עתידות: 2020 הולכת להיות שנת הקרוזים. בשנים האחרונות, יותר נופשים בעולם, ובישראל בפרט, בוחרים לבלות בחופשות על אוניות הפאר, שהפכו לנגישות ומזמינות יותר גם לנופשים צעירים ומשפחות. למעשה, החל משנת 2016, הענף נמצא בפריחה, ובכל שנה כמות היוצאים לשיט הולכת וגדלה וחברות השיט השונות הולכות ומשכללות את הספינות שלהן.

מחפשים לאן לטוס? הכנסו למדריך היעדים של mako

כך, ניתן למצוא היום על אוניות הענק אטרקציות רבות כמו פארקי שעשועים, לצד מסלולי מירוץ, בריכות, הופעות וכמובן מגוון גדול של מסעדות, אוכל ושתיה. 

כדי שלא תישארו מאחור, אספנו את כל המספרים והנתונים שאתם צריכים להכיר ושמוכיחים שהטרנד כאן כדי להישאר עוד הרבה זמן:

בחברת 'קרוז תור', המתמחה בטיולים מאורגנים המשלבים שיט באוניות קרוז מציינים שבעשור האחרון ישנה עלייה של מעל 57 אחוזים במספר הנופשים. אם בשנת 2009 היו 19.1 מיליון נוסעים, בשנת 2019 היו כבר 30 מיליון נוסעים מסביב לעולם.

______________________

על פי נתונים של חברת MSC, בשלוש שנים האחרונות רואים גידול של 65 אחוזים במספר הנוסעים הישראלים ובשנה האחרונה לבדה ישנה עליה של 42 אחוזים.

מגלשות מים ענקיות בבליסימה (צילום: MSC)
עלייה של 45 אחוז בשנה האחרונה. ספינת בליסימה של חברת MSC | צילום: MSC

______________________

ההערכות הן שמדובר במעל 90 אלף ישראלים שהפליגו בשנה האחרונה. עלייה של 70 אחוזים בעשור האחרון.

______________________

על פי חברת השיט רויאל קריביאן, יחס המכירה בישראל גבוה פי שניים מכל מדינה אחרת באירופה (לדוגמא: פורטוגל, הולנד, רוסיה וצ'כיה) וזאת, בהשוואה לכמות הנוסעים ולאוכלוסייה במדינות אלו.

______________________

היעד הכי חם ופופולרי בעולם לשיט הוא האיים הקריביים (35 אחוזים), לאחר מכן אגן הים התיכון שבו נמצאת גם ישראל (18 אחוזים), צפון אירופה (11 אחוזים) ואסיה (4.5 אחוזים).

______________________

הגיל הממוצע של הנופשים ירד ל-35 בשנים האחרונות, עקב העובדה כי הקהל הישראלי התאהב בשילוב של הכל כלול וביקור במספר יעדים בחופשה אחת.

רויאל קריביאן (צילום: באדיבות Royal Caribbean)
הגיל הממוצע ירד. ספינת Allure Of The Seas של רויאל קריביאן | צילום: באדיבות Royal Caribbean

______________________

אורי שנבל, מנכ"ל סנורמה, נציגת רויאל קאריביאן מציין שהיעד הכי מבוקש אצל משפחות וצעירים ישראלים הוא אגן הים התיכון, ברצלונה, הריביירה הצרפתית ואחריו ניתן לראות גידול נוסף ומשמעותי לאזור הים הבלטי.

______________________

חברת השיט נורוויג'ן קרוז מציינת שבדו"ח שערך ה-CLIA נמצא שיותר מ-66 אחוזים מדור ה-X ו-71 אחוזים מהם מדור ה-Y בעלי גישה חיובית יותר כלפי קרוזים, ביחס ללפני שנתיים. זו הסיבה שבספינות השונות היום מוסיפים לא מעט אטרקציות לצעירים.

נורוויג'ן בליס (צילום: צילום מסך)
נורוויג'ן בליס. על הספינה יש גם מסלול קרטינג | צילום: צילום מסך

______________________

יחד עם זאת, חברת 'מסעות', מקבוצת אמסלם תיירות ונופש מציינים שישנו גידול של 25 אחוזים גם בהזמנות הקרוזים בקרב הגיל השלישי והשנה הקרובה הכמות תעלה בעוד 20 אחוזים.

______________________

בחברת 'מסעות' מציינים שהעלייה החדה באה לידי ביטוי גם בבחירת יעדים מרוחקים כמו אוסטרליה, טזמניה וניו זילנד, מאורציוס ואיי סיישל, דרום אמריקה ויפן ולתקופה של מינימום שבועיים.

______________________

על פי קרוז תור, אצל הישראלים בגילאי ה-60 פלוס, היעד הכי חם לשיט הוא אזור הים הבלטי: קופנהגן, טאלין (אסטוניה), שטוקהולם, סנט פטרסבורג והלסינקי. 

______________________

בשנת 2020 צפויות להגיע לארץ שלוש ספינות של חברת נורוויג'ן שימשיכו לשיט באגן הים התיכון. בשנת 2021 ספינת Lirica של חברת MSC תצא להפלגה מנמל חיפה במהלך חודשי הקיץ, תמשיך ליעדים במזרח אירופה ותסיים בחיפה. 

______________________

ההפלגה הארוכה ביותר בעולם היתה של חברת ויקינג קרוזס – שהפליגה מלונדון למסע בן 245 ימים בשש יבשות, 51 מדינות ו-111 נמלים.

______________________

היעדים החמים לקרוזים בעשור הבא אצל הישראלים צפויים להיות: איסלנד משולב בגרינלנד, הפיורדים הנורבגים, הרי הרוקיס ואלסקה, יפן, אוסטרליה וניו זילנד.

______________________

סימן עובדיה, מנכ"ל קרוז תור: "אנו רואים עלייה משמעותית של ישראלים בביקושים לחופשות שיט וקרוזים. הישראלים הבינו את היתרון העצום שיש בקרוזים באוניות מפנקות, העוגנות במספר יעדים בטיול שיט אחד ומשמשות כמלון צף בטיולים ייחודיים ברחבי העולם".

טלי נוי, מנכ"לית MSC קרוז ישראל, מוסיפה: "אנו צופים כי בשנת 2020 יצאו למעלה מ-100 אלף ישראלים לחופשת קרוז. אני מתרגשת לומר כי ישראל הופכת להיות משמעותית יותר ויותר ונבחרה כאחד מהיעדים של החברה, מה שיאפשר לעשרות אלפי תיירים לתור את הארץ בשיא העונה ומצד שני לאלפי ישראלים ליהנות מקרוז פאר אמיתי ללא צורך בטיסה".