זה אולי נראה רחוק, אבל בסוף הקורונה תעבור, השגרה תחזור לאט לאט למסלולה וגם עולם התיירות יחזור לעצמו. מתי זה יקרה? אף אחד לא באמת יכול לדעת, אך מספר מומחים מעולם התעופה בארץ טוענים ברובם שכרגע הם סימנו את חודש יוני כזמן בו נחזור לטוס לחו"ל.

מעבר לחזרת חברות התעופה לשגרה, גם המדינות השונות יצטרכו זמן להתאושש מהטראומה, על מנת למשוך אליהן תיירים. כך למשל, יעדים אהובים כמו איטליה, ספרד וארה"ב שמאוד אהובים על הישראלים, אך נפגעו קשה מהנגיף, לא יצליחו למשוך מבקרים בתקופה הראשונה. יחד עם זאת, יש לא מעט מדינות מפתיעות שיהוו להן תחליף. ביקשנו ממספר מומחים לספר על המקומות שנכבוש ברגע שנוכל לצאת מגבולות המדינה. מוזמנים להתחיל לארוז לכל מקרה.

"הסגר הממושך בבתים ייצר ביקוש לחופשת בטן גב"

ד"ר ערן כתר, יועץ לשיווק תיירות ומרצה בכיר במחלקה לניהול תיירות ומלונאות, המכללה האקדמית כנרת

השילוב של הסגר הממושך בבתים הרחק מאור השמש, יחד עם המצב הכלכלי הקשה שאליו נקלעת הכלכלה, צפוי לייצר ביקושים מוגברים ליעדי "בטן גב" זולים וקרובים כגון סיני, טורקיה, קפריסין ויוון. יעדים נוספים אשר יכולים לנצל חלון הזדמנות זה ולעלות על מפת התיירות הישראלית הינן מדינות הבלקן כגון בולגריה, אלבניה, מונטנגרו וקרואטיה - אשר מציעות חווית חופש ים תיכונית קרובה, אותנטית ובמחיר עממי.

המדינה הנקייה ביותר מקורונה רוצה את הישראלים (צילום:  יחסי ציבור )
חוף במונטנגרו. יעד מפתיע שיכול למשוך הרבה תיירים | צילום: יחסי ציבור


"אנשים יעוטו על כל מה שיוצע"

יעקב אמסלם, מנכ"ל ובעלים של קבוצת אמסלם טורס

הישראלי הטיפוסי מתגעגע לפריז ולונדון - היעדים המובילים באירופה. בארצות הברית - היעד המבוקש ימשיך להיות ניו יורק כמובן כרגיל. אנחנו נכנסים לעונה יחסית חמה, כך שאנשים יחפשו את היעדים האלה המרכזיים.

גם יעדי הנופש של אגן הים התיכון יככבו. יעדי נופש בקאריביים, אזור הקו המשווה, פלורידה וגם אזור תאילנד.
הישראלים לא יחפשו יעדים מיוחדים, תהיה כאן תנועה המונית שתחפש אחר חבילות יעילות זולות המוניות רק כדי לצאת מהמצב העכשווי. אם משווים אותו בסרגל הייחוס, יהיה מן סוג של הר געש שיתפרץ, אנשים פשוט יעוטו על כל מה שיוצע. מי שישכיל להכין את עצמו מראש עם כל מה שקשור לתפיסה, הוא גם זה שייהנה מכמות גדולה של תנועה.


"יעדים נקיים מהנגיף"

תמר גרזון, מנכ''לית טרווליסט

היעדים הפופולריים יהיו כאלה שיהיו ״נקיים״ מהנגיף, כאלה שלא חוו משמעותית את המגיפה או לחילופין עבר מספיק זמן מאז שהסתיימה שם המגיפה ונרגיש בטוחים לטוס לשם. אני חושבת שהיעדים שהישראלים הכי יתגעגעו אליהם הם יעדי הנופש - איי יוון, תאילנד. בעיקר לקראת עונת הקיץ, והחופשות המשפחתיות, ובטח לאור הרצון להיות כמה שיותר בחוץ אחרי סגר ממושך.

זקינטוס (צילום: Shutterstock - Michail Makarov)
זקינטוס. יוון תמשיך לככב | צילום: Shutterstock - Michail Makarov


"בהתחלה יהיה חשש מטיסות ארוכות"

רונן קרסו, מנכ"ל איסתא הולידייס

ההערכה שלי היא שרק בחודש יולי תתחיל פעילות לא גדולה בטיסות לחו"ל, כאשר בשלב ראשון, בשל החשש משהיה ארוכה במטוסים, יהיו אלו יעדים קרובים ובעיקר איי יוון וקפריסין. כמו כן, היעד יקבע לפי מידת ה"נקיון" של היעד מהמגפה, על כן, בשלב הראשון הנסיעות יהיו למקומות שנקיים מהמחלה באופן כמעט מוחלט.


"תיירות הפנים תתאושש לפני הכל"

זיו רוזן, מנכ"ל גוליבר

טבעי לחשוב שתיירות הפנים בארץ תתאושש לפני הכל, שכן מדינות רבות עדיין יחלימו מהמגפה כמו סין, איטליה, ספרד, שוויץ וארה"ב ויתכן וחלק מהישראלים יביעו תחילה חשש לחזור לטוס בהמוניהם. אם נראה כיוון להחלמה במספר הנדבקים וסיום המשבר לאחר חג הפסח יתכן וכבר בקיץ הקרוב הישראלים יחזרו לטוס, ככל הנראה ליעדים בהם אנו פחות שומעים על מקרי הדבקות מקורונה כמו מדינות מזרח אירופה, יעדים טרופיים כמו זנזיבר וסיישל ועוד.

האי של הישראלים (צילום: Oleg Znamenskiy, shutterstock)
איי סיישל. אחרי הבידוד בבית, אנשים ירצו לצאת לבטן גב | צילום: Oleg Znamenskiy, shutterstock


"יהיו מי שיטיילו לראות מאיפה הכל התחיל"

עודד חודורוב, סמנכ"ל התפעול של דיזנהאוז

אנחנו מאמינים שמספר חודשים לאחר סיום המשבר בעולם, כלל היעדים יחזרו לפעילות מלאה. וכמובן יהיו מי שיטיילו לראות מאיפה הכל התחיל בווהאן, סין.


"המחיר ימשיך להכתיב לאן נטוס"

יניב לניס, מייסד טיסות סודיות

חברות התעופה ילחמו על כל נוסע בעזרת מחירים אטרקטיבים. כבר היום ניתן למצוא טיסות אטרקטיביות וזולות לחודשי הקיץ והסתיו ליעדי מזרח אירופה כמו רומניה, פולין ובולגריה. השבוע זיהינו ירידות מחירים משמעותיות ליעדי ארה"ב כמו ניו יורק מיאמי וסן פרנסיסקו. בנוסף, אמסטרדם נכנסה לרשימה בזכות תעריף מדהים של איזיגט של 18 אירו לכיוון שפורסם לאחרונה.


"יעדים משפחתיים במדינות לא מזוהמות"

שירלי כהן עורקבי, סמנכ"ל השיווק והמכירות באשת טורס

היעדים המבוקשים ביותר יהיו יעדים לחופשות משפחתיות במדינות שלא היו מזוהות עם רמת תחלואה גבוהה מקורונה כמו יוון, בולגריה, גיאורגיה ויעדים לחופי הים השחור. אנו צופים שגם למזרח יחזרו מוקדם מהצפוי – אמנם נפגעו שם ראשונים אבל הם גם היו הראשונים להתאושש. ליעדים שהיו מזוהים מאוד עם הקורונה – כמו איטליה וספרד, ייקח יותר זמן להתאושש.