אם שואלים אותי, חוויית החורף האולטימטיבית, שעדיין לא המציאו לה תחליף ראוי, היא טבילה במרחצאות חמים, כשבחוץ לא פחות מקפוא עם טמפרטורות לא הגיוניות ובפנים אפשר להמיס בקלות גוש קרח, או לב של אבן. החוויה כל כך עילאית שאין על תחושת החום המתפשטת בגוף, כשהעור מקבל גוון ורדרד, חזירי משהו, סומק עולה בלחיים ונינוחות מרפה את השרירים.

אם כלי הדם לא היו מתרחבים ולחץ הדם לא היה יורד, הייתי נשארת בבריכות האלה כל החורף ושמה תזכורת ל-21 במרץ. אבל החיים הם לא ספא, ובחוץ עדיין קר, ועם זאת אפשר לברוח, ולו לכמה שעות, לאי של שפיות שכולו מים חמימים, רצוי במבנה אירופי קלאסי, אבל לא חובה. בנסיעה הבאה נסו לשלב את אחד מהמרחצאות התרמו-מינרליים הפעילים ברחבי היבשת, אל תשכחו לשלוח לי תודה.

המקוריים: ספא, בלגיה

ספא בלגיה (צילום: NAPA, shutterstock)
המקור לשם הנפוץ. ספא, בלגיה | צילום: NAPA, shutterstock

תושבי העיירה ספא (Spa), אשר במחוז וולוניה בבלגיה, יודעים לספר שבסביבותיה נובעים כ-60 מעיינות והפלא נובע מהשונות בהרכב ובטמפרטורה. סגולותיהם שהתגלו לפני מאות שנים, הפכו אותה בשלהי ימי הביניים ליצואנית המים הראשונה בעולם, ובהמשך התפתח תחום ה"תרמליזם", וסביב המעיינות הוקמו המרחצאות הראשונים בעולם לטיפול במים חמים.

זו הסיבה ששמה שוכפל ברחבי תבל והפך מילה נרדפת למתחמי טיפולים המקדשים את תרבות הגוף והנפש. בעבר הגיעו לספא מלכים ושועי עולם ששאבו מתענוגותיה, היום העיירה הקטנה מקבלת אורחים מקצות הגלובוס במתחם מרחצאות שהועתק, לפני כמעט שני עשורים, לראש הגבעה הצופה אל העיר.

כשנכנסנו בשעריו של מתחם המרחצאות התקבלנו בבריכה עגולה יפהפייה באולם הראשי, ממנה גולשים המים לבריכה חיצונית שכיף לרבוץ בה ביום שמשי. טמפרטורת המים עומדת על 33 מעלות ובבריכות מיני אלמנטים כמו מפל, בריכת זרמים, ג'קוזי ועוד. בקומה הראשונה מתקנים כמו סאונה רטובה ויבשה, שורת חדרי טיפולים שחלקם משמרים טכניקות וותיקות ובהן טיפולי בוץ וטיפולי סילון וחדרי הירגעות מאוד לא שגרתיים – נסו למשל את חדר החושך הנוטף ריח לימוני.  מהמרפסת נוף מפעים של העיירה וסביבתה הטבעית העשירה ויש גם מסעדה.הגעשיים: רומניה

רומניה עיירת ספא (צילום: Balate Dorin, shutterstock)
מים שנובעים ממקורות געשיים. צ'רנה, רומניה | צילום: Balate Dorin, shutterstock

רומניה התברכה בכמות המעיינות התרמו מינרליים הטבעיים, הגדולה ביותר באירופה המהווים כשליש מכלל המעיינות ביבשת. הסיבות גיאולוגיות-געשיות, ולמעט איסלנד, היא גם המדינה הגעשית ביותר באירופה. למרות שהרי הגעש כבויים מזה שנים ואינם פעילים, התפתחו בלועותיהם אגמים חמים, גייזרים ושאר תופעות גיאולוגיות מרתקות. הרומנים השכילו לנצל את כל האתרים לטובת התיירות הפנימית והחיצונית, והם פזורים ברחבי המדינה.

תרבות המרחצאות שבאה לעולם בימי האימפריה הרומית, נפוצה באירופה ומצאה דרכה גם לרומניה. הרומנים התאהבו בז'אנר וכחובבי מרחצאות זהו בילוי פופולרי. האתר המפואר ביותר הוא ביילה הרקולנה (Baile Herculane) הקיים מאז ימי הקיסרים הרומים שפקדו אותו כשחלפו במקום. שמו ניתן לו מהרקולס שלפי האגדה רחץ במים להם יוחסו סגולות מרפא.

גם בתקופת האימפריה האוסטרו-הונגרית הוא שמר על מעמדו ומשך שועי עולם. מיקומו בעמק הצ'רנה (Cerna) לצד נהר הצ'רנה הגולש מן ההרים מבטיח נופים הרריים משגעים. האתר מתהדר ב- 16 מעיינות בעלי תכונות שונות והשפעות מרפאות מגוונות, בבריכות תרמו מינרליות פתוחות ומקורות. הסקרנים מוזמנים לבקר בשרידים מהתקופה הרומית ולסייר בסביבה.


המלכותיים: סצ'ני, בודפשט

בודפשט
אחד האתרים המרכזיים בעיר. סצ'ני, בודפשט

עיר הבירה של הונגריה היא מיני מעצמת מרחצאות תרמו-מינרליים, ויש בה סדרת אתרים משובבי נפש שגולת הכותרת הם המים החמים וסגולותיהם. בערבו של יום לוהט בחודש יוני, כשהטמפרטורות צנחו, לא היה מנוס מלפקוד את המקום ולהתמוגג מאושר, אז שערו בנפשכם את התחושה בשיא החורף.

מתחם סצ'ני הוא מהגדולים באירופה ואחד הפופולריים בבודפשט שבו נפגשים תיירים ומקומיים. שלא כמו אתרי הספא היוקרתיים במלונות המפוארים, החוויה בסיצ'ייני אותנטית למדי. המבנה המהמם ביופיו, שנבנה לפני 110 שנים, בסגנון ניאו ברוקי דומה לארמון שצורתו אליפטית, עתיר במוטיבים של מים, פסלים, אלים אך גם עמודים ופיתוחים מפוסלים ופסיפס עם סצנות מים עתיקות. בטבורו חצר פתוחה עם שלוש בריכות גדולות, באחת מהן מסלול זרמים משעשע.

@uktravel #visitbudapest #budapest #szechenyibath #traveltiktok #bath #fyp ♬ Paradise - Bazzi

במבנה ההיקפי אכסדרות עמודים וחללים פנימיים עם 15 בריכות בטמפרטורות שונות. המים נובעים מבטן האדמה ב- 77 מעלות, ובעבר שימשו למערכת החימום של המתחם, וכיום נמהלים במים קרים לטמפרטורה אידיאלית. בעשורים האחרונים שודרג המתחם, נוסף לו ג'קוזי וספא על הגג, לצדו פועל בית חולים שעושה שימוש במים הגיאותרמיים לצורכי ריפוי, ויש גם מסיבות אמבטיה מדליקות.


המרפאים: רוגסקה סלובניה

רוגאשקה סלאטינה סלובניה (צילום: matej_z, shutterstock)
רוגאשקה סלאטינה, מרכז בריאות עם מינרלים. סלובניה | צילום: matej_z, shutterstock

אם טרם התאהבתם בסלובניה, זה הזמן לקפוץ למדינה הקטנה מלאת הקסם, שעושה פלאים גם בתחום המים. בסלובניה תרבות מים מפותחת ושפע אתרי מרפא מבוססי טיפולי מים, בזכות ההרכב הייחודי שלהם. למרות שנדמה שמים הם רק מים, מסתבר שהתנאים הגיאולוגיים והסביבתיים מעשירים אותם בשורה של יסודות ומינרלים ומעניקים להם סגולות ריפוי.

בסלובניה כ-90 מעיינות תרמיים טבעיים, הנובעים בטמפרטורה משתנה שמתחילה ב-32 מעלות ומטפסת עד 72 ומכאן גם המבחר הרחב של אתרי ספא ומרחצאות נפלאים. רוגאשקה סלאטינה (Rogaška Slatina) הוא מרכז בריאות וותיק (למעלה מ-400 שנה), פופולרי ונחשב לאחד היפים באירופה. למים, המגיעים לטמפרטורה של 59 מעלות, ההרכב העשיר בעולם במגנזיום והם משמשים לטיפול בבעיות אורטופדיות ובמערכת העיכול.

 לצד מרכז הבריאות מבחר מלונות בוטיק המציעים חבילות ספא מפתות עם טיפולים יומיומיים כמו אטלנטידה (Atlantida) בו אפשר ליהנות מכל היתרונות הבריאותיים ברמת בוטיק מפנקת  אם אתם מעדיפים בילוי משפחתי, תרמה צ'אטז (Terme Čatež) הוא היעד שלכם. זהו פארק מים גדול שנהנה מבריכות תרמיות חמות ומתקנים כיפיים. היה מאוד מפתיע להשתעשע בטמפרטורה של למעלה מ-30 מעלות, ובשעות אחר הצהריים כשמתקרר בחוץ, כדאי לחמוק פנימה להתפנק בסאונה, בג'קוזי או בספא. גם כאן יש מרכז רפואי לטיפול בתחלואים שונים לצד טיפולי גוף מפנקים.


הטבעיים: לה פורטונה, קוסטה ריקה

לה פורטונה קוסטה ריקה (צילום: vonnahmed1, shutterstock)
מעיינות שמגיעים ממעיינות געשיים. לה פורטונה, קוסטה ריקה | צילום: vonnahmed1, shutterstock

רוב אתרי המרחצאות בעולם קשורים קשר ישיר לפעילות געשית תת קרקעית, גם בעיירה הציורית לה פורטונה, מתגאים בהר הגעש ארנל, שעדיין פעיל, אבל רוב הזמן מכוסה בעננה שמסתירה את לועו היורק אש ועשן. המים החמים הבוקעים מהאדמה בחמישה מעיינות שונים, מזינים את נהר הטבקון ומבחר אתרי ספא ומרחצאות מנקדים את תוואי הזרימה.

במלונות היוקרתיים מציעים לתיירים בריכות מדוגמות, טובלות בטבע טרופי מסעיר וחוויות ספא בעלות תג מחיר גבוה. בעלת המלון בו השתכנו המליצה דווקא על ביקור באתר מקומי שהוכתר בהצלחה גדולה. המתחם הפתוח תחת כיפת השמיים היה מאוד שקט בשעת הערב, כשגשם אופייני החל לטפטף, ובמרחב היו בריכות בגדלים וטמפרטורות משתנים (25-50). עבור ילדים היו גם מתקני שעשועים וכך משפחות יכולות ליהנות בצוותא, בלי לקחת משכנתא.

@jimenasuarezv Un día en Costa Rica ♥️ #puravida #costarica #lafortuna #tabacon #tiktoktravel #latina con @matias.derada ♬ Fire for You - Cannons

ההפתעה הגדולה ציפתה לנו למחרת, כאשר על אם הדרך זיהינו התגודדות כלי רכב ותנועה מסקרנת. מהר מאוד הסתבר לנו שמשולי הכביש, יש מעבר רגלי נוח לנהר הטבקון, וקשה לתאר את עוצמת הפלא של נהר מים חמים זורם בלב הטבע, מעלה אדים מהבילים ופתוח לכל דיכפין. אם הגעתם ללה פורטונה, לא חשוב היכן תבחרו לטבול, המים החמימים יעטפו אתכם באהבה גדולה.