יש משהו נחמד בלטייל במדינה קטנה במיוחד, כזו שאפשר לבקר בה במשך כמה שעות ולהספיק לראות את כולה. המידות הזעירות תורמות לאופי המיוחד של המקום, של תושביה וגם לסגנון הטיול בה. מדינות מסוג זה מכונות מיקרו-מדינה - מדינות ריבוניות ששטחן קטן במיוחד (או שמספר התושבים קטן במיוחד). תתרווחו, קחו את הזמן וצאו למסע באווירה אחרת.

>> לעוד כתבות של "מסע אחר"

קריית הוותיקן

שטח: 0.44 קמ"ר. המדינה הכי קטנה בעולם. מספר תושבים: כאלף בני אדם.  

קריית הוותיקן היא מדינה בתוך עיר בירה (רומא בירת איטליה). קריית הוותיקן היא מקום מושבו של הכס הקדוש ומשמשת כמרכז הנצרות הקתולית בעולם ורוב תושביה הם אנשי דת. לוותיקן היסטוריה ארוכה - במאה הרביעית החלו להתגבש שטחים בריבונות האפיפיור שכונו "נחלת פטרוס". במאה השמינית שלט האפיפיור ברומא ובסביבותיה. במאה התשיעית הפכה למדינה עצמאית. בשנת 1791 סיפח נפוליון את הוותיקן. בשנת 1815 הוחזר השלטון לאפיפיור. בשנת 1870, לאחר התגבשות איטליה המודרנית, סופחה קריית הוותיקן לרומא, אך האפיפיור סירב להכיר בסיפוח זה. בשנת 1929 נחתמו ההסכמים הלטרניים בין האפיפיור למלך איטליה, הסכמים שבמסגרתם קיבלה קריית הוותיקן מעמד ריבוני. 

A post shared by Steffi (@pottkost) on

A post shared by Rebecca Garofalo (@rebecca_garofalo_art) on

מה כדאי לראות בוותיקן: בכניסה לוותיקן נמצאת כיכר פטרוס הקדוש שתוכננה על ידי ג'ובאני לורנצו ברניני באמצע המאה ה-17. במרכז הכיכר רחבת הידיים (שיכולה להכיל גם 400 אלף בני אדם) ניצב אובליסק בגובה 25 מטר. בימי ראשון מגיעים אל הכיכר תיירים ונוצרים מאמינים המחכים להופעתו של האפיפיור בחלון הארמון האפיפיורי הצופה אל הכיכר. בזיליקת פטרוס הקדוש צופה אף היא אל הכיכר. על פי המסורת הבזיליקה היא מקום קבורתו של פטרוס הקדוש, אחד משנים עשר השליחים של ישו. בראשית המאה ה-16 הונחה אבן הפינה לבזיליקה. משנת 1548 ועד למותו עשרים שנה מאוחר יותר, פיקח מיכאלנג'לו על בניית הבזיליקה. הקפלה הסיסטינית נמצאת במתחם ארמון האפיפיור, והיא חלק ממוזאוני הוותיקן. הקפלה נודעת בעבודות אמנות הרנסנס שבה, ובייחוד בציור "יום הדין" שצייר מיכלאנג'לו על תקרת הקפלה. עוד במוזיאונים מוצגות עבודות של הצייר רפאל, וכן פסל של לאוקון ובניו המתאר את מותו של כהן העיר טרויה בידי נחשים ושמתוארך למאה הראשונה לספירה, גלריית המפות שמציגה כ-40 מפות של איטליה שהוזמנו על ידי האפיפיור ועוד מוצגים מרשימים מאוד.

מונקו

שטח: שני קילומטרים רבועים. מספר תושבים: כ-30 אלף בני אדם (מונקו היא אחת המדינות הצפופות בעולם).  

מונקו נמצאת בריביירה הצרפתית, בקרבת הגבול עם איטליה. היא נוסדה בשנת 1215 כקולוניה של ג'נובה. מאז שנת 1297 נשלטה בידי בית גרימלדי האיטלקי ובסוף המאה ה-18 ולמשך כמה עשורים היתה תחת שלטון צרפתי. במלחמת העולם השנייה נכבשה על ידי איטליה וגרמניה ובסוף המלחמה שוחררה על ידי בעלות הברית. בשנת 1956 נישאה כוכבת הקולנוע האמריקאי גרייס קלי לנסיך ריינה. מאוחר יותר קלי מתה כתוצאה מתאונת דרכים והיא קבורה בקתדרלת סנט ניקולא במונטה קרלו. למונקו יש כמה רובעים, הידוע שבהם הוא מונטה קרלו (שאינו נחשב עיר) המשמש כרובע הבילויים של הנסיכות, ויש בו חנויות יוקרה ומסעדות נחשבות.    

A post shared by FRESHJAM Lifestyle �� (@freshjamcz) on

A post shared by wandering the world �� (@josiie.was.here) on

מה כדאי לראות במונקו: הנסיכות הזעירה היא סמל לחיים הטובים (רבים מעשירי העולם מחזיקים בה בתים – גם משום שהיא משמשת כמקלט מס). קזינו מונטה קרלו נמצא בארמון מפואר מהמאה ה-18. עוד מעניין לבקר בארמון הנסיך, שכמה מחדריו פתוחים לקהל, ובמוזיאון האוקיינוסים. בכל שנה בחודש מאי מתקיים במונקו מרוץ הגרנד פרי של פורמולה 1.    

>> לעוד כתבות על יעדי אירופה 

סן מרינו

שטח: 61 קמ"ר. מספר תושבים: כ-33 אלף בני אדם.  

סן מרינו נמצאת בהרי האפנינים באיטליה. על פי המסורת, סן מרינו הוקמה בשנת 301 לספירה על ידי מרינוס הקדוש שנמלט מהקיסר הרומי דיוקלטיאנוס על רקע רדיפה דתית. במשך רוב שנותיה, ולמעט תקופות קצרות, היתה סן מרינו עצמאית. שטחה של המדינה הררי.

A post shared by Lico (@lico734) on

A post shared by i.vereshchagin (@i_ver) on

מה כדאי לראות בסן מרינו: עיר הבירה הנקראת אף היא סן מרינו, היא עיר יפה. מרכז העיר העתיק אסור לכניסה למכוניות. בבזיליקת סן מרינו טמונים, על פי המסורת, שרידיו של מרינוס. עוד מומלץ לבקר בשלושת מגדלי  טורי (TORRI), הנמצאים על פסקות הר טיטאנו ושמהדרך אליהם נשקף נוף יפה. במסעדות המקומיות מוגש אוכל איטלקי.

ליכטנשטיין

שטח: 160 קמ"ר. מספר תושבים: כ-38 אלף בני אדם. 

נסיכות ליכטשנטיין גובלת בשוויץ במערב ובאוסטריה במזרח. בתחילת המאה ה-18 רכשה משפחת ליכטנשטיין שטחים במחוזות שלנברג וואדוז שבעמק הריין, אולם בני משפחת ליכטנשטיין המשיכו להתגורר בווינה. בשנת 1806 הוכרה ליכטנשטיין כמדינה ריבונית. בירת ליכטנשטיין היא העיר ואדוז השוכנת על גדות נהר הריין בסמוך לגבול עם שוויץ והשפה המדוברת במדינה היא ניב גרמני.     

A post shared by ☀ Easyvoyage ☀ (@easyvoyage) on

A post shared by Ost Blocker Kämpfer Herz♥ (@krzychukj) on

מה כדאי לראות בליכטנשטיין: בוואדוז הבירה ישנם כמה מוזיאונים - מוזיאון הסקי, מוזיאון הבולאות, המוזיאון הלאומי (בו מוצגים תכשיטי הכתר). בשנת 2000 הושלמה בנייתו של Kunstmuseum Liechtenstein, מוזיאון לאמנות מודרנית ואמנות עכשווית הנראה כמו תיבת בטון גדולה ושחורה. על גבעה מחוץ לעיר נמצאת טירת ואדוז. נסיך ליכטשנטיין מחזיק בשני יקבים, ומלבדם ישנם יקבים נוספים המייצרים יין באיכות טובה. מלבון (Malbun) הוא אתר המשמש בחורף כאתר סקי, ובקיץ לפעילות ספורט משפחתית, כגון הליכה, מיני גולף ועוד.  

מלטה

שטח: 316 קמ"ר. מספר תושבים: כ-416 אלף בני אדם.  

מלטה היא מדינת איים מדרום לסיציליה. שלושה מהאיים - מלטה, גוזו וקומינו - מיושבים בקביעות. הבירה ואלטה, שהוכרזה כבירת התרבות של אירופה לשנת 2018, נמצאת באי מלטה. השפות הרשמיות הן מלטזית ואנגלית. האוכל במלטה הוא בעל השפעות איטלקיות וצפון אפריקאיות. על פי ממצאים ארכיאולוגיים נקבע כי מלטה הייתה מיושבת כבר בשנת 5,200 לפני הספירה, על ידי תושבים שסגדו לאלת הפריון שצלמיות שלה נמצאו באיים. בשנת 400 לפני הספירה נכבשו האיים על ידי קרתגו ומאוחר יותר נשלטה בידי רומא והאימפריה הביזנטית. בשנת 870 לספירה נכבשה מלטה בידי הערבים, בשנת 1091 נכבשה על ידי הנורמנים ומאוחר יותר הפכה לחלקת ממלכת סיציליה והנצרות הפכה האופציה היחידה. החל מהמאה ה-16, ובמסגרת המאבק על השליטה בים התיכון, פעלו באיים האבירים ההוספיטלרים. בשנת 1798 נכבשה מלטה בידי נפוליאון, ובשנת 1800 נכבשה בידי הבריטים. בשנת 1964 זכתה מלטה לעצמאות.  

 

A post shared by Jon Ruiz (@jonruizz) on

A post shared by LoveMalta (@lovemalta) on

מה כדאי לראות במלטה: ההיסטוריה המפותלת של מלטה באה לידי ביטוי עד היום. תיירים יכולים להתרשם משרידים לתקפות היסטוריות שונות, בצד זה מציעה מלטה את כל הטוב שבאיים ים תיכוניים. בבירה וולטה שבאי מלטה כדאי לבקר בקתדרלת סנט ג'ון, גני הבארקה העליוניים המציעים תצפית פנורמית על סביבת העיר, במפקדה התת קרקעית של בעלות הברית במלחמת העולם השניה יש שחזור של מערך הפיקוד מאותם ימים, בית ריקו פיקולה המכיל יצירות אמנות שונות. אתרים מעניינים נוספים באי מלטה הם ההיפוגיאום (Hypogeum), הוא אתר קבורה פולחן תת קרקעי בעיירה פאולה, שהכניסה אליו מוגבלת, רק שמונים בני אדם יכולים להיכנס אליו מדי יום (יש להזמין מקום זמן רב מראש), חג'ר אים הוא אתר מגליתי מעניין שבו התגלתה "ונוס ממלטה" (המוצגת במוזיאון הארכיאולוגי הלאומי שבבירה), העיר רבאט שבאי מלטה יש קטקומבות (מערכות קבורה תת קרקעיות) מהתקופה הרומית, המערה הכחולה, שבימים שהים מאפשר אפשר לצאת אליה בשיט. בצופן-מערב האי מלטה נמצא "מפרץ הזהב", אחת מרצועות החוף היפות באי. האיים גוזו וקומינו שונים באופיים מהאי מלטה, הם כפריים ושקטים יותר מהאי המרכזי. בגיזו כדאי לבקר ב"חלון התכלת" – סלע שגלי הים פרצו בו מעין חלון. בצפון-מערב האי קומינו נמצאת הלגונה הכחולה המושכת אליה תיירים רבים.   

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש      

אנדורה

שטח: 468 קמ"ר. מספר תושבים: כ-76 אלף בני אדם.  

נסיכות אנדורה נמצאת ברכס הפירנאים, בין  צרפת לספרד. השפה הרשמית היא קטלאנית. על פי המסורת בשנת 805 הוקמה אנדורה העצמאית לאחר שכחמשת אלפים חיילים לחמו לצד קרל כנגד הערבים. בתמורה העניק להם קרל הגדול עצמאות. עד למאה ה-20 היתה אנדורה מדינה מבודדת שתנאי המחיה בה קשים וכלכלתה נשענת על חקלאות. בעשורים האחרונים מושכת אליה המדינה רבבות תיירים, והדבר גרם לשינוי באופיה ובכלכלתה.

A post shared by Nico Mas-Baga (@niko_masbaga) on

A post shared by Alessandro Viarino (@alessandro_viarino) on

מה כדאי לראות באנדורה: מלבד היותה של אנדורה מדינת דיוטי פרי (חנויותיה פטורות ממע"מ), האטרקציה העיקרית בה היא סקי. סולדאו (Soldeu), הוא אתר הסקי הגדול ביותר במדינה הקטנה, והוא מחובר לאתר פס דה לה קאסה (Pas de la Casa) באמצעות מעליות סקי. אתרים נוספים הם פאל (Pal), ארינסל (Arinsal) ואורדינו ארקליס (Ordino Arcalis). עונת הקיץ מציעה למבקרים, בעיקר למשפחות, אטרקציות של נופש פעיל – מגלשות הרים, טיולי הליכה וכל האקשן הזה לצד עיירות ציוריות וטבע יפה.