בעיצומו של המבצע הצבאי, בזמן שהתעסקנו בריצה למקלטים, באירופה התעסקו לא מעט בפתיחת הגבולות לתיירים. כך, בשבוע האחרון מדינות רבות הודיעו על פתיחת הגבולות לתיירים מחוסנים, בתוכן: ליטא, שוודיה, סלובניה, אוסטריה ושוויץ (24.5). היעדים הללו מצטרפים ליוון, גרמניה, איטליה, אנגליה והרשימה רק הולכת ומתארכת.

פתיחת הגבולות הרבים במדינות אירופה, ההרגשה שהקורונה מאחורינו והקיץ שהגיע, הובילו לעלייה משמעותית בביקוש לטיסות בתקופה הקרובה. עלייה של מאות אחוזים בהשוואה לשנת 2019 (השנה שלפני הקורונה). היעדים לרוב קרובים: איי יוון, קפריסין, יוון ואנטליה. השיקולים הם הכול כלול, פארקי מים ואטרקציות.

סוכני נסיעות מספרים על יותר ויותר ישראלים שמעדיפים לשהות בקיץ במלונות הכול כלול קרובים ולא רחוקים. "הביקוש כרגע הוא לקפריסין בה אין כמעט מגבלות, כרתים, איי יוון ואפילו לקלאבים באנטליה כי המחירים נמוכים בהרבה והתמורה לכסף שמשלמים גבוהה מאוד מכל היעדים", גילה סוכן נסיעות וותיק. 

אנטליה  (צילום: By Dafna A.meron)
גם אנטליה נמצאת ברשימת היעדים המבוקשים | צילום: By Dafna A.meron

הוא מוסיף: "אני לא רואה את הישראלים מסתערים על אוסטריה, שוויץ או שוודיה. הישראלים לא ייקחו סיכונים. נכון לעכשיו היעדים הקרובים הם המבוקשים על דגש של הכול כלול. זו הייתה שנה קשה מאוד עבור הישראלים גם קורונה וגם מבצע בעזה הם מחפשים להתאוורר בנופש בטן גב ואטרקציות לילדים".

עלייה של 70 אחוזים בהזמנות לחו"ל לעומת השבוע הקודם

באתר השוואת המחירים טרווליסט מצביעים על גידול משמעותי בהזמנות וחיפושים של חופשה לקיץ הקרוב. מנתוני האתר עולה כי פתיחת עונת התיירות ביוון הביאה לזינוק בהתעניינות לחופשה בקיץ הקרוב ביעד האהוב על הישראלים. בשבוע האחרון חל גידול של 25% בחיפושים ליוון לעומת שבוע קודם. גם בגזרת ההזמנות קיים גידול משמעותי, מתחילת המבצע הצבאי חל גידול של 70% בהזמנת חופשה לחו"ל לקיץ, לעומת שבוע קודם. 

על פי החברה, 10 היעדים המבוקשים בחיפושים לקיץ הקרוב הםבאטומי, ניו יורק, כרתים, דובאי, טביליסי, רודוס, אתונה, לונדון, פאפוס וסופיה. רוב היעדים הם יעדי בטן גב באגן הים התיכון וביניהם גם ניו יורק הנחשב לאחד היעדים המבוקשים בכל קיץ.

"אנו רואים שהמצב הביטחוני דווקא מעורר את החיפושים לחופשות קיץ בחו"ל בעיקר ביעדי בטן גב", אומרת עמית יודייקין, מנהלת פעילות טרווליסט. "באטומי שעד לאחרונה הייתה היעד המוביל בחיפושים בהיותה מדינה ירוקה מפנה את מקומה לאיי יוון שנפתחו רשמית לאחרונה. אנו מעריכים כי לאחר החזרה לשגרה ההזמנות והחיפושים אפילו יעלו והלחץ לחופשת קיץ בחו"ל רק יגבר".

נתב"ג בשבוע שעבר (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
המצב הבטחוני לא פגע בכמות הביקושים, להיפך | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

גם טלי נוי סמנכ"ל שיווק ומכירות באיסתא מעידה על התאוששות מרשימה בביקוש לטיסות בימים האחרונים: "במהלך הימים האחרונים מוקדי ההזמנות שלנו בסניפים בכל רחבי הארץ התעוררו ונראה שהפקק השתחרר. נרשמה עלייה של 50% ביחס לחודש האחרון. הישראלים צמאים לצאת לחופש. אנחנו רואים שני סוגי הזמנות עיקריים משפחות שמזמינות חופשות עם ילדים בין שבועיים לחודש בעיקר לארה״ב לחודשי יולי אוגוסט. מחירי הטיסות הסדירות נמוכים מאוד לאור התחרות הגבוהה ומחירי בתי המלון נמוכים במיוחד. זאת לצד הזמנות לחודשים יוני יולי אוגוסט של זוגות וצעירים למיקונוס, סנטוריני, ברצלונה, לונדון, הולנד וצרפת. אנחנו צופים שהביקושים עוד יגדלו לאחר סיום הלחימה והחזרה לשגרה"

"העובדה שיותר ויותר יעדים נפתחים לקהל הישראלי מגבירה את הביקוש וההתעניינות ביציאה לחופשה", אומר גיל סתיו, סמנכ"ל השיווק והמכירות של ישראייר.  "יש לזכור שלוקח זמן לבתי מלון ולאטרקציות להיערך ולהיפתח מחדש ולכן עיקר הביקוש היום הנו ליעדים אשר כבר נפתחו כמו יוון, גאורגריה, קפריסין , בולגריה, דובאי , אלבניה, מונטנגרו. המחירים עדיין נמוכים משמעותית בהשוואה ל 2019 וניתן למצוא בקלות חבילות הכוללות טיסה ומלונות ברמה של 5 כוכבים."

מה אומרות ההנחיות של משרד הבריאות?

נוסע בעל תעודת החלמה או תעודת חיסון, שהונפקה כדין על-ידי משרד הבריאות בישראל, אינו מחויב בבידוד בעת כניסתו ארצה, אלא אם נכנס ארצה מאחת המדינות בסיכון מירבי המפורטות באתר משרד הבריאות והן: אוקראינה, אתיופיה, ברזיל, דרום אפריקה, הודו, מקסיקו וטורקיה. 

כמו כן, משרד הבריאות מזהיר מפני נסיעה למדינות אפריקה, דרום ומרכז אמריקה, לאיזורים ומדינות: איזור הודו, יוון, מצרים, גרמניה, ירדן, סרביה, פולין, קפריסין, קוראטיה, רומניה ומדינות נוספות ברשימה המתעדכנת באתר משרד הבריאות.