אמנם הטירה של הנסיכה בסרט "היפהפיה הנרדמת" קיימת רק בדיסנילנד, ואגרבה (Agrabah) היא עיר שאינה קיימת במציאות ומופיעה בסרט "אלאדין", אבל לא כל מקום סמלי המופיע בסרטים המצוירים של דיסני צמח בתוך מוחותיהם המבריקים של אנימטורים.

רבים מתוך סרטי דיסני מבוססים על ספרות קלאסית או אגדות פולקלור, וכמה מן המקומות מהם אותם סרטים שאבו את השראתם קיימים במציאות, ואף מהווים אתרים תיירותיים במדינות שונות בעולם. רוצים לבקר ביער בו, לפי האגדה, רובין הוד התגורר יחד עם חבורת הגברים העליזה? לפניכם מקומות בהם ממוקמות עלילות שונות בסרטים מצליחים של דיסני.

היפהפיה הנרדמת

"היפהפיה הנרדמת" הוא סיפור אגדה אודות נסיכה יפהפיה המקוללת על ידי מכשפה רעה. דיסני עשו הנפשה למעשיה הזו כבר בשנת 1959. טירת נוישוונשטיין, הממוקמת בדרום מדינת בוואריה שבגרמניה, אמנם לא ממש כיכבה בסרט, אבל היוותה בסיס לטירת היפהפיה הנרדמת בדיסנילנד, שגם מופיעה בסמל של חברת דיסני. הטירה היא בעצם ארמון רומנסקי מהמאה ה-19, השוכן בכפר Hohenschwangau, ליד העיירה Fuessen בגרמניה. הארמון הוזמן ע"י לודוויג השני, מלך בוואריה, כמחווה למלחין הגרמני, ריכרד וגנר.

אין תמונה
היוותה השראה לטירת היפהפיה הנרדמת שבדיסנילנד. טירת נוישוונשטיין בגרמניה

בת הים הקטנה

כמו סרטים רבים של דיסני, הסרט "בת הים הקטנה" היה מבוסס על סיפור אגדות ידוע ומוכר של הנס כריסטיאן אנדרסן, שהיה סופר ומשורר דני. אחד מסמלי בירת דנמרק, קופנהגן, הוא הפסל של בת הים הקטנה שקיים כבר קרוב ל- 100 שנה ונוצר בהשראת האגדה של אנדרסן. הפסל מהווה אתר תיירות מבוקש בעיר.

אין תמונה
והיא בכלל מדנמרק. בת הים הקטנה

 רובין הוד

רובין הוד ולהקת הגברים העליזה שלו הם, בראש ובראשונה, גיבורים עממיים אנגליים עוד מתקופת ימי הביניים. הדמויות פורעות החוק חיו, לפי האגדה, ביער שרווד, בנוטינגהמשייר, אנגליה.

אין תמונה
ביתם של רובין הוד וחבורת הגברים העליזה. יער שרווד, אנגליה

ספר הג'ונגל

ספר הג'ונגל הוא למעשה אוסף סיפורים של הסופר רודיארד קיפלינג, ומוגלי היא אחת הדמויות בהם. מהדיה פרדש (Madhya Pradesh), המדינה בצפון הודו המרכזית שנחשבת ל"מדינת הלב של הודו", היוותה השראה לדמות זו. בין האטרקציות התיירותיות של המדינה, ניתן למצוא גם מספר שמורות המכילות בעלי חיים, כמו הטיגריס הבנגאלי שמופיע גם בסרט "ספר הג'ונגל" בשם שירחאן. דיסני הוציאו לראשונה את הסרט "ספר הגונגל" בשנת 1967.

אין תמונה
מצוי בשמורת טבע במדינה ההודית מהדיה פרדש . הטיגריס הבנגאלי המופיע בספר הג'ונגל

הגיבן מנוטרדאם

הסרט "הגיבן מנוטרדאם" מבוסס על הרומן של ויקטור הוגו מ-1831 "Notre-Dame de Paris", שזכה להצלחה רבה בצרפת. הצרפתים דאגו לשימור המבנים מן התקופה הגותית בכלל ולשימור קתדרלת נוטרדאם של פריז בפרט. הטירה היא הבית הספרותי של קווזימודו – דמות הגיבן בספר ובסרט, והיא קתדרלה גותית הקיימת מאז 1163.

אין תמונה
מבוסס על הרומן של ויקטור הוגו. טירת נוטרדאם בפריז המופיעה בסרט "הגיבן מנוטרדאם"

אלאדין

אלאדין היא דמות שמבוססת על התרבות המזרח-תיכונית, הלקוחה מתוך האגדה הערבית "אלאדין ומנורת הקסמים" שהופיעה ב- "סיפורי אלף לילה ולילה" (Arabian Nights). העיר Agrabah המתוארת בסיפור אמנם דמיונית, אבל Maghreb הוא מקום אמיתי לגמרי: זהו שמו של החלק הצפוני של אפריקה, משם, לפי הסרט, הגיע יועצו המרושע של הסולטאן, ג'אפר, שרימה את אלאדין.  

אין תמונה
מכאן הגיע יועצו המרושע של הסולטאן בסרט אלאדין, ג'אפר. Maghreb

פוקהונטס

פוקהונטס היא דמות אגדתית אינדיאנית אשר סיפור חייה היווה השראה למעשיות רומנטיות. לפי האגדה, פוקהונטס הייתה בתו של המנהיג האינדיאני פאּוהאטאן, ששלט על כל שטח מדינת וירג'יניה של ימינו, והיא זו שהצילה את חייו של קפטן ג'ון סמית, שכמעט ונרצח על-ידי אביה. אבל העלילה של הסרט הייתה שונה מסיפור האגדה, ואתם מוזמנים לקפוץ ולבקר בג'יימסטאון שבוירג'יניה, כדי לשמוע את האגדה האמיתית במלואה.

אין תמונה
שם מסתתרת האגדה האמיתית. ג'יימסטאון, וירג'יניה

הרקולס

הרקולס הוא גיבור אגדתי מהמיתולוגיה היוונית והרומית. בסרט של דיסני, הרקולס הצעיר מגיע למקדש של זאוס בניסיון למצוא את מקורותיו, שם זאוס מגלה לו שהוא אביו הביולוגי. את המקדש האמיתי של זאוס ניתן למצוא בעיר אולימפיה, בה נערכו המשחקים האולימפיים בעת העתיקה - משם גם הגיעה המילה אולימפיאדה. כיום ניצבת העיירה המודרנית אולימפיה סמוך לאתר העתיק.

אין תמונה
העיר העתיקה אולימפיה, שם מתרחשת עלילת הסרט הרקולס

הקיסר נפל על הראש

הסרט "הקיסר נפל על הראש"  מבוסס על אגדה עתיקה בשם "ממלכת השמש". בסרט, קוזקו הוא השליט המפונק והאנוכי של אימפריית האינקה, שנכבשה על-ידי הספרדים במאה ה-16. בירתה הייתה העיר קוסקו שבפרו.

אין תמונה
בירת אימפריית האינקה בה שלט קוזקו - דמות הקיסר בסרט. קוסקו, פרו

לילו וסטיץ'

הסרט "לילו וסטיץ'" יצא בשנת 2002 והעלילה שלו מתרחשת באי הטרופי Kauai מקבוצת איי הוואי. הסרט מספר על סטיץ', כלב שנפל מכוכב אחר ואומץ על-ידי ילדה קטנה ובודדה בשם לילו, שגרה באי Kauai בהוואי.

אין תמונה
בדיוק פה נחת סטיץ'. האי הטרופי Kauai מקבוצת איי הוואי

מוצאים את נמו

שונית המחסום הגדולה, ה- Great Barrier Reef שבאוסטרליה, היא מערכת שונית האלמוגים הגדולה ביותר בכדור הארץ, והיא שהיוותה השראה לסביבתם הטבעית של הדגים בסרט "מוצאים את נמו". שם, בשושנת ים גדולה בשונית אלמוגים מרהיבה ביופיה, כבשו הדגים המואנשים את ליבנו, ואף גרמו לנו להביט לעבר עצמנו באצבע מאשימה, כאלה שמאיימים להרוס את העולם שמתחת למים.

אין תמונה
איפה נמו? ה- Great Barrier Reef שבאוסטרליה

פיטר פן

פיטר פן הוא גיבור המחזה והספר המפורסמים מאת הסופר והמחזאי הסקוטי ג'יימס מתיו ברי. במרכז העלילה, פיטר פן משכנע את וונדי ואת אחיה, בני משפחת דארלינג המתגוררים בלונדון, להצטרף אליו למסע לנברלנד - הארץ בו שוכן ביתם שמתחת לאדמה. בסרט רואים את החבורה חולפת ליד אתר התיירות המפורסם של לונדון, הביג בן.

אין תמונה
גם פיטר פן וונדי ביקרו שם. הביג בן בלונדון

גם אתם חיים בפנטזיה? תעשו לנו לייק
>> מלונות טובים ופשוטים ברחבי העולם