כשהחלה המלחמה בישראל, אחת המדינות שגינו את ישראל במהירות היא איי המלדיביים, מדינת איים מוסלמית קטנטנה באוקיינוס ההודי. בהצהרה שמסר משרד החוץ הישראלי נאמר כי האווירה במלדיביים נגד ישראל מתעצמת ולכן מומלץ לאזרחים ישראלים להימנע מנסיעה לאיים המלדיביים בשלב זה. ההצהרה מגיעה בזמן שאזרחי המלדיביים קוראים לממשלה למנוע מאזרחי ישראל להגיע למדינה, וחוק שייקבע במקום עלול להרחיק את הישראלים לחלוטין.

אבל למרות שמדובר כנראה באחד היעדים היפים ביותר בעולם, עם איי גו עדן וריזורטים מפנקים שבהם לא מעט ישראלים ביקרו בהם בשנים האחרונות, הם לא היעד היחידי שיכול להציע חופשה מסוג זה לישראלים – עם הכנסת אורחים נעימה. בדיוק להגדרה הזו נכנסים איי מרשל, מדינת איים קטנה באוקיינוס השקט, שגם תומכת בישראל וגם מתהדרת בנופים וטבע מרהיבים.

איי מרשל הם לא נקודת חופשה טיפוסית לישראלים בשל המרחק שלהם, אבל בהחלט יש להם את כל הסיבות להפוך ליעד מרכזי. חופים עם חול רך, מי טורקיז שקופים, שבילים עם דקלים, אוכל מדהים ומקומיים ידידותיים. ולמרות כל אלה, לאיי מרשל מגיעים סך הכל 5,000 מבקרים בשנה, לעומת 2 מיליון התיירים שמגיעים לאיים המלדיביים. כך שלמעשה איי מרשל שקטים בהרבה, זולים באופן ניכר ואפשר למצוא מגוון של אפשרויות בילוי במחירים נוחים.

מז'ורו איי מרשל (צילום: Related keywords
, shutterstock)
עיר בירה קטנטנה ושקטה. מז'ורו, אייר מרשל | צילום: Related keywords , shutterstock

מז'ורו (Majuro) היא הבירה והעיר הגדולה ביותר של איי מרשל. זהו גם אטול אלמוגים (אי בעל מבנה טבעתי המצוי באוקיינוסים טרופיים) גדול של 64 איים באוקיינוס השקט. בהקשר זה, המטבע המקומי באיי מרשל הוא דולר אמריקני. הגעה לאיי מרשל מתקיימת דרך טיסות סדירות מהונולולו בהוואי ומסינגפור.

ים איי מרשל (צילום: KKKvintage, shutterstock)
איים לבנים, עצי דקל ומים שקופים | צילום: KKKvintage, shutterstock
נוף איי מרשל (צילום: Romaine W, shutterstock)
רק חמשת אלפים מבקרים כל שנה מגיעים לאיי מרשל | צילום: Romaine W, shutterstock

מזג האוויר באיי מרשל חם ושטוף שמש בכל ימות השנה, עם טמפרטורות נוחות שנעות בדרך כלל בין 28–30 מעלות אפילו בעונות המעבר כמו בחודשים ספטמבר או מאי. עם זאת, תרצו להימנע מתכנון טיול בין נובמבר לאפריל; למרות שעשויות להיות טיסות זולות יותר זמינות, חלון הזמן הזה נופל ממש לתוך עונת הציקלון של האיים, כך שסביר להניח שזו לא תהיה החופשה המרגיעה שאתם חולמים עליה.

ישנם קומץ מלונות באיים אבל בדרך כלל הם לא בנויים למשוך ערימות של תיירים, כך שאם אתם מחפשים אתר נופש סואן למסיבות זה לא יהיה היעד עבורכם. עם זאת, אם אתם מחפשים לברוח מההמונים, לספוג את השמש ולהתרחק מהטרחה היומיומית שלכם, כדאי מאוד שאיי מרשל יהיו ברשימת יעד החובה שלכם.

ובכל זאת, יש באיים יותר מאשר רק כמה חופים יפים. בין 1946 ל-1958 ערכה ארצות הברית 67 ניסויים גרעיניים באיי מרשל. למעשה, מאז הוגדר המקום אתר מורשת עולמית של אונסק"ו: "בעקבות מלחמת העולם השנייה, בצעד הקשור קשר הדוק לתחילת המלחמה הקרה, החליטה ארצות הברית לחדש את הניסויים הגרעיניים באוקיינוס השקט, על האי ביקיני בארכיפלג של איי מרשל. לאחר עקירת התושבים המקומיים, נערכו 67 ניסויים גרעיניים מ-1946 עד 1958, כולל פיצוץ פצצת ה-H הראשונה (1952). אטול ביקיני שימר ראיות מוחשיות ישירות שהן משמעותיות ביותר בהעברת הכוח של הניסויים הגרעיניים, כלומר הספינות הטבועות שנשלחו לקרקעית הלגונה על ידי הניסויים ב-1946 ומכתש בראבו הענק". כיום מתקיימות באזור משלחות צלילה ייעודיות כדי לחקור כמה מהספינות שהוטבעו בכוונה כחלק מהניסויים, והטיול תמיד מרשים עבור המבקרים. 

צלילה איי מרשל (צילום: KKKvintage, shutterstock)
אפשרויות צלילה מהטובות בעולם. איי מרשל | צילום: KKKvintage, shutterstock
אנשים איי מרשל (צילום: Erika Bisbocci, shutterstock)
אנשים נחמדים ומכניסי אורחים | צילום: Erika Bisbocci, shutterstock

איי מרשל הם גם ביתה של קהילה חמה ומסבירת פנים של מקומיים שגאים לחלוק את התרבות והמסורת שלהם עם המבקרים. לעם המרשאלי יש היסטוריה עשירה וקשר חזק לים וליבשה, דבר שניכר בשיטות ובאורח חייהם המסורתיים. מבקרים באיי מרשל יכולים לחוות את התרבות הייחודית הזו ממקור ראשון על ידי השתתפות באירועים ופסטיבלים מקומיים, ביקור בשווקים ובחנויות המנוהלות על ידי אומנים מרשלים, ואינטראקציה עם המקומיים בקהילה. הטבע הידידותי והמסביר פנים שלהם בטוח יהפוך את הטיול שלכם לאיי מרשל לחוויה בלתי נשכחת.