יאללה נשיונאל פארק, סרי לנקה עם הילדים, קרדיט טינסטוק (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
שופעת באטרקציות לילדים. החוף הדרום-מזרחי של סרי לנקה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
הצלחתה של סרי לנקה לדכא את המרד של קיצונים מהמיעוט הטמילי במאי 2009 הובילה להתאוששות בתיירות הנכנסת לאי הטרופי והיפה הזה, וזו הובילה גם להתגברות התיירות מישראל. סרי לנקה מתאימה מאוד לטיולים משפחתיים; יש בה מזג אוויר נוח, מרחקי הנסיעה בה אינם ארוכים מדי, האווירה נעימה והתושבים מסבירי פנים, האוכל טעים, המחירים סבירים ואחרון חביב - יש מגוון אתרים המתאימים הן למבוגרים והן לילדים. להלן כמה אתרים שכל אדם בכל גיל ייהנה בהם.

טיפ חיוני: שעות הפתיחה של האתרים הן "גמישות" למדי ולעתים מקבלים מידע סותר. כדאי לבדוק היטב מראש לפני שגוררים את כל המשפחה ומגיעים לאתר סגור.

1. ספארי ג'יפים

הפארק הלאומי יאלה (Yala National Park) – השמורה השנייה בגודלה בסרי לנקה  - משתרע בחוף הדרום-מזרחי (בדרום מחוז אובה Uva) ויש בו חורש, סוואנה, נחלים ואגמים. הסיורים בפארק מתבצעים רק בג'יפי ספארי מוגבהים עם גגוני הצללה. את הג'יפ אפשר לשכור בכניסה לפארק. השמורה מחייבת לשכור נהג מקומי, ואפשר לשכור גם מדריך. ניתן לראות עופות רבים, תנינים, עדרי באפלו, צבאים ואיילים, לטאות ענק (כוח), ואם תתברכו גם במזל וגם במזג אוויר מתאים, תזכו לראות פילים, נמרים וחזירי בר. מומלץ לצאת לסיור של אחר הצהריים, אשר בו יש בדרך כלל סבירות גבוהה יותר ל"ציד מוצלח".

מיקום: 22 ק"מ מזרחית מטיסמהראמה (Tissamaharama)

פתוח: מאמצע אוקטובר עד אוגוסט. בשנים מסויימות הוא נפתח כבר בתחילת ספטמבר, תלוי בכמויות המים במאגרים, אם היתה או לא היתה בצורת, וכיו"ב. העיתוי נקבע ע"י מינהלת הפארק בכל שנה ויש לבדוק זאת מראש.

טלפון של משרדי השמורה: 94-773476288

2.  לינה בפארק הלאומי יאלה

ארז ברקן ממשרד הנסיעות נויה הולידייז ממליץ למבקרים בפארק הלאומי יאלה המעוניינים ללון בקרבת מקום במלון קינמון וויילד יאלה ( (Cinnamon Wild Yala) שנקרא בעבר Chaaya Wild. המלון, הממוקם בלב שמורת יאלה, הוא מלון אקולוגי. הוא ממוקם על מרפסת תצפית הצופה אל השמורה, ומהווה מקום מושלם לחיבור עם הטבע.

מלון קינמון וויילד, סרי לנקה עם הילדים
ממוקם בלב שמורת יאלה. המלון האקולוגי Cinnamon Wild Yala

3. בית יתומים לפילים

בפינוואלה (Pinnawala) שבמרכז סרי לנקה הוקם  "בית יתומים" ממשלתי לפילים, בעיקר גורי פילים, בשם Pinnawala Elephant Orphanage. עשרות פילים מסתובבים בין העצים ובמכלאות. ככל שהתיירות לאזור גברה, כך הפך המקום למעין גן חיות ממוסחר, אבל לילדים זה לא יפריע – הם ייהנו להתקרב לתינוקות המגודלים בשעות ההאכלה (שלוש פעמים ביום). החנויות התיירותיות בפינוואלה מוכרות שלל "מזכרות פילים" ו"מוצרי פילים".

טיפ: פעמיים ביום ה"מאהוטים" (מאמני הפילים) מובילים את הפילים מהשמורה, דרך העיירה לרחיצה בנהר. מומלץ לתפוס מקום באחד מבתי הקפה על שפת הנהר, וכשמגיע מצעד הפילים ברחובות פינוואלה אפשר להתקרב למרחק נגיעה (ואפילו לתפוס בעדינות זנב או חדק).

מיקום: כשלושה ק"מ מדרום לתחנת הרכבת ברמבוקאנה (Rambukkana) וכ-11 ק"מ מקגאלה (Kegalle), מצפון לכביש הראשי קולומבו-קאנדי (Kandy).

טלפון: 94-1127127513

פינאוולה, סרי לנקה עם הילדים, קרדיט טינסטוק (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
בית יתומים ממשלתי לפילים, או בקיצור - גן חיות. פינוואלה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

4. מדגרה לצבי ים

קוסגודה (Kosgoda) הוא כפר קטן של שפת הים בחוף הדרום-מערבי של סרי לנקה. באזור מספר חוות ומדגרות לצבי ים (Turtle Hatchery). המדגרה הראשונה נוסדה בקוסגודה ב-1978 בסיוע כספי של ויקטור האסלבלאד (Victor Hasselblad) יצרן מצלמות איכותיות בשבדיה, והיא עוסקת בהגנה ובהצלה של חמישה מינים של צבי ים. החווה קונה ביצים שהוטלו בחופים על-ידי צבות ים ובכך מצילה אותן מטורפים או ממכירה בשווקים. הביצים מודגרות בצורה מבוקרת ולאחר הבקיעה הצבונים מועברים למיכלים של מי ים למשך כשלושה ימים. כאשר הצבונים פוקחים עיניים והשליה מתנתקת, הם משוחררים לים. מראה מאות הצבונים במיכלי המים משמח כל מבקר, והמדריכים מאפשרים לילדים להחזיק את הצבים הקטנים בידיים.

חוות קוסגודה מדווחת שהיא מצילה כ-80 אחוז מביצי צבי הים, לעומת שיעור הצלחה נמוך ביותר בטבע - רק שניים-שלושה אחוזים. גורמים בחווה מעריכים שהחווה שחררה עד היום לים קרוב לשני מיליון צבונים. בחווה מטפלים גם בצבים פגועים ובצבי ים לבקנים (אלבינו). צבי ים יכולים לחיות כ-200 שנה אולם צבי האלבינו מתקשים לשרוד בטבע כיוון שצבעו הבהיר מקל על הכרישים והדייגים לאתר אותם, וחייהם נאמדים בכ-50 שנה בממוצע. המקום נפגע בצונאמי הגדול בשנת 2004 וכ-20,000 פרטים נסחפו לאוקיינוס ההודי.

מיקום: כ-80 ק"מ דרומית לקולומבו, ליד הכביש הראשי "דרך גאלה" (Galle Road), ליד תחנת המשטרה של קוסגודה

טלפון: 94-912258667

קוסגודה, סרי לנקה עם הילדים, קרדיט srilanka.travel (צילום: srilanka travel)
כפר קטן של שפת הים עם חוות לצבי ים. קוסגודה | צילום: srilanka travel

5. שיט (בנהר ובאגם) ואי הקינמון

קצת דרומית לקוסגודה - במעגן של העיירה בלאפיטייה (Balapitiya) - ניתן לשכור סירת משוטים עם מדריך לטיול קומפקטי וחביב באגן נהר מאדו (Madu Ganga) וב"אי הקינמון". המראות במהלך השיט מרהיבים: חורשות מנגרובים סבוכות, קורמורנים פורשים את כנפיהם לייבוש, שלדגים צוללים ולטאות כוח ענקיות מטפסות על השיחים בגדת הנהר. כל הילדים שחונכו להיזהר מצריבת המדוזות בים התיכון ישמחו לראות את המדריך שולה בידיו מהמים מדוזת מים מתוקים. הסירה עוגנת באי זעיר המכונה אי הקינמון, בו אפשר לראות משפחה מקומית מציגה את תהליך הפקת הקינמון. הפלגה ארוכה במקצת כוללת גם ביקור במקדש עתיק וחוות דגים לעיסוי הרגליים.

מצפון למרכז סרי לנקה, בקרבת מבצר סיגירייה (Sigiriya - ראו המלצה 6) והעיירה האבאראנה (Habarane) אפשר לשוט בקטמרן קטן באחד מאלפי האגמים ומאגרי המים של סרי לנקה - אגם היריוואדונה (Hiriwadunna). במקום כפר המדגים חקלאות ואורח חיים מסורתי. מבקרים במטע דקלי קוקוס ונהנים מאכילתם ומשתיית מיץ הקוקוס המזין, וחוזרים מהמעגן אל הכפר בעגלה רתומה לצמד שוורים.

6. מטעי ומפעלי תה

כשהאימפריה הבריטית שלטה באי ציילון - שמה של סרי לנקה עד 1972 - הוקמו באזור ההררי במרכז האי מטעי תה רבים. שיח התה ירוק כל השנה, ולכן צבעם של שיפולי ההרים ירוק עז והם משובצים בנשים הקוטפות את עלי התה משיחים צעירים. מפעלי עיבוד התה באזור מקיימים סיורים מודרכים – הזדמנות למשפחה להכיר את תהליך הגידול, הקטיף והייצור של התה וכמובן לרכוש סוגי תה שונים בחנות המפעל. אחד המפעלים היותר נוחים לגישה הוא מפעל גלנלוך (Glenloch Tea Factory) בקטוקיטולה (Katukithula).

מיקום מפעל גלנלוך: בקטוקיטולה, ליד כביש ראשי מס' 5 המוביל מקנדי לנווארה אלייה (Nuwara Eliya), מדרום לעיר קנדי

טלפון: 94-522259646

7. טיפוס למצודת הצוק

סרי לנקה עשירה במקדשים ובמבצרים עתיקים, וסיגירייה (Sigiriya) היא היהלום שבכתר - מצודה עתיקה שלפי המסורת נבנתה על-ידי המלך קשיאפה במאה החמישית לספירה והיא נחשפה במאה ה-19. הצוק התלול, שרידי המבצר והארמון וציורי הקיר מזכירים את מצדה. צוק סיגירייה, שנוצר מהתפרצות געשית, מתנשא לגובה של כ-200 מטר בלב מישור מיוער בחלק הצפוני של האי. הגעה לפסגה משמעותה טיפוס   בכ-1200 מדרגות ואף הירידה היא באותה דרך. (בפסגה מחכות למעפיל בריכות מים ותעלות עם פרחי מים, והנוף הנשקף מהבריכה העליונה  מרהיב. מומלץ לעלות מוקדם בבוקר או בשעות אחר הצהריים, כיוון שאלו השעות הפחות חמות; בשעות החמות קשה לטפס.

מיקום: כ-24 ק"מ צפונית-מזרחית מדאמבולה (Dambulla)

מצוק סינגרייה, סרי לנקה עם הילדים, קרדיט Bernard Gagnon, ויקיפדיה (צילום: Bernard Gagnon, ויקיפדיה)
מתנשא לגובה של 200 מטר. צוק סיגירייה | צילום: Bernard Gagnon, ויקיפדיה

8. מסכות

הסרי לנקים מרבים לחגוג, ומסכות שדים הן חלק חשוב בפולקלור המקומי. העיירה אמבלנגודה (Ambalangoda) בחוף הדרום-מערבי של האי היא מרכז חשוב בתחום זה. יש בה מוזיאון מסכות (Ariyapala Mask Museum), טקסי ריקודים וגם חנויות. אפילו בדוכנים לצד הדרך מוכרים מסכות גדולות וקטנות, המצטיינות בעיבודים מפותלים וצבעוניים מאוד. המסכות נמכרות לתיירים בעיקר לקישוט, אך יהיו ילדים שישמחו להשתמש בהן גם בפורים.

מיקום: כ-30 ק"מ צפונית לגאלה (Galle), ליד הכביש הראשי לקולומבו

מוזיאון המסיכות באמבלגונדה, סרי לנקה עם הילדים, קרדיט Jerzy Strzel (צילום: Jerzy Strzel)
חלק מהפולקלור המקומי. מוזיאון המסיכות באמבלנגודה | צילום: Jerzy Strzel

9. חופים ודייגים

כמעט בכל חוף בסרי לנקה יש דייגים, רשתות ענק וסירות דיג. בעבר נהגו הסרי לנקים לנעוץ עמוד עץ בחול מתחת למי הים, לטפס עליו ומשם לדוג. היום, מנהג זה – שהיה סימן היכר לדיג בסרי לנקה - נדיר למדי, והוא נעשה על פי רוב כאקט תיירותי ולא לצורכי דיג.

אתר ייחודי הוא חוף הדייגים בנגומבו (Negombo), הסמוך מאוד לנמל התעופה של קולומבו (Bandaranaike International Airport). בחוף שמצפון ללאגונת נגומבו עשרות דייגים ומשפחותיהם פורקים את שלל הדגה, ממיינים ואורזים, כשמעליהם מתרוצצים וצורחים שחפים ועורבים. על רצועת החוף החולית הגדולה נפרסות עשרות יריעות ועליהן מסודרות שורות-שורות של אלפי דגים לייבוש בשמש - מראה בלתי נשכח. מדרום ללאגונה נמצא שוק דגים אותנטי והומה. אבל כדאי שמי שסולד ממראות דם, סכיני חיתוך וחלקי דגים, יימנע מביקור במקום.

חוף הדייגים בנגומבו, סרי לנקה עם הילדים, קרדיט טינסטוק (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
עשרות דייגים ומשפחותיהם פורקים את שלל הדגה. חוף הדייגים בנגומבו | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

* דורון תלמי – מהנדס אווירונאוטי וצלם

* הכתבה הופיעה במגזין מטיילים

>> צימרים יוקרתיים - גם הכלב מוזמן