כולם יודעים שפראג היא ממש לא שם נרדף לצ'כיה, כמו שיודעים שניו יורק זו לא ארצות הברית. אז יודעים. בפועל יוצאים מטוסים מלאים בישראלים שנוסעים לצ'כיה, וחוזרים מלאים באותם תיירים ממש, שעדיין לא היו בצ'כיה, אלא רק בפראג. לו ידעו אילו אתרים מופלאים יש במרחק של שעה-שעתיים או קצת יותר מהעיר, אולי היו מתכננים את הטיול אחרת. יופייה האמיתי נגלה דווקא כשיוצאים ממנה.

בקיאק על נהר הוולטבה - צכיה ההיפר אקטיבית (צילום: גילי מצא, לשכת התיירות הצ'כית, גלובס)
בקיאק על נהר הוולטבה | צילום: גילי מצא, לשכת התיירות הצ'כית, גלובס

כשעתיים וחצי מפראג, בנסיעה לכיוון דרום מערב, באזור שגובל עם אוסטריה, בוואריה ונהר וולטבה (Vltava), נמצא הפארק הלאומי הגדול בצ'כיה, Sumava, ששוליו משתרעים לאורך כ-125 קילומטרים של גבולות. ריאה ירוקה מרהיבה, עתירת ביצות ואדמת עשב לחה, אחו ויער קדום של עצי אשוח, ערבה וצפצפה. נחלים מפשירים בהוד זורם מהשלגים בהרים שמסביב, הנישאים עד לגובה 1,300 מטרים. בטיול בוקר בלב השמורה, למרגלות הכפר Filipova Hut, התגלתה שמיכת קורי טל קריסטליים, שקפאו בלילה. ערפילי הבוקר שיוו נופך מיסטי ליער העד. רצוי לצעוד בו במגפיים אטומים למים, שמחלחלים עדיין מעידן הקרח, לקטוף דומדמניות ואוכמניות ולהרגיש כיפה אדומה.

שלכת בפרובנס, צרפת
שלכת בגן העדן הצ'כי

בנסיעה לא ארוכה, בסך-הכול כחמישים קילומטרים בכיוון ההפוך, צפונית מזרחית לפראג, שוכנת שמורת טבע מרהיבה אחרת, שמכונה בשם הפואטי גן העדן הצ'כי (The Bohemian Paradise). שם יש בין היתר תופעות טבע כמו "ערי הסלעים" - מגדלי ענק עשויים אבן חול ומקובצים יחדיו, שמהווים אטרקציה לחובבי טיפוס וטרקים אתגריים. לצדם יש גם אטרקציות היסטוריות, טירות בראשי צוקים, וגם בתים כפריים עממיים, אותנטיים ומקסימים למראה.

לצ'כיה יש דימוי מוצדק של תיירות תרבותית ורוגעת, אבל יש לה גם צד אחר, פראי ומסעיר. לא רבים יודעים שיש בה גם טבע מדהים ולא מעט הזדמנויות לטיולים אתגריים, אקסטרימיים ממש - מפארק חבלים וטיפוס צוקים ועד צניחה חופשית וטיסה בהליקופטר. דגמנו במהלך השהייה כמה וכמה פעילויות אקסטרים שכאלה, וגילינו שצ'כיה מתאימה לא רק למי שמבקש לעצמו רוגע אלא גם לזה שמחפש הרבה אדרנלין. ניגוד שעובד נפלא, מתברר. לפניכם המלצות שנבדקו בגוף ראשון.

פרופורציות: טיסה במטוס זעיר

הכותבת במטוס זעיר - צכיה ההיפר אקטיבית (צילום: גילי מצא, לשכת התיירות הצ'כית, גלובס)
הכותבת במטוס זעיר | צילום: גילי מצא, לשכת התיירות הצ'כית, גלובס

טיסה במטוס חד-מנועי מעל שמורת טבע היא חוויה מרוממת רוח. כך גם מקבלים פרופורציות להבין את גודל הפארק הלאומי שומבה (Sumava), שמתוכו הזדקרו לפתע מבצר, טירה, ביצות, נהר ועיירה. הטייס קיבל הנחיות "מגבוה" לטוס הכי נמוך שאפשר. נראה שלוהק למשימה גם משום שהוא נראה כמו טייס קשוח ממלחמת העולם השנייה, דבר שהוסיף לתחושת ההרפתקה. זו הסתיימה מהר מדי, אחרי שעה בלבד (זה יקר: 320-125 אירו). מי שמעוניין, יכול לקנות מחברת פאראסרוויס מטוס ססנה או מציאה אחרת ששופצה על-ידם. נקודת ההמראה היא ממדשאה ענקית באזור Prachatice (שהיא גם עיר הבית של פארק החבלים).
אינטרנט: www.paraservice.cz

בין שמיים וארץ: פארק חבלים

אתגר בפארק חבלים בגבהים - צכיה ההיפר אקטיבית (צילום: גילי מצא, לשכת התיירות הצ'כית, גלובס)
אתגר בפארק חבלים בגבהים | צילום: גילי מצא, לשכת התיירות הצ'כית, גלובס

זה נראה כמו תחביב לאומי: הצ'כים פשוט אוהבים להיות תלויים על בולי עצים מתנדנדים בפארק חבלים בגובה צמרות. אחד הפארקים הגדולים נקרא אדרנלין-Libin (Lanovy Park Libin), ויש בו דרגות אתגר שונות ומשונות. בזו הבינונית נתקעתי באמצע קרש רופף, עם רתמה שאבטחה את חיי לחבל. התלבטתי אם לעבור להליכת צד כמו סרטן, כדי לצלוח את המכשול. קיבלתי עצות ממעודדים שפתחו שולחן פיקניק מתחתיי בעוד ילדים צוהלים עוקפים אותי בסיבוב. הצ'כים לא חושבים שזה לא אחראי לשלוח ילדים למעלה, יש אפילו מסלול לפעוטות. במתקן בשם המאיים טרזן, מדריך נותן לך בעיטת שיגור ואתה מתנדנד מעץ לעץ, פשוטו כמשמעו. עצה ידידותית: אם אתם מרגישים לא יציבים בחייכם או מותשים מטיסה, זה לא הזמן לאקרובטיקת עצים.
אינטרנט: www.czecot.com/sport/4005_lanovy-park-libin-prachatice, בין 20-12 אירו לכל מסלול.

הליכת מים: צעדי חסידה

הליכת מים - צכיה ההיפר אקטיבית (צילום: גילי מצא, לשכת התיירות הצ'כית, גלובס)
הליכת מים | צילום: גילי מצא, לשכת התיירות הצ'כית, גלובס

לאחרונה זה הפך לטרנד באתרי ספא באירופה: שבילי אבנים עם מים בטמפרטורות שונות, שמחקים צעידת נחלים ונהרות. כאן זה הדבר האמיתי: הליכת מים בטבע. כמעט בכל מקום שיש בו זרימה, תמצאו רגליים הולכות מאבן לאבן. הטבילה הזו מכונה "צעדי חסידה" או walk kneippe, ובכל נחל זורם בפארק שומבה היא מומלצת. מהתנסות שכללה הרבה מעידות במים שוצפים, אני יכולה להעיד שהיה קפוא למהדרין. חוזרים על התרגיל שלוש פעמים, ואז תופסים סלע ושמש שהגיחה, כדי להחזיר את זרימת הדם למחזורה התקין.

טרק ביער: מראה מעל הגשר

בעמק הנהר Jizera מומלץ טרק ידידותי. יוצאים לדרך מפאתי העיירה Semily, וצועדים בתוך קניון במסלול שמכונהRiegers Path . בשלט הכניסה כתוב שאורכו 3.5 קילומטרים (וחסרו עוד שני קילומטרים לדיוק). המסלול מתחיל עם דק עץ מתפתל ותחנת כוח הידרו-אלקטרית ונמשך בתוך חורש עבות ומצייץ ציפורים. בקושי נראה פה ושם מטייל עם מגדיר פרפרים ופרחים, כך שהתחושה היא של התייחדות מושלמת עם הטבע. באזור יש גם מערת נטיפים מרשימה. חומר כתוב באנגלית - רק במשרד התיירות בעיירה סמילי.

איפה הריטלין: קיאק, קאנו, רחיפה

מצנח גלישה מעל שמורת הטבע שומבה - צכיה ההיפר אקטיב (צילום: גילי מצא, לשכת התיירות הצ'כית, גלובס)
מצנח גלישה מעל שמורת הטבע שומבה | צילום: גילי מצא, לשכת התיירות הצ'כית, גלובס

נהר Vltava מזמין לשוט בו בכל אמצעי, רק בתנאי שהמים גבוהים דיים, וזה עניין תלוי גשמים, שנמדדים על בסיס יומי. באזור Mala Skala (שעה מפראג), חברת סנדיסק בנתה על גדות הנהר שלל אטרקציות ליום פעילות. פארק חבלים קטן, טיסה בכדור פורח (שנמשכת שלוש עד חמש שעות, תלוי ברוח), מצנחי רחיפה, קאנו, קיאקים וסירות לרפטינג רגוע, שמזכיר שיט בירדן. הנוף מסביב הוא סלעי גיר, בתי עץ בני 300 שנה ופונדקי דרכים אותנטיים, שנחמד לאכול בהם כל דבר בתפריט, רק לא "אוכל צ'כי טיפוסי", שזה ברוב המקרים תפוחי אדמה תפלים ובשר בקר לא משובח. עדיף ללכת על שניצלים, פירה, גולאש ושאר מאכלים ממטבחיהן של השכנות.

איפה הביטוח: קטנוע שטח במדרון

פארק Susice מתהדר בסיסמה עתירת מוטיבציה: "החיים בידיים שלך". זה מה שהרגשתי כאשר לקחתי קטנוע שטח (crosscountry scooter), שעומדים עליו כל הדרך (חמישה קילומטרים) תוך כדי דהירה מטה-מטה במדרון שאורכו 400 מטרים. כל זה מתרחש ביער מעובה שורשים, שמקפיצים את נשמתך ודורשים קואורדינציה של לוליין כדי לתאם בין ברקס ימני לברקס שמאלי. מגיני הברכיים ומגיני המרפקים הבלויים והקסדה הקטנה נראים כמו כיסוי גרוע להפעלת פוליסת האקסטרים. מחיר ההתנסות: 12 אירו.

יש באתר גם אטרקציות שהכרנו ממקומות אחרים, כמו פארק חבלים, שיט בקיאקים, טיסות בהליקופטר, רחיפה בכדורים פורחים, צניחה חופשית בטאנדם (כשאתה רתום למדריך צמוד שקופץ איתך מהמטוס) ועוד. אחת האופציות המקוריות היא פעילות ב"נעלי מקפצה", ששוכרים לשעה ב-10 אירו.

אם אתם בני 20 ומעלה, תשכחו מזה. בחצי שעה בקושי תצליחו להיות קנגרו בקפיצות לרוחב. הצילום שמבטיח שתהפכו לטרמפולינה עצמאית שקופצת לגובה חמישה מטרים הוא הטעיה בפרסום.
אינטרנט: www.offpark.cz

הכתבת הייתה אורחת של משרד התיירות הצ'כי.

מידע מפורט באתר האינטרנט: www.czechtourism.com

>> אחת ולתמיד: איך לנסוע לחו"ל בזול?