פלאי עולם הוא מושג מסתורי וחמקמק. בראשית היו שבעת פלאי העולם העתיק – רשימה שנוצרה בידי מלומדים בעולם העתיק וכללה אתרים שהם מופת הנדסי מעשה ידי אדם. ברשימה זו, נכללו הישגים מופלאים כמו הגנים התלויים בבל והפירמידה הגדולה בגיזה, והיא היוותה השראה לרשימות מודרניות יותר של פלאי תבל שנוצרו בידי בני אדם ושל אתרי טבע שאף הם פלאי תבל. רשימות אלה מתעדכנות מעת לעת. ברשימה שלפניכם כינסנו אתרים שהם פחות מוכרים, ויש בהם כאלה שנוצרו בידי בני אדם ואחרים שיש בהם תופעות טבע ייחודיות - "פלאי תבל - הרשימה האלטרנטיבית".

 לעוד מקומות מטורפים לטייל בהם בעולם >>

פורטו ריקו: הפארק הלאומי אל יונקה

הפארק הלאומי אל יונקה (El Yunque), מכונה כך על שם הר אל יונקה הנמצא בפארק. המקום מוכר גם בשם "היער הלאומי הקאריבי" (Caribbean National Forest),. זהו יער טרופי המתפרש על פני כ-113 קמ"ר ויש בו נהרות, מפלים, מסלולי הליכה נהדרים, מגוון צמחייה' בעלי חיים וגם פעילות אקסטרים. בשל השתייכותה של פורטו ריקו, שהיא אי בים הקריבי, לארצות הברית - זהו למעשה היער הטרופי הייחדי הנמצא בתחומי ארצות הברית וגן עדן לכל חובב טבע.   

A post shared by Dayanara Torres (@dayanarapr) on

A post shared by Rez (@solarmuzik) on

אזרבייג'אן: שמורת גובוסטאן

השמורה המעניינת הזו נמצאת במרחק של כ-60 ק"מ דרומית-מערבית לבאקו. שמורת גובוסטאן
(Qobustan qoruğu) המכונה גם "שמורת ארץ הוואדיות" נמצאת באזור סלעי, חצי-מדברי. הייחוד של המקום הוא הפטרוגליפים (ציורי קיר) מתקופת האבן ולאחריה, והרי הגעש של בוץ הפולטים בוץ ממעבה האדמה. המקום התגלה במקרה על ידי כורים שהגיעו למקום בשנות ה-30 של המאה הקודמת. 

למעלה מ-6,000 ציורי קיר, שהמוקדמים שבהם הם מהאלף השמינית לפנה"ס. בציורים מופיעים בני אדם ובעלי חיים – חזירים, שורי בר, סוסים. עוד מופיעות בציורים הקרבת קורבנות, סצינות ציד, קרבות וסירות עשויות גומא (האזור שכן פעם ממש לחופי הים הכספי – לפי הערכות מפלסו של הים היה גבוה יותר בכשמונים מטר מהמפלס כיום).

A post shared by Eglita (@eglita) on

A post shared by Travel with Anna (@travelwthanna) on

לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

קנדה: מפרץ פאנדי

מפרץ פאנדי (באנגלית: Bay of Fundy; בצרפתית: Baie de Fundy) נמצא בצד המזרחי של אמריקה הצפונית, בקרבת מפרץ מיין. רוב המפרץ נמצא בשטחי קנדה ומקצתו בשטחה של מדינת מיין. הייחוד שלו, הוא הפרשי הגובה בין הגאות והשפל – 16.2 מטר הבדל לפי גרסה אחת, ובטווח של 17-14 מטרים לפי גרסה אחרת. את המפרץ חובקת דרך נופית יפה, יש בו פארק יפה – הפארק הלאומי פאנדי וסלעי הופוול (Hopewell Rocks) שנחשבים למקום הכי שווה לראות בו את הפרשי הגיאות והשפל. המועדים בהם מתקיימת תופעת הטבע הזו (פעמיים ביממה) משתנים לאורך השנה וכדאי להתעדכן מראש.

A post shared by Sue Williamson (@suewilliamson_hall) on

A post shared by Josh Ellis (@josh_ellis17) on

אתיופיה: לליבלה

לליבלה (Lalibela), "פטרה של אפריקה", נמצאת ברמת אתיופיה בגובה של כ- 2,630 מטרים מעל פני הים. העיר שימשה כבירתה של מלכי שושלת זאגווה במאות ה-13-12 לספירה. העיר כוללת כנסיות חצובות בסלע האדמדם הנחלקות לשתי קבוצות עיקריות - האחת מצפון לנחל ירדן והאחרת ממזרח לנחל. אגב, לליבלה מכונה גם "ירושלים החדשה" משום שכמה מאתריה מכונים בשמות אתרים בירושלים. אחת עשרה כנסיות שנתגלו במקום  הוכרזו כאתר מורשת עולמית. מעניין במיוחד לבקר במקום בחג המולד של הכנסייה האתיופית אז נערכים במקום טקסים דתיים. 

A post shared by Claudia Bovi (@cla1840) on

/script>

A post shared by Thomas W. (@lemontree_ch) on

הפיליפינים: הנהר התת קרקעי פוארטו פרינססה

הנהר התת קרקעי הוא חלק מפארק לאומי (Puerto Princesa Subterranean River Natural Park) הכולל תצורות נוף מגוונות. המקום הוכרז כאתר מורשת עולמי ואף כאחד משבעת פלאי עולם הטבע (תחרות שנערכה בעשור הראשון של המאה ה-21). הנהר עצמו זורם לאורך 8.2 קילומטר בתוך מערות בסלע, חלקן מגיעות לרוחב של 120 מטר, ויש בהן נטיפים וזקיפים. בסופו נשפך הנהר אל ים סין הדרומי. אפשר לשוט בחלק ממנו.

A post shared by Clyde Ian Porcel (@clydewlyde) on

A post shared by Jodie Gardiner (@jodiegardiner_) on

מדגסקר: יער האבן

צינגי דה במראהה (Tsingy de Bemaraha) הוא אתר מורשת עולמית במערב מדגסקר המשתרע על שטח של 1,519 קמ"ר. המקום הוא תופעת טבע ייחודית (תופעה דומה אפשר לראות גם בסין) שבה עמודי סלע מחודדים, צינגי בשפה המקומית, עומדים זה לצד זה בצפיפות הנראית כיער. התופעה הייחודית הזו נוצרה כתוצאה מבלייה קארסטית. בין הסלעים יש יערות, שבהם חיים בעלי חיים, ובהם שישה מיני למורים.

A post shared by Photo Love (@l_o_ve_photo) on

A post shared by Jack's Flight Club (@jacks.flight.club) on

למסע אחר אונליין >>

הודו: צ'אנד באורי

בכפר אבהנארי, ליד ג'ייפור, יש ריכוז של בארות מים. צ'אנד באורי (Chand Baori), "הבאר הענקית", היא הבאר הגדולה ביותר – 3,500 מדרגות אבן מובילות לעומק של כ-13 קומות. הבאר נבנתה במאה ה-9 בסמוך למקדש הרשאט-מאטה ומלבד אתר לאצירת מי גשמים, היא שימשה כמקום לקיום טקסים ולמפגשים חברתיים.

A post shared by Rajasthan Tourism (@rajasthan_tourism) on

A post shared by Sundancer (@dana.sundance) on