לרוב, סיכומי השנה מתרכזים בדברים החיוביים והיפים של השנה החולפת. בתחום התיירות אוהבים למשל להכתיר את המדינות הטובות והחופים היפים; אך לצד כל הקסם הזה, התרחשו גם לא מעט מקרים בהם אנשים חשפו את הצד המגעיל שבעולם התיירות, על אחת כמה וכמה כשמדובר במקרים של השחתת הטבע. הנה 11 מקרים מרתיחים שחשוב להכיר ולהוקיע לקראת השנה החדשה.

גרמו נזק בלתי הפיך לאתר בן מיליוני שנים

ביוני האחרון דיווחה המשטרה המקומית בצפון יוקשייר על כך שחמישה נערים עשו נזק באתר היסטורי הקיים מיליוני שנים אחרי שהחליטו לגלגל אבנים מצוק. כך, הסלעים ששרדו רוחות, גשמים ועידנים, נכנעו דווקא לחמישה נערים משועממים. בתמונה ניתן לראות אבן מסוג דומה לזו שדחפו הנערים.

 

View this post on Instagram

A post shared by Catharina Nicholls (@cat.nic.photos) on

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש 

תיירים פגעו באזור לשימור בן 40 מיליון שנה

בחודוש אוגוסט האחרון נכנסו ארבעה תיירים סינים לאזור שמור בפארק  Zhangye Danxia. הארבעה, שחצו את מעקה התיחום, צילמו את עצמם בזמן הפריצה ותיעדו כיצד הם פוגעים בסביבה העדינה והחולית בזמן שחפרו בורות בקרקע. במהלך הסרטון אחד המצולמים אף אומר "הרסתי אזור בן 6,000 שנים". רק שניים מהם נעצרו לאחר המקרה שהרתיח את הרשויות המקומית.

View this post on Instagram

A post shared by dreamplaces2visit (@dreamplaces2visit) on

ביקש ממשהי לצאת איתו לנשף בריסוס גרפיטי בפארק הלאומי

אהבת נעורים יכולה להיות דבר מקסים, אך במקרה הזה, היא עלולה להסתיים במעצר וקנס של 5,000 דולר. זאת לאחר שצוות העובדים בפארק הלאומי של קולורדו מצאו על כמה מהאבנים במקום כיתובים כמו: "אתה מושלם בשבילי", "מבטיח לאהוב לנצח" ו-"תצאי איתי לנשף"? אמנם הוונדליסט עדיין לא נמצא, אך החקירה בעניין עדיין נמשכת.

לקח הביתה דולפין שמצא על החוף

תייר באי היילי שבסין תיעד עצמו לוקח דולפין קטן שנשטף אל החוף. בסרטון ניתן לראות כיצד האיש סוחב את הדולפין על כתפו והולך למכונית. עדי ראייה טענו שהדולפין היה במצב לא טוב והמשטרה המקומית עדיין מנסה לאתר את החשוד במעשה.

הרגו דולפין קטן כדי לצלפ סלפי

במקרה זה, תיירים בחוף בדרום ספרד ניסו להוציא דולפין צעיר מהמים כדי להצטלם והרגו אותו בגלל שחסמו לו את דרכי הנשימה לאורך זמן. ארגון להצלת בעלי חיים פרסם את המקרה החמור.

תייר הרס צמחייה נדירה בסין

אומרים שמיליארד סינים לא טועים, אז מסתבר שהם טועים והרבה. הצמח הוורוד והמיוחד שבתמונה, שנקרא muhly, פורח רק כחודשיים בשנה ומהווה מוקד משיכה ללא מעט מטיילים. למרות כל השלטים והגדרות שנועדו להגן על הצמח מפני המוני המבקרים, בעיר האנגג'ואו (Hangzhou), נאלצו לקצץ אותו מוקדם בגלל שהתיירים דרכו ונשכבו עליו, בשביל לצלם תמונה יפה כמובן. גם כריזה האוסרת לגעת בצמח המיוחד, ונוגנה בריפיט, לא עזרה.

View this post on Instagram

A post shared by Wyndham Rewards SEAPR (@wyndhamrewardsseapr) on

החוף המפורסם בתאילנד עדיין לא התאושש

מפרץ האייקוני שהופיע בסרטו של דני בויל ובכיכובו של ליאונרדו די קפריו - "החוף", הפך לאטרקציה שמושכת אליה כ-5,000 תיירים ביום. הכמות העצומה של האנשים שהגיעו למקום בכל יום גרמה לנזק עצום למערכת האקולוגית הימית והרסה למעשה את שונית האלמוגים שבו והמראה הבתולי והיפה שלו. 

בחודש פברואר האחרון הודיעו השלטונות בתאילנד שהם סוגרים את החוף על מנת לשקם אותו במטרה לפתוח אותו מחדש ב-30 בספטמבר, אך הוא לא נפתח עד היום היות והאזור לא התאושש. 

View this post on Instagram

A post shared by Alibaba Tour (@alibabatourcom) on

ציידים הרגו כ-90 פילים באזור מוגן באפריקה

87 פילים מתים התגלו השנה באזור מוגן לפילים בשם "פילים ללא גבולות" (Elephants Without Borders), בבוטסואנה. "החלאות רצו את החטים שלהם", אמר אחד מעובדי המקום. "הם החביאו אותם בין השיחים וניסו להעלים כמה שיותר ראיות". בבוטסואנה ישנה בעיה אמיתית של הכחדות פילים והמקרה הזה לא מוסיף הרבה כבוד למקום.

View this post on Instagram

A post shared by END EXTINCTION INTERNATIONAL (@endextinctionintl) on

זוג תיירים עשו סקס על ראש הפירמידה בגיזה מצרים

מקרה שהתרחש ממש בימים האחרונים עורר סערה גדולה ברחבי מצרים. הצלם הדני, אנדריאס היוויד, צילם והעלה סרטון יוטיוב בו הוא ואישה נוספת מטפסים לראש הפירמידה בגיזה שבמצרים, שם הבחורה מתפשטת ובהמשך אף נראה כאילו הזוג מקיים יחסי מין (החלק הזה לא נכנס לסרטון). טיפוס על הפרמידה הוא כמבון אינו חוקי ובמצרים מתייחסים מאוד ברצינות לסמל הלאומי שלהם. כמו כן, העובדה שהזוג בחר לצלם אקטים מיניים עלולה לסבך אותם מאוד.

תיירים גרמו נזק למיצג בן 800 שנים, כדי שיוכלו לצלם סלפי

משפחה באנגליה התעלמה מכל ההוראות כאשר הניחה את בנם התינוק בתוך קבר אבן עתיק על מנת שיוכלו לצלם אותו. בתמונה ניתן לראות את השבר שנוצר בעקבות המקרה. 

View this post on Instagram

A post shared by HZ Chai 蔡浩哲 (@hazeychai) on

התיירים ביוון גרמו לפציעות של החמורים במקום

באי המפורסם, סנטוריני שביוון, עלו על שיטה בה תיירים יטיילו ברחובות העיירה הציורית ועל הדרך יכניסו עוד קצת כסף למקומיים - רכיבה על חמורים. הבעיה היא שישנם תיירים כבדי משקל שפגעו בצורה קשה בחמורים שבמקום וגרמו להם לנכות. לאחר מאבק ממושך של ארגוני זכויות בעלי חיים שדרשו להפסיק את האטרקצייה המתעללת הזו, הלחץ עבד וביוון החליטו לאסור על הטיולים הללו. בכל זאת, צריך לסיים במשהו קצת אופטימי לשנה החדשה.