8 שבועות לפני מועד הטיסה ובשעות אחר-הצהריים - זה הזמן האידיאלי ביותר להזמין כרטיס טיסה. למסקנה הזו הגיעו שני כלכלנים מאוניברסיטת מדריד, אחרי שבנו משוואה מתמטית שבדקה לאורך זמן מחירי טיסות בחברות שונות.

כמעט תאונה בשמי אילת (צילום: AP)
הכי זול לטוס בין ה-25 באוגוסט ל-2-3 בספטמבר | צילום: AP
השניים מצאו כי חברות תעופה נוהגות להציע למכירה כרטיסים מוזלים חודשיים לפני מועד הטיסה, מתוך מחשבה שרוב הנוסעים יעדיפו לא להסתכן בהזמנה מוקדמת כל-כך. ואילו ככל שמועד הטיסה מתקרב, המחירים - בניגוד למה שנהוג לחשוב - עולים, ורק לעיתים רחוקות יורדים שוב לקראת הטיסה. שעת הרכישה האולטימטיבית, על-פי החוקרים, היא לקראת ערב, הזולה יותר מרכישת כרטיס טיסה בבוקר.

אבל האם המסקנות הללו תקפות גם אצלנו לתקופות המבוקשות יותר ופחות ביולי-אוגוסט (החופש הגדול ובין המייצרים) ובספטמבר-אוקטובר (חגי תשרי)? לדברי דורי שושן, סמנכ"ל השיווק של ישראייר, כל המקדים זוכה הוא כלל-ברזל בענף. "ככל שמקדימים להזמין טיסה, ובעיקר טיסה סדירה, גם לתקופות השיא - המחיר נמוך יותר".

עוד לדבריו, זוגות או בודדים גמישים, שאינם כבולים בתאריכים מסוימים ורוצים לחסוך כסף, מומלץ להם לטוס בין 26 באוגוסט ל-13 בספטמבר. "המחיר בתאריכים הללו זול יותר בכ-35% לעומת המחיר ביולי-אוגוסט, לכל היעדים".

דברים דומים אומר גם דודו מחלב, סמנכ"ל השיווק של ארקיע: "הכי זול לטוס בין ה-25 באוגוסט ל-2-3 בספטמבר, אז המחירים נמוכים בכ-20-30 אחוז ואפילו בכ-50 אחוז לעומת השיא ביולי-אוגוסט". ויוסי פישר, סגן יו"ר התאחדות סוכני הנסיעות, סבור כי הכי זול לטוס מתחילת ספטמבר ועד שבוע לפני ראש השנה. "המחיר צונח ב- 40 אחוז".

מניתוח מחירי הטיסות למספר יעדים בחודשים יולי-אוגוסט-ספטמבר-אוקטובר (כפי שמפורסמים באתרי אל-על, ישראייר וארקיע) עולות מספר מסקנות:

סוכות יקר ב-40 אחוז מראש השנה

גם ברגע האחרון אפשר למצוא באמצע יולי טיסות במחירים נמוכים יותר לעומת סוכות בספטמבר. כך למשל, טיסת ארקיע לברצלונה תעלה לכם 518 דולר לאדם הלוך ושוב באמצע יולי (יציאה ב-22 בחודש), לעומת 773 דולר לאותו יעד בסוכות (יציאה ב-30 בספטמבר) - הפרש של 49 אחוז.

מסקנה נוספת: בראש השנה זול יותר לטוס למזמינים היום כרטיס לעומת חג סוכות. כך למשל, טיסת ישראייר לרומא בערב ראש השנה תעלה 592 דולר לאדם הלוך ושוב, לעומת 942 דולר בסוכות.

אוגוסט זול מיולי

גם בחודש אוגוסט, הנחשב לשיא הביקושים, אפשר למצוא נמוכים יחסית, אפילו יותר נמוכים מיולי.

כך למשל, טיסת הלוך ושוב לאדם לברצלונה עם אל-על יקרה יותר ב-51 אחוז (1,052 דולר. יציאה ב-22) באמצע יולי, לעומת תחילת אוגוסט (697 דולר. יציאה ב-6.8). כך גם טיסה לרומא באל-על: 674 דולר בתחילת אוגוסט, לעומת 772 דולר באמצע יולי.

שעת הטיסה משנה את המחיר

עוד מתברר כי קיימים פערים משמעותיים במחירים בין חברות התעופה. אולם, בהקשר זה יש להדגיש כי הפערים נובעים, בין היתר, מיום ומשעת הטיסה. לא כל הטיסות שנבדקו יוצאות באותן שעות ובאותם ימים, ויש ימים ושעות טיסה אטרקטיביים ולכן מבוקשים יותר.

כך, טיסת אל-על לברצלונה באמצע יולי, שעולה 1,052 דולר, מאפשרת יציאה מהארץ בשעה 9 בבוקר וחזרה בשעות הערב. לעומת זאת, טיסת ארקיע לברצלונה, שעולה באותם תאריכים 518 דולר, יוצאת ב-17:30 אחר-הצהריים - משמע בזבוז של כמעט יום שלם ביעד.

כמו כן, מדובר בטיסת ארקיע אקספרס, שהיא טיסת לואו-קוסט, כך שהמחיר איננו כולל כבודה, כיבוד ושתייה, ואילו טיסת אל-על כוללת את האמור.

>> איפה תמצאו אטרקציות זולות עם הילדים בחו"ל?
* התאכזבתם מחברת התעופה בה טסתם? הזמנתם צימר והוא לא נראה כמו באתר? הרגשתם שרימו אתכם בחופשה שלכם? יש לכם עם מי לדבר לזה! פנו אלינו לדף הפייסבוק שלנו