדמנות להצצה אל עולמם של הגורילות והשימפנזים הנמצאים בסכנת הכחדה, וטיול כזה עם הילדים בלתי אפשרי על פי חוק: ממשלת אוגנדה אוסרת על ילדים מתחת לגיל 16 להיכנס לאזור מחייתן של הגורילות, ולא מתוך דאגה לביטחונם של הילדים. הקרבה הגנטית לאדם מגדילה את הסיכוי שהגורילות ידבקו במחלות אנושיות, והסיכוי גדל בפרט כשמדובר בילדים, שנטייתם לשאת מחלות גבוהה יחסית. אין צורך להיעלב.

סקס ומזלות (צילום: Shutterstock)
יהלי, עלמה, אתם לא יודעים מה שאתם מפסידים | צילום: Shutterstock
שלי אוהבים רק שניצל ואורז: טיולים קולינאריים

אמנם על טעם ועל ריח אין להתווכח, ובכל זאת ניתן לקבוע שטיולים קולינאריים לא יהיו לטעמם של הילדים שלכם. סדנאות בישול הדורשות ריכוז והקשבה, מיעוט בפעילויות אנרגטיות, אוכל מתוחכם ובלי מנות ילדים - כל אלו לא מאוד קוסמים לילדים.

אם פסטות ואנטיפסטי חביבים עליכם, בחרו בטיול טעימות ברומא או לאורך היקבים של טוסקנה. אם אתם נועזים יותר, טיולי בישולים בויאטנם יחשפו אתכם לארומת הלמון גראס ורטבי הדגים, תוך שמירה על איזון היינג-יאנג, גם בבישול.

רד, עלה, עלה ורד: טרקים באזורים הרריים

אנחנו יודעים ש"רועי השד הקטן הזה כובש את הפסגה בשלוש דקות, כאילו תקוע לו מנוע בתחת", אבל יש כמה הרים בעולם שמוטב לו לרועי לגדול קצת לפני שיעפיל אליהם בריצה. בחלק משמורות הטבע בעולם אסורה הכניסה לילדים, נוכח הקשיים הפיזיים הכרוכים בטיול. בשמורת הארנון בירדן, לדוגמא, לא יוכל רועי האנרג'ייזר שלכם לטייל עד שימלאו לו 16, ואולי מוטב שכך. אם אתם הולכים על מסע כומתה שכזה באלפים, בהימלאיה או באנדים שבדרום אמריקה – תזדקקו להרבה כוח מנטאלי ופיזי, אבל הנופים שתראו בטוח יהפכו את העסקה לכדאית.

חופש - אישה עומדת על פסגת הר ופורשת ידיים לצדדים (צילום: iStock)
עלמה, יהלי, אמא שלכם כבשה את פסגת העולם | צילום: iStock
איחס, בית ספר בחופש: סמינר מטייל

הדבר האחרון שילדים רוצים הוא ללמוד גם בטיול, ובצדק. לכן, אם תצטרפו לסמינר מטייל – המכוון לרוב לקהל מבוגר יותר – תוכלו להבטיח לעצמכם שהקול היחידי שיפריע לכם לנמנם באוטובוס יהיה קולו של המדריך.

טיולים כאלה משלבים הדרכה של מרצה מוסמך עם ביקור באתרים ייחודיים והיכרות עם תרבויות מרתקות: תוכלו להיחשף למנהגים עתיקים במקסיקו וגואטמלה, לקבל הסבר פילוסופי על התרבות ההודית או להשקיע זמן והקשבה ביעד מרתק אחר בעולם. כך או כך, לא יהיו שם ילדים שינדנדו שמשעמם להם.

תוכן למבוגרים בלבד: קרנבל

לא משנה אם זו סמבה, למבדה או פרבו - ריקודים חושניים הם נחלתם של הקרנבלים, והקרנבלים הם נחלתם של המבוגרים. כשיש סביב כל כך הרבה מריות וסנדרות שמפזזות בלבוש מינימלי ברחובות, מי רוצה סביבו ילדים? ברזיל ידועה כיעד מושלם לטיול לרווקים, אבל הקרנבל יכול בהחלט להתאים לכם גם אם אתם מחפשים את משבצת "ללא ילדים".

ואם כבר בתשוקה עסקינן, טיולים בעקבות רחוב החלונות האדומים באמסטרדם מתקיימים אף הם ללא ילדים. הסיבות ברורות.

>> אין לכם ילדים, וגם אין לכם זיווג? היעדים הכי לוהטים לרווקים ורווקות

עונת הנסיעות במאקו חופש:

>> אין אנטליה: המדריך המלא ליעדים החלופיים
>> נוסעים לאנשהו? אתם בטח צריכים איזה תיק
>> איזה אי יווני הכי מתאים לכם?
>> איך עוברים את הטיסה בלי למות משעמום?
>> גאדג'טים שאי אפשר לטוס בלעדיהם
>> הכירו את אנטליה החדשה: קפירסין