כשמסתכלים בתמונות מהפיליפינים אי אפשר שלא לדמיין שכך בדיוק נראה גן עדן. מדובר במדינת איים שמונה לא פחות משבעת אלפיים איים פזורים בין הים הפיליפיני לים הסיני. כיאה למדינה שמחולקת כולה בין ימים ולגונות, שמאופיינת במזג אוויר יחסית נוח למשך כל השנה, היא מציעה אטרקציות ימיות ובשפע – אתרי צלילה יפיפיים, שיט בקייקים בין האיים, רביצה על חופים לבנים וגם גלים שמזמנים אליה גולשים מרחבי העולם.

לצד כל היופי הזה, מי שחזר מהמדינה יכול לספר שיש גם לא מעט צרות בגן העדן, ושלמרות אווירת הרוגע הקסומה, ואולי דווקא בגללה, יש לא מעט דברים שצריך להיזהר מהם כשמטיילים בה.

שוד

כפי שכבר ציינו בכתבות קודמות שלנו, במקומות שיש תיירים, כנופיות מקומיות הבינו שיש כסף. מהמידע הקיים ברשת, בנוסף לתכסיסים שמתרחשים בכל העולם, כמו כייסים וגניבות בכרטיסי אשראי, לפיליפינים יש את הגרסאות המקומיות והייחודיות שלה.

 >> לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

אחד מהתכסיסים שהכנופיות המקומיות משתמשות בו הוא שוד אלים במה שנראה בהתחלה כתאונת דרכים קלה. זה מתחיל בתאונה בה רכב מתנגש בכם מאחור. בשלב שבו תצאו מהרכב כדי לבדוק את הנזק, יש סיכוי טוב שיתנפלו עליכם, יתקפו אתכם, ישדדו אתכם ויגנבו לכם את הרכב.

A post shared by Stephen (@ehdbsdo_777) on


אירועים שכאלו נרשמו בעיקר באזורים שסובבים את מנילה, עיר הבירה של הפיליפינים. ההמלצה לנוהגים במדינה היא לתכנן את הטיול כך שתימנעו מראש מנהיגה באזורים מועדים לפורענות בשעות החשכה, ביניהם פרברי מנילה וההרים הסובבים אותה.

סמי אונס וטשטוש

סמי הטשטוש וסמי האונס כבר מזמן הצטרפו למועדון הנוסע המתמיד וכנראה שהגיעו לכל נקודה בכפר הגלובלי וההבדל בין אתרים ומקומות הוא תדירות השימוש בהם. על פי הדיווחים, בפיליפינים, השימוש בסמים האלו די נפוץ ויציאות ובילויים במדינה עשויים להסתיים בשוד ואף אונס בגלל שימוש לא זהיר.

כשיוצאים לשתות, מומלץ לבחור בקפידה את המקומות שנכנסים אליהם ולהקפיד על שתייה של משקאות מתוך בקבוקים סגורים בלבד. אם אתם שותים מהכוס, תשמרו עליה היטב וכמובן, לסרב בנימוס להצעות למשקה מזרים. עוד המלצה היא פשוט לא לצאת לשתות לבד. במידה ותחששו שמישהו סימם אתכם כי הטעם של המשקה היה שונה ממה שציפיתם, תמיד תוכלו לבקש ממי שאתכם לחזור לחדר במלון.

A post shared by Royal Club Official (@royal_club_makati) on


כמו כן, חשוב לציין שנשיא המדינה הנוכחי, רודריגו דוטרטה הכריז מלחמה בסמים במדינה, וכשאנחנו אמרים מלחמה, אנחנו ממש מתכוונים לכך. לא כדאי לכם לבחון את זה על בשרכם.

קרבות רחוב

בפיליפינים קיים מיעוט מוסלמי שמונה כחמישה אחוזים מאוכלוסיית המדינה. מחוז מינדנגו ידוע כמוקד למתח בין התושבים המוסלמים לבין השלטונות והאוכלוסייה הנוצרית שמהווה את הרב במדינה. בשל המתח שנוצר באזור הזה נרשמים לא מעט מקרים אלימים ברחובות שיכולים להתפתח לכדי קרבות ירי לאור יום. מחוז נוסף שכדאי להתרחק ממנו הוא מחוז סולו, מאופיין גם הוא ברב מוסלמי ובמתיחות יום יומית. באזור זה פועלת כנופייה בשם אבו-סייף שחטפה לא פעם תיירים והחזיקה בהם ככופר. בהקשר זה ניתן לציין כי המטה ללוחמה בטרור הוציא מספר אזהרות מסע לאזורים אלו.

מים מזוהמים

ניקיון וסניטציה, כידוע, הם עניין תרבותי. כשמתייחסים לניקיון מים, סף החיידקים שבין מים נקיים למים מזוהמים משתנה ממקום למקום. מים שנחשבים בישראל כמים מזוהמים המסכנים את בריאות הציבור, במרבית ארצות המזרח יחשבו למים ראויים לשתייה. הפיליפינים היא אחת מהמדינות הללו. נכון, זה לא מאוד ידידותי לסביבה, אבל כנראה שתעדיפו לשתות בפיליפינים מים מתוך בקבוקים ולא מהברז. שתיה של מים מקומיים יכולה להסתיים בזיהומים קשים במערכת העיכול, חלקם בעלי תקופת דגירה ארוכה יחסית ויכולים להתגלות גם אחרי החזרה לארץ. מלכודת נוספת בהקשר הזה היא משקאות המקוררים עם קוביות קרח. קוביות הקרח האלו מיוצרות בדרך כלל מהמים באיכות הירודה ביותר. לכן, אם הזמנתם משקה במסעדה או בר, רצוי לבקש שיוגש בלי קרח או לבקש בקבוק מהמקרר.

יצורים רעילים

אחד מבעלי החיים שמאכלסים את מי הים בפיליפינים הוא התמנון כחול הטבעות. מדובר בתמנון מרהיב ביופיו, בגודל של כדור גולף, שאת גופו מעטרות כחמישים טבעות כחולות זורחות. אותו התמנון שחי גם במים רדודים וגם במים עמוקים נחשב לאחד מבעלי החיים הימיים הארסיים ביותר בעולם. בנשיכה אחת שלו, הוא מפריש ארס שדי בכ-20 מ"ג שלו כדי להרוג אדם ששוקל 65 קילוגרם. בעת ההכשה, הטבעות שלו הופכות להיות כחולות יותר והצרה הכי גדולה – ההכשה לא כואבת ואם לא מודעים מראש לסכנה שכרוכה במפגש עם התמנון הזה, אין במה לחשוד.

A post shared by Animal page (@__animalpage__) on


הארס שלו גורם לשיתוק שרירים תוך דקות ספורות. הטיפול במקרה כזה הוא הנשמה מלאכותית עד שהשפעת הארס מתפוגגת ורצוי כמה שיותר מהר בכדי למנוע מצב של חנק.

מהסיבה הזו, רצוי לצלול במקומות מסודרים עם שירותי עזרה ראשונה.

כלבים

בשל הזנחה של הרשויות במדינה, אוכלוסיית הכלבים המשוטטים בפיליפינים גדלה מאוד בשנים האחרונות ולפי ארגון הבריאות העולמי, נחשבת לאחת מעשר המדינות הראשונות בעולם בדירוג הנגיעות בכלבת. לשם המחשה – בעשור הקודם נרשם בפיליפינים לבדה ממוצע של 200-300 מקרי מוות לשנה מכלבת בלבד.

מומלץ להיזהר מכלבים משוטטים במדינה ורצוי להימנע מהאכלה של כלבים משוטטים, האכלה מהסוג הזה רק מגבירה את כמות הכלבים שמשוטטים במדינה ופוגעת במאמצי רשויות למזער אוכלוסייה. במידה וננשכים, רצוי לא להקל ראש וללכת לקבל חיסונים נגד כלבת ואנטיביוטיקה, גם אם זה יהרוס לכם את הטיול.

יתושים

ואיך אפשר בלי היצור הקטלני ביותר בעולם - היתושים. הפיליפינים, כמדינה המשופעת במים וצמחיה, היא גם בית גידול משגשג ליתושים וכך, גם למחלות שהם מעבירים – מלריה ומחלה ויראלית בשם קדחת דנגי. מחלות שמועברות על ידי יתושים יכולות להיות סתם לא נעימות במקרה הטוב ומסכנות חיים במקרה הרע. לקראת הביקור במדינה מומלץ להיערך עם צמידים דוחי יתושים, כילות ובגדים ארוכים. בנחיתה במדינה, מומלץ גם להצטייד בדוחי יתושים מקומיים, מטיילים שביקרו במדינה מספרים על תכשירים די נוחים ומאוד יעילים. נקיטת כל האמצעים האלו, יכול להבטיח להם ביקור שלא תבחינו במהלכו לנוכחות יתושים בסביבתכם.