View this post on Instagram

A post shared by Marijana Banovac (@banovacm)

מתחם מלון פלגרין (Pelegrin), בן 419 המיטות, היה אחד הגדולים בחוף האדריאטי ומשך אליו אלפי אורחים מכל העולם בשנות ה-80. המלון היה במקור חלק מאתר הנופש קופארי (Kupari) שנבנה כדי לארח את האליטה הצבאית של הצבא הלאומי היוגוסלבי (JNA) לאחר שפתח את שעריו ב-1963.

הצבא מימן במידה רבה את הרחבת אתר הנופש ולכן הוא הפך למקום מגורים לקצינים ובני משפחותיהם. גם אזרחים יכלו להתארח במלון, אבל ניתנה עדיפות למי שהיה בעל קשרים לאנשי צבא. עם זאת, לאחר 17 שנים שפעל, המלון החל לקבל אורחים מרחבי העולם.

הבניין הגיאומטרי המשקיף על המים הכחולים הנוצצים של הים האדריאטי, היה פעם אחד המבנים המרשימים באזור. מהמרפסות הפתוחות נשקף לאורחים נוף הרים פנורמי, כמו גם שורה ארוכה של אתרי נופש יוקרתיים אחרים.

View this post on Instagram

A post shared by Yugonostalgia - Jugonostalgija (@yugo.nostalgia)

View this post on Instagram

A post shared by Božo Benić (@bozobenic)

סופו של המלון הגיע במהרה במהלך המצור על דוברובניק ב-1991. הבניין הופגז שוב ושוב והנזק נותר עד היום. לאחר המתקפה שימש המלון כמקלט זמני ובסיס לחיילים בצבא הקרואטי, אבל מהרגע שהם עזבו בשנת 2000, המקום נותר נטוש לחלוטין והמקומיים פשטו על המתחם ולקחו כל דבר שנתפס בעיניהם כשימושי כמו אריחים וצנרת נחושת.

כעת, אתר הנופש לשעבר הפך לג'ונגל של צמחי קיסוס, והשקט בו מופר רק לעיתים רחוקות על ידי תייר סקרן. התמונות העדכניות של המלון מראות בבירור כיצד הוא היה נתון לחסדי הטבע במשך יותר משני עשורים כאשר עשבים שוטים וזוהמה משתלטים על הקירות שהיו פעם לבנים. קירות מכוסים כעת בגרפיטי ממלאים את המתחם, עם לבנים והריסות שהפכו את הקרקע לכמעט בלתי נראית.

View this post on Instagram

A post shared by Funk25 (@funk25_graff)

View this post on Instagram

A post shared by Teški grafiti (@teskigrafiti)

View this post on Instagram

A post shared by Heidi Sørup (@heidisorup)

View this post on Instagram

A post shared by Katy (@ka_ty2503)

החלק החיצוני מתחיל להתפורר גם הוא, עם סדקים עמוקים וכתמי חלודה עבים וגדולים בתוך המבנה. נראה שהמדרגות המובילות אל הפלגרין הושמדו על ידי ארטילריה כבדה, מאחר והן מרוסקות לרסיסים עם חלקים מפוזרים על פני האדמה. עשבים שוטים ירוקים צמחו לגובה סביב הכניסה הרעועה והחלו לזחול במעלה גרם המדרגות, קרוב לדלתות הכניסה. הם גם טיפסו על הקירות האפורים והתפשטו למרחבים פתוחים שבהם היו פעם חלונות. חורים פעורים בתקרות התפוררו עד הקרקע, חושפים מעקות עץ ומתכת, ואת השלד הפנימי של המבנה העצום.

אבל הפלגרין הוא רק אחד ממספר מלונות לשעבר הממוקמים על מפרץ קופארי, שהוזנחו במשך כעשרים שנה. ישנם שבעה בתי מלון בסך הכל בתוך מתחם הנופש, כולל מלון גרנד, גוריקינה I, גוריקינה II, קופארי, פלגרין, מלאדוסט וגאלב – כולם כעת קליפות ריקות, מתפוררות עם הזמן. בתקופת הזוהר שלהם, מלונות אתר הנופש יכלו להכיל בסך הכל 2,000 אורחים.

View this post on Instagram

A post shared by Katy (@ka_ty2503)

View this post on Instagram

A post shared by Abandoned Places (@abandoned_places_urbex_youtube)

View this post on Instagram

A post shared by todor.dbk (@todor.dbk)

בחודשים האחרונים דווח על חוזה שנחתם על ידי חברת Kupari Luxury Hotels לשיפוץ האתר, המכונה כיום "מפרץ המלונות הנטושים". למרות שמלון פלגרין יישמר כמרכז, המלונות האחרים נהרסו כדי לפנות מקום לבנייה חדשה. השר לנכסי המדינה, ברנקו באצ'יץ': "על פי תכנית מחוז דוברובניק, נקבעת תקופה של 12 חודשים שבמהלכה המשקיע מחויב לקבל היתר בנייה תקף, ובתוך תקופה נוספת של ארבע שנים עליו לממש את הפרויקט". אם הכל יילך כמתוכנן, הצפי לפתיחה מחודשת של אתר הנופש היא בשנת 2028, ועם נוף חוף הים המדהים שלו, המלון שהיה פעם הומה נופשים יחזור להיות שופע תיירים.