חופשת החלומות של נורמה גרקה ובתה הבכורה: טיול באימפריות לשעבר במזרח אירופה ובמזרח התיכון - כמעט הסתיימה לפני שהחלה - בגלל מדיניות ממשלת רוסיה. 

כדי לבקר בצרפת, האם ובתה ממקסיקו לא נזקקו כלל לוויזות תיירים. כדי לבקר בטורקיה, קיבלו השתיים במהירות ויזה באמצעות האינטרנט. אבל ויזה לרוסיה התבררה כסיפור שונה לחלוטין: גרקה שכרה שליח שימסור את דרכונה לשגרירות רוסיה במקסיקו סיטי - כ-500 ק"מ מעיר מגוריה. רק לאחר כמה שבועות ותשלום של 160 דולר, קיבלה את הוויזה. "הייתי בלחץ עצום, מפני שהם פשוט לא הסכימו לומר לנו מה קורה עם הדרכונים שלנו", סיפרה גרקה. "את הוויזות מטורקיה קיבלנו בתוך יום".

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, עומד להקל על תיירים המבקשים להגיע למדינה, ולהוריד את מחירי הוויזות. ב-1 באוקטובר החלה לפעול מערכת קבלת ויזות אינטרנטית, וכעת הן יינתנו בחינם ומבקשים מ-56 מדינות אמורים לקבל היתר בתוך 96 שעות.

נכון לעתה הוויזות תקפות רק לסנט פטרסבורג. רוסיה תחל לספק ויזות מקוונות ליתר חלקי המדינה העצומה - בינואר 2021 - אז תחל לפעול אפליקציה שתהפוך את התהליך לפשוט עוד יותר. מחיר הוויזה לא יעלה על 50 דולר.

הוויזה המקוונת תהיה תקפה לשמונה ימים. מספר הימים יוכפל ל-16, כאשר הוויזות יהיו תקפות לכל רוסיה. הרשויות בסנט פטרסבורג מסרו כי קיבלו 3,500 בקשות לוויזה ביום הראשון להשקתה. בנוסף, רוסיה מפסיקה את הדרישה מזרים להירשם ברשויות המקומיות בהגיעם למדינה, ביורוקרטיה שנותרה מהתקופה הקומוניסטית.

נערכים לקבלת מיליוני תיירים

 

סנט פטרסבורג (צילום: אימג'בנק/Thinkstock)
צילום: אימג'בנק/Thinkstock

רוסיה מתחילה לזהות את הפוטנציאל בעולם שבו אפילו סעודיה מתחילה להיפתח לתיירים. עד היום הקרמלין התנגד לקריאות גורמי ממשל שאחראים על הצמיחה הכלכלית במדינה להוריד את הדרישות ממבקשי ויזות תיירים, כדי שהתיירים בעולם יוכלו לחקור את התרבות, ההיסטוריה ואוצרות הטבע של המדינה, ובמקביל גם להוציא בם את מיטב כספם.

עוזריו של פוטין מסרו כי אירוח משחקי גביע העולם בכדורגל ב-2018, וההכנסות שהתקבלו מ-3 מיליון אוהדי ספורט, שיכנעו את פוטין כי הטכנוקרטים שלו יכולים להתמודד עם זרימה עצומה של זרים למדינה מבלי לסכן את הביטחון הלאומי.

"רוסיה רואה בתיירות מגזר אסטרטגי", אמרה זרינה דוגוזובה, בן 34 שמונתה על ידי ממשלת רוסיה לעמוד בראש מיזם הוויזות. "המשימה שלנו היא לקבל עוד מיליוני תיירים מרחבי העולם".

דוגוזובה אמרה את הדברים בכנס של ארגון התיירות העולמי של האו"ם שנערך ברוסיה בהשתתפות שרי תיירות מכל העולם. דוגוזובה אמרה כי סוכנות Rostourism שהיא מנהלת לומדת את הנושא מהמדינות המובילות במגזר התיירות - צרפת, ספרד וארה"ב - שקולטות יחדיו כ-250 מיליון תיירים מדי שנה.

מדינות המערב נוהגות אחרת

כנסיית הגואל שעל הדם, סנט פטרסבורג, רוסיה (צילום: Brian Kinney, Shutterstock)
סנט פטרסבורג, רוסיה | צילום: Brian Kinney, Shutterstock

המדינות שבולטות בהיעדרן מרשימות המדינות המקבלות כעת את הוויזה המקוונת הן החברות בברית שיתוף המודיעין המכונה חמש העיניים: ארה"ב, בריטניה, אוסטרליה, קנדה וניו זילנד. אנשים ממדינות אלה יצטרכו לבקש ויזות כפי שביקשה גרקה - בהגשת בקשה לשגרירות.

גורמי ממשל ברוסיה אמרו כי פוטין קנה את הרעיון לאחר שהציגו לו תחזיות כי ההכנסות מתיירות יעקפו את ההכנסות ממכירות נשק תוך כמה שנים. מתן הקלות בכניסה לרוסיה לרוב האנשים בעולם תסייע לנטרל את החדשות השליליות על רוסיה, בייחוד במערב, כך אמר סגן שר הכלכלה סרגי גלקין.

"אנחנו רוצים שזרים יסתכלו על רוסיה דרך האנשים שהם פוגשים ולא דרך פוקס ניוז בטלוויזיה", אמר גלקין שמפקח על מגזר התיירות במשרד הכלכלה. המשרד שלו צופה כי הוויזות המקוונות יגדילו פי שלושה את ההכנסות מתיירות עד 2035 ל-29 מיליארד דולר, וכך תיכנס לעשירייה הראשונה ברשימת יעדי התיירות הפופולריים בעולם. רוסיה נמצאת כעת במקום ה-16. רוסיה אירחה 25 מיליון תיירים בשנה שעברה, אך רק כשליש מהם הגיעו ממדינות שאינן מדינות ברית המועצות לשעבר.

מרדף אחרי לווייתנים וחיות בר

פוטין (צילום: AP RIA Novosti, Alexei Druzhinin)
צילום: AP RIA Novosti, Alexei Druzhinin

למדינה הגדולה בעולם שמשתרעת על 11 אזורי זמן שונים, יש הרבה מה להראות, כפי שיודע כל מי שעקב אחרי פוטין בשני העשורים האחרונים: הקולונל לשעבר בק.ג.ב צולם רודף אחרי לווייתנים באוקיאנוס השקט, עם חיות בר בטונדרה בסיביר, בהרי געש פעילים במזרח רוסיה וצולל לעומקה של ימת באיקל במיני צוללת.

אבל סנט פטרסבורג, או לנינגרד שבה נולד פוטין, נותרה מקור המשיכה המרכזי של רוסיה. העיר הוקמה ב-1703 כחלון למערב על ידי פטר הגדול והרשויות ברוסיה מתארות אותה לעיתים קרובות כוונציה של הצפון.

סוכנות Rostourism בונה את קמפיין התיירות העולמי הראשון של רוסיה. הסוכנות עדיין לא קבעה מה יהיה נושא הקמפיין, אבל הוא יכלול פתיחת משרדי שיווק בערים בעולם ושותפו עם חברות מקומיות. עם זאת, יש דברים שאינם קשורים לפוליטיקה שהרשויות ברוסיה לא היו רוצות שהתיירים ייתקלו בהם, כמו מצב התחבורה מחוץ לערים המרכזיות. רוסיה עלתה למקום ה-39 במדד התחרותיות בתיירות של הפורום הכלכלי העולמי, אך היא עדיין מפגרת אחרי ברזיל והודו.

הגורמים האלה לא הרתיעו את אזרחי המדינות שהשתתפו במונדיאל ב-2018. מספר התיירים מספרד עלה ב-50% במחצית הראשונה של 2018. יעדים כמו מורמנסק מושכים יותר תיירים  על ידי הסכמים לכניסה ללא ויזה עם מדינות כמו סין ומדינות אחרות, אך העסקים המקומיים ברוסיה מצפים להורדת הדרישות מתיירים מערביים, אמר אלכסיי רנזהים, בעל חברת תיירות מקומית. "צפייה בזוהר הצפוני היא טרנד חזק עכשיו, אך ברוסיה זה עולה פי שלושה מסקנדינביה", הוא אמר.

בסנט פטרסבורג, התיירים הסינים הם יותר מעמסה מאשר ברכה. הסינים מטיילים בעיקר בקבוצות, כך שישי להם מלונות משלהם, מסעדות משלהם וחנויות מזכרות קבועות. מספר התיירים הסינים צפוי להגיע השנה ל-1.3 מיליון והם גוברים על התיירים האחרים בצפיפותם ומעמיסים על יעדי תיירות בעיר.

הכתבה פורסמה במקור ב-TheMarker

עוד כתבות שעשויות לעניין אותך:

הדברים שנקלטים במצלמות של מגדלי היוקרה

תמ"א 38 תסתיים באוקטובר 2022