מגדל פיזה, פיזה (צילום: Franco Origlia, GettyImages IL)
המגדל הנטוי בפיזה | צילום: Franco Origlia, GettyImages IL

מעבר להמון ירוק, כרמי יין מפתים ואפילו חופים מרהיבים - חבל טוסקנה הוא גן עדן לחובבי ארכיטקטורה והמקום המושלם לחובבי אמנות על כל סוגיה וגווניה. גולת הכותרת של האיזור היא כמובן העיר פירנצה בה ניתן למצוא את הפסל דוד של מיכאלאנג'לו ואינסוף ציורים ופרסקאות של מיטב האמנים בהיסטוריה, אבל גם ביתר הערים יש לא מעט קתדרלות ומוזיאונים מרשימים במיוחד. קיבצנו עבורכם את מיטב האתרים בהם מומלץ לבקר, ולא שכחנו, כמובן, את מגדל פיזה. תבלו.   

פירנצה

הדואומו
כל הדרכים בפירנצה מובילות לקתדרלה הגדולה, שכיפתה נגלית כמעט מכל פינה במרכז העיר. הקתדרלה נבנתה במשך מאות שנים, כשלבסוף הכיפה הושלמה רק ב-1460 אחרי שפיליפו ברונלסקי, שען במקצועו, המציא טכניקה חדשה כדי לבנותה ועד היום היא הגדולה בעולם. טיפוס במדרגות המתפתלות לתצפית על פנים הקתדרלה ועל העיר הוא פשוט חובה גם אם התור ארוך מאוד (והוא ארוך מאוד).

בקתדרלה עצמה תגלו פרסקאות של ג'וטו, פסלים של מיכאלאנג'לו,ויטראז'ים של ג'יבטי, רצפות שיש מרהיבות ואוצרות נוספים. צמוד לקתדרלה נמצא Museo dell'Opera del Duomo, ובו שמורות יצירות המופת שניצבו בדואומו, דוגמת פסל הפייטה של מיכאלאנג'לו ופסל חבקוק של דונטלו. מומלץ להצטרף לסיור מודרך, לעקוב אחרי קבוצה או פשוט להצטייד בספר הדרכה מפורט.
כתובת: Duomo. Piazza de Duomo. Tel: 055.2302885
שעות פתיחה: שני, רביעי ושישי 17:00-10:00. בחמישי עד 15:30. שבת עד 16:45. ראשון 13:30-16:45.

פיאצה דלה סניורה
הכיכר האזרחית של פירנצה, בה שוכנים האופיצי והפלאציו וקיו, טומנת בים אבניה ופסליה את ההיסטוריה הפוליטית של העיר. כאן הצית הנזיר סבונארולה את מדורות ההבלים ולאחר מכן הוצא להורג, כאן הוכתרו שליטים מנצחים והופלו, וכאן עדיין יושבת עיריית פירנצה.

פלאצו וקיו
הארמון-מבצר ששימש את משפחת מדיצ'י, הוא כיום ארמון אדמיניסטרטיבי שעדיין משמש את עיריית פירנצה לתפקודים מסוימים. החצר הפנימית הנפלאה, הפסלים, והמוזיאון הקטן המותאם לילדים הופכים אותו למעניין לביקור קצר.
כתובת: Palazzo Vecchio. Piazza della Signoria. Tel: 055.2768465
שעות פתיחה: שני עד רביעי, שישי, שבת וראשון 9:00-19:00. חמישי 14:00-9:00.

האופיצי
45 החדרים של האופיצי מכילים בתוכם כמה וכמה מהיצירות החשובות והגדולות ביותר, ולדעת רבים מדובר בגלריה הטובה ביותר באיטליה. רק כדי לסבר את האוזן נציין את הולדת ונוס והאביב של בוטיצ'לי (החדר הכי צפוף בגלריה), המדונה עם הילד ושני מלאכים של פיליפו ליפי, הטבלתו של ישו של דה וינצ'י, ומבחר עבודות של פרוג'ינו (מורו של רפאל), טיציאן, רפאל, טינטורטו, רובנס, קרוואג'ו, טיאפולו ואפילו גויה.

השיעור המאלף בתולדות האמנות יכול להסתיים בבית הקפה הנעים של הגלריה, או להימשך במסדרון וסאריו, המחבר בין הפלאצו ווקיו לארמון הפיטי דרך האופיצי. המסדרון, העובר מעל הנהר ארנו, נבנה כדי שלורנצו לבית מדיצ'י יוכל ללכת בבטחה ולבד מארמונו לבית העירייה. הנוף על העיר נהדר, וגם במסדרון תלויות תמונות רבות. כדאי מאוד מאוד להזמין כרטיסים מראש דרך האתר כדי לא לעמוד בתור המייאש בכניסה, ומומלץ להגיע ממש מוקדם, כדי ליהנות מהביקור בשלווה.
כתובת: Galleria Degli Uffizi. Piazzale degli Uffizi 6. Tel: 055.23885
שעות פתיחה: שלישי עד ראשון 8:15 – 18:50.

גלריית אופיצי בפירנצה (צילום: ויקיפדיה)
אופיצי | צילום: ויקיפדיה

פיאצה דלה רפובליקה
כיכר גדולה ומרווחת, שכל פאותיה מוקפות בבתי קפה יוקרתיים, שהנודע שבהם הוא גילי.

כנסיית סנטה מריה נובלה
כנסייה גדולה לא רחוק מתחנת הרכבת של העיר. הכנסייה נבנתה בשתי פעימות – האחת בסגנון גותי, השנייה – רנסאנסי. פיצוי על העיצוב הקודר תקבלו בדמות כמה יצירות מרהיבות, בקפלה מגיורה, קפלה פיליפו סטרוצי וקפלה גונדי היפהפיה.
כתובת: Santa Maria Novella. Tel: 055.210113
שעות פתיחה: שני עד חמישי ושבת: 9:00-15:00. ראשון 9:00-14:00.

סן לורנצו
סביר להניח שסן לורנצו היא הכנסייה העתיקה ביותר בפירנצה. היא נוסדה במאה-4 לספירה ושימשה אז כקתדרלה של העיר עד שהוקמה הסנטה רפרטה (הכנסייה שעמדה במקום הדואומו). כאן התפללו בני משפחת מדיצ'י לדורותיהם, יש בה במות מוגבהות שייצר דונטלו, והיא תוכננה על ידי ברונלסקי המפורסם ואף על ידי מיכאלאנג'לו (הקפלה מדיצ'י וקפלת הנסיכים המחוברת אליה). למרות כל אלה היא עדיין לא גמורה – החזית, העשויה לבנים, הייתה אמורה להיות מצופה שיש ותבליטים, אך עד היום משפחת מדיצ'י לא מצאה את המימון לכך.
כתובת: San Lorenzo. Piazza San Lorenzo. Tel: 055.290184
שעות פתיחה: שני עד שבת, 10:00-17:00.

גלריית האקדמיה
התור הארוך (שעתיים ויותר) שמשתרך בדרך כלל לפני הכניסה מצביע על מה שנמצא בתוך הגלריה: דוד של מיכאלאנג'לו. הפסל, שעבר כמה וכמה דירות, ניצב שם במלוא עוצמתו ותפארתו. מיכאלאנג'לו חצב אותו מגוש שיש שאורכו ארבעה מטרים, שכמה וכמה אומנים ניסו לפסל בו אך לא הצליחו. רבים לא ממש שמים לב, אבל הדרך אל דוד מעוטרת משני צידיה בפסלי העבדים (מיכאלאנג'לו שוב) הנהדרים. הפסלים הלא גמורים מלמדים הרבה על שיטות העבודה של האמן הגדול. סביב לאולם המרכזי יש עוד גלריות, בהן תלויות עבודות חשובות בסגנון הביזנטי. גם כאן רצוי מאוד להזמין כרטיסים מראש.
כתובת: Galleria dell'Accademia. Via Ricasoli 60. Tel: 055.2388609
שעות פתיחה: שלישי עד ראשון, 8:15-16:50.

מנזר סנט אפולוניה
המנזר הבנדיקטיני נסגר ונמכר מזמן לנדל"ן ורק אולם אחד שלו נשאר כפי שהיה, וזאת בשל ציור קיר ענקי ומאיים למדי המתאר את הסעודה האחרונה, שצייר אנדראה דל קסטניו. ברחבי פירנצה אפשר למצוא עוד חמישה ציורים של הסעודה האחרונה: במוזיאון סן מרקו, במנזר סן אונופריו ובוויה סן סלבי 16.
כתובת: Cenacolo di Sant'Apollonia. Via XXVII Aprile 1.
שעות פתיחה: שלישי עד שבת 8:15-13:50. פתוח גם ביום ראשון השני והרביעי של כל חודש ובשני הראשון והשלישי, באותן שעות.

ארמון וקיו בפירנצה, טוסקנה (צילום: ויקיפדיה)
פלאצו וקיו בפירנצה | צילום: ויקיפדיה

סן מרקו
מכל הגלריות, המוזיאונים ומבני הדת של פירנצה, סן מרקו הוא האהוב ביותר (על כותבת מדריך זה, בכל אופן). הקומפלקס מכיל מנזר דומיניקני (שהוסב למוזיאון) וכנסייה, שקוזימו מדיצ'י מימן בנדיבות. למרות הקשר, דווקא מכאן יצאה התנגדות גדולה למשפחה, בדמותו של אב המנזר סאבונרולה. קומת הקרקע והחצר הפנימית השלווה עמוסים בציורים שונים, אך רק כשתעלו לקומה הראשונה תגלו את הקסם האמיתי של המקום – ציוריו העדינים, התמימים והמורכבים של הנזיר (שהיה אחר כך לאב המנזר) פרא-אנג'ליקו. הציור הראשון שיקדם את פניכם הוא הבשורה – מלאכת מופת של עדינות, רוך ואמונה. בהמשך תגלו 42 תאי מגורים של נזירים, שבכל אחד מהם ציור קיר של הנזיר. פשוט מרהיב.
כתובת: San Marco. Piazza San Marco 1. Tel: 055.2388608
שעות פתיחה: שני עד שישי 8:15-13:50. שבת וראשון עד 16:50.

הברג'לו
החלק העיקרי במוזיאון הברג'לו הם פסלים מתקופת הרנסאנס. מלבדם מוצגם גם פריטי אומנות שונים – שטיחים, כלי זכוכית וכסף ועוד. הארמון דמוי המבצר שמאכלס את המוזיאון נבנה במאה ה-13. פסל דוד של דונטלו הוא אחד המעניינים במוזיאון – דמות עירום נשית למדי, בשונה מזו שפיסל מיכאלאנג'לו.
כתובת: The Bargello. Via del Proconsolo 4. Tel: 055.2388606
שעות פתיחה: כל יום 8:15-13:50. סגור ביום שני השני והרביעי וביום ראשון הראשון, השלישי והחמישי בכל חודש.

כיכר וכנסיית סנטה קרוצ'ה
אחת הכיכרות הגדולות בפירנצה, ומקום לכמה וכמה התכנסויות חשובות בתולדות ובהווי העיר. השמועה אומרת שהכנסייה הענקית החולשת על הכיכר נוסדה על ידי פרנציסקוס הקדוש בעצמו. מלבד פרסקאות של ג'וטו מחכים שם בשלוות נצח קבריהם של מיכאלאנג'לו,מקיאבלי, רוסיני וגלילאו.
כתובת: Santa Croche. Piazza Santa Croce 16. Tel: 055.2466105
שעות פתיחה: שני עד שבת 9:30-17:30,ראשון 13:00-17:30.

פונטה וקיו
הגשר הישן מעל נהר הארנו מחבר בין חלקה הישן של פירנצה לחלק ה"חדש", האולטה-ארנו (מעבר לארנו). הגשר עצמו עמוס מבקרים תמיד, ומשובץ כולו חנויות של צורפים. מעל החנויות עובר מסדרון וסארי.

גשר פונטו וקיו בפירנצה (צילום: Shutterstock)
גשר פונטו וקיו בפירנצה | צילום: Shutterstock

ארמון הפיטי
הארמון העצום, שהוא הגדול ביותר בפירנצה, נבנה על ידי הסוחר העשיר לוקה פיטי כדי לנקר את עיני בני מדיצ'י. אך קנאה, כמו שאומרים, היא זרע שאסור להשקות, וזמן קצר לאחר שבניית הארמון הסתיימה ירד קרנה של משפחת פיטי והם נאלצו למכור את הארמון. למדיצ'ים. שמונה מוזיאונים נפרדים וגנים מרהיבים יש במבנה, וקניית הכרטיסים יכולה להיות לכולם או רק לכמה מהם. אם יש לכם זמן וחשק רק לאחד, בקרו בגלריה פלטינה המורכבת מ-29 חדרים, בהן תלויות יצירות של רפאל, קרוואג'יו, טיציאן ועוד. ושוב- מומלץ להגיע מוקדם ו/או להזמין כרטיסים מראש.
כתובת: Palazzo Pitti. Piazza Pitti. Tel: 055.210323
שעות פתיחה: שלישי עד ראשון, 8:15-18:50.

סנטה מריה דל כרמינה
כנסייה קטנה עם חזית משעממת ופנים מרהיב. מוקד העניין כאן היא קפלה בראנקאצ'י, שציירו בהמשכים מאסולינו, מסאצ'יו ופיליפינו ליפי. שווה לחכות להקרנה של הסרט (באנגלית) המספר על התהליך ועל הציורים שבקפלה, ורק אחר כך להתבונן בה באופן עצמאי.
כתובת: Santa Maria del Carmine. Piazza del Carmine. Tel: 055.2768224
שעות פתיחה: פתח שני ורביעי עד שבת 10:00-17:00. ראשון 13:00-17:00.

סן מיניאטו אל מונטה
העלייה התלולה אל הכנסייה הרומנסקית הזו שווה כל התנשפות. הנוף הנשקף מגניה פשוט מרהיב - הדואומו, הגגות הדומים של פירנצה, הנהר והגבעות המוריקות של טוסקנה, הכל נגלה לעיניכם. המבנה עצמו אפל ומרשים, ויש בכנסייה חנות קטנה לממכר דבש, ריבות ושאר מרקחות שמכינים נזירים. מי שלא מסוגל (או מעוניין) לעלות ברגל יכול לקחת קו אוטובוס מס' 12 עד כיכר מיכאלאנג'לו (יש שם בית קפה והעתק של פסל דוד) ולזכות בנוף דומה. מהכיכר עד לכנסייה מפריד רק גרם מדרגות סביר. שווה להגיע לקראת שעת הסגירה, כי הירידה למטה בערב נעימה ויפה.
כתובת: San Miniato el Monte. Viale Galileo Galilei, Piazzale Michelangelo. Tel: 055.2342731
שעות פתיחה: פתח כל יום, 8:30-19:00. בין נובמבר למרץ – שני עד שבת 8:00-12:00, 15:00-17:00 וראשון 15:00-17:00.

פארקים וגנים
גני בובולי הם הגדולים והמרשימים שבגני העיר, והכניסה אליהם היא מארמון פיטי. מלבדם, רוב גינות העיר הן פרטיות, ואפשר רק לראות צמרות עצים מציצות מבעד לחומות. אבל אם אתם חייבים ירוק, בית הקברות האנגלי והגן הבוטני ליד סן מרקו יספקו לכם מנה של עצים, פרחים ושיחים.

פירנצה (צילום: ויקיפדיה)
מבט על פירנצה | צילום: ויקיפדיה

לוקה 

פיאצה נפולאונה
הכיכר המרכזית של העיר, המחוברת לכיכר דל ג'יליו.

בית פוצ'יני
ביתו של המלחין וכותב האופרות הנודע ג'יאקומו פוצ'יני, בן העיר, הפך למוזיאון לזכרו. מלבד המוזיאון הקטן יש כאן גם בית ספר למוזיקה.
כתובת: Casa di Puccini. Corte San Lorenzo 9. Tel: 0583. 469225
שעות פתיחה: שלישי עד שישי 10:00-13:00. ראשון 10:00-13:00, 15:00-18:00 .

הדואומו
הקתדרלה של לוקה נראית משונה ולא סימטרית ממבט מבחוץ, וזאת בשל מגדל הפעמונים שלה, שעמד שם עוד לפני הבנייה, וחייב את הבנאים "לכווץ" צד אחד של הפסאדה. בתוך הקתדרלה עמוסת העיטורים יש ביתן ובו ה- Volto Santo di Lucca, הפנים הקדושות של לוקה. זהו פסל עץ של ישו שהאגדה אומרת שניקודימוס פיסל ונחשב קדוש במיוחד בעולם הנוצרי. במזבח השלישי מימין תוכלו לראות ציור סעודה אחרונה של טינטורטו. ליד הקתדרלה יש מוזיאון אמנות קטן, שהמעניין בו הוא השילוב בין המודרניזם של המבנה החדש לעתיקות הקתדרלה, ולא המוצגים.
כתובת: Duomo di San Martino. Piazza San Martino
שעות פתיחה: שני עד שישי, 9:30-17:45

כנסיית סן ג'ובאני
הקתדרלה, שלפני בניית הדומו הייתה המרכזית בעיר, נבנתה על גבי כנסייה לומברדית שנבנתה על גבי כנסייה קדומה שנבנתה על גבי בתים רומאיים. בסך הכל תוכלו ללכת בין שרידים מעניינים ומוסברים היטב של 12 מאות שונות.
כתובת: Chiesa e Battistero di San Giovanni e Santa Reparata. Piazza San Giovanni
שעות פתיחה: כל יום 10:00-18:00. בחורף עד 15:00.

הקתדרלה בלוקה, טוסקנה (צילום: ויקיפדיה)
הקתדרלה של לוקה | צילום: ויקיפדיה

כנסיית סן פרדיאנו
הכנסייה, בסגנון רומנסקי-פיזני, נבנתה במאה ה-12. הפנים שלה מואר בעדינות ומלא שכיות חמדה. הקפלה די סנט אגוסטינו מעוטרת בפרסקאות יפים, שסגנונם מעיד על השפעה פלמית חזקה.
כתובת: Chiesa San Frediano. Piazza San Frediano.
שעות פתיחה: שני עד שבת 8:00-12:00, 15:00-17:00, ראשון 10:30-17:00.

מוזיאון גואיניגי
במוזיאון האמנות העירוני תמצאו שפע של פסלים רומנסקים וציורים, בעיקר של מתיאו סיוויטלי, שאחראי להרבה מיצירות האמנות של הדואומו.
כתובת: Museo Guinigi. Via della Quarquonia
שעות פתיחה: שלישי עד שבת 9:00-19:00, ראשון עד 14:00.

מגדל גואיניגי
מגדל תצפית מעניין ליד המוזיאון. אנשי לוקה נטעו בזמנו עצים בראש מגדליהם, והמראה של עצי אלון הצומחים בגובה 44 מטרים משעשע מאוד. כשתעלו תוכלו לראות לא רק את נופה היפה של לוקה, אלא גם את שורשיהם המתפתלים בחדרים של עצי האלון.
כתובת: Torre Guinigi. Via Sant'Andrea

כיכר האמפיתיאטרון
כיכר מעניינת היוצאת מרחוב פילונגו, לא רחוק מסן פרדיאנו. הכיכר נוצרה מבתים שנבנו על היקפו של אמפיתיאטרון רומי עתיק. הכיכר שלווה מאוד, יש בה כמה וכמה בתי קפה, ועדיין אפשר להתחקות אחר קשתות האמפיתיאטרון וחדריו.
Piazza Anfiteatro

סן מישל אין פורו
כנסייה רומנסקית יפהפיה, אך דלה למדי מבפנים. דורות של בני משפחת פוצ'יני ניגנו על העוגב בכנסייה, וג'יאקומו עצמו היה נער מקהלה כאן.
כתובת: San Michelle in Foro. Piazza San Michele
שעות פתיחה: כל יום 7:30-12:00, 15:00-18:00.

מבט על לוקה, טוסקנה (צילום: ויקיפדיה)
לוקה | צילום: ויקיפדיה

פיזה

Campo dei Miracoli
הכיכר הענקית שבצפון העיר, צמוד לחומה, היא מקום משכנם של כמה מהאתרים החשובים של העיר – המגדל הנטוי, הדואמו, בית הטבילה וכמה מוזיאונים מעניינים. בכיכר עצמה יש לשכת מודיעין תיירים, ולידה דוכן כרטיסים לאתרים השונים.

המגדל הנטוי (מגדל פיזה)
מעטים יודעים זאת, אבל המגדל הנטוי של פיזה החל לנטות כבר בשלבים הראשונים של הקמתו במאה ה-12, אחרי בנייתן של שלוש קומות. מאותו רגע ניסו באדריכלים לתקן את הטעות. הם הצליחו לגרום לנטייה לשנות כיוון, ואף יצרו כיפוף קל במבנה, אך לא צלחו. בשנת 1990 נסגר המגדל למבקרים מחשש שיתמוטט. צוות מומחים, בראשות פרופסור לונדוני, החלו במבצע שיקום. המבצע כלל את חיזוק הבסיס ב-900 טונות של עופרת, וסילוק מים ופסולת. ב-2001 הסתיים המבצע והמגדל נפתח מחדש למבקרים. הסיורים המודרכים במגדל מעניינים מאוד, והם יובילו אתכם בסופו של דבר לקצהו העליון, אחרי עלייה של יותר מ-200 מדרגות.
כתובת: Torre Pendente. Tel: 050.3872210
שעות פתיחה: 8:30-19:50 (בעונה). מאמצע יוני עד תחילת ספטמבר – עד 22:00.

הדואומו
הקתדרלה של פיזה היא דוגמא ומופת לסגנון האדריכלות הפיזני-רומנסקי. החזית האפורה לבנה שלה מרשימה מאוד והכניסה היא משער סן רניירי, הקרוי על שם הקדוש הפטרון של העיר. רוב האמנות שבתוך הקתדרלה היא מתקופת הרנסאנס או לאחריה, וזאת בשל שריפה שהשתוללה בה בסוף המאה ה-16. אחד השרידים הבודדים מהימים שלפני היא הבמה המוגבהת (Pulpit), שפיסל ג'ובאני פיזאנו. פריט מעניין נוסף היא מנורת הקטורת הענקית התלויה במעבר המרכזי. האגדה אומרת כי תנועתה של המנורה עוררה את מחשבתו של גלילאו גליליי, בן העיר, ובזכותה הוא החל לחקור את המכניקה של תנועת המטוטלת.
כתובת: Duomo. Tel: 050.560547
שעות פתיחה: כל יום 10:00-20:00 (בקיץ). הכניסה חינם לתיירים לפני השעה 13:00.

בית הטבילה
המבנה העגול הוא בית הטבילה הגדול ביותר באיטליה. הפנים שלו כמעט וחף מקישוטים והוא דרמטי מאוד. האקוסטיקה במקום נהדרת, במיוחד מתחת לכיפה. הזמן הרב שלקח לבנותו גרם לכך שנדבך העמודים התחתון בנוי בסגנון פיזני-רומנסקי, ואילו החלק העליון, עם הכיפה והצריחים – בסגנון גותי. הפולפיט המפואר פוסל על ידי ניקולה פיזאנו, אביו של ג'ובאני. שווה לעלות במדרגות לכיפה, למבט על הקמפו די מירקולי והעיר.
כתובת: Baptistery. Tel: 050.560547
שעות פתיחה: כל יום 8:00-20:00. עד 17:00 בחורף.

מגדל פיזה והקתדרלה בשלג (צילום: Franco Origlia, GettyImages IL)
Campo dei Miracoli | צילום: Franco Origlia, GettyImages IL

קמפוסנטו
בית הקברות שמאחורי החומה שמצפון לדואומו זכה לכינוי בית הקברות היפה בעולם. הוא בנוי בדמות קלויסטר גותי, ומאות מציבות מצטופפות תחת קשתותיו. היפים מכל כאן הם הפרסקאות. בעבר כיסו הציורים את כל קירות המקום, אך רבים מהם נהרסו בעקבות ההפצצות במלחמת העולם ה-2. בביתן ליד הכניסה שמור המרשים שבהם: ציור הקרוי "ניצחון המוות", המתאר את המגיפה השחורה שהכתה בפירנצה בעוצמה רבה במיוחד.
שעות פתיחה: כל יום 8:00-20:00. עד 17:00 בחורף.

מוזיאון הדואומו
בפינה הדרום מזרחית של הכיכר ניצב מוזיאון האופרה של הדואומו (אופרה מלשון אופרציה, בנייה, ולא מלשון אנשים עומדים ונדקרים על במה). המוזיאון מתאר את תהליך בניית הקתדרלה, וכן מציג כמה מיצירות האמנות הגדולות ששכנו בדואומו ובבית הטבילה והועברו לכאן כדי לשמרם. מלבד אמנות נוצרית יש גם כמה פריטים מעניינים מימי הרומאים ומימי האטרוסקים המסתוריים.
כתובת: Museo dell'Opera del Duomo. Tel: 050.560547
שעות פתיחה: כל יום 8:00-19:20 בין אפריל לספטמבר. עד 16:20 בשאר החודשים.

מוזיאון סינופייה
מוזיאון מלומד למדי, המציג רישומים וסקיצות לציורי הקיר של הקמפו סנטו. בקצה המדשאות של המוזיאון יש עליה למגדל סנטה מריה שעל חומת העיר, ממנו אפשר לצאת לסיור נעים על החומות.
כתובת: Museo delle Sinopie. Tel: 050.3872210
שעות פתיחה: כל יום 8:00-20:00. עד 17:00 בחורף.

כיכר קווליירי
הכיכר הגדולה שוכנת בחצי הדרך בין כיכר הניסים לנהר. כנראה כאן עמד הפורום הרומאי. כיום יש בה כנסייה יפה (סנטו סטפנו), כמה ארמונות ואת אחד מבנייני האוניברסיטה, מה שמבטיח תנועה ערה של צעירים הנכנסים ויוצאים מבתי הקפה.

הנוף ממגדל פיזה (צילום: Franco Origlia, GettyImages IL)
הנוף מהגג של המגדל הנטוי בפיזה | צילום: Franco Origlia, GettyImages IL

המוזיאון הלאומי סן מתיאו
מוזיאון מעניין לאמנות גותית ורומנסקית. בין עשרות הציורים תמצאו גם עבודות של דונטלו ומסאצ'יו.
כתובת: Museo Nazionaledi San Matteo. Tel: 050.541865
שעות פתיחה: שלישי עד שבת 9:00-19:00. בראשון ובחגים עד 14:00.

סנטה מריה דלה ספינה
כנסייה קטנה ויפהפיה, ששופצה מספר פעמים בשל נזקי שיטפונות ונפתחה שוב לציבור ב-1998, מה שהופך אותה לאחת המשוחזרות בעיר.
כתובת: Santa Maria della Spina. Lungarno Gambacorti. Tel: 055.5121919
שעות פתיחה: שלישי עד שישי 10:00-1:15 ו-14:30-17:45.

סן מישל דיי סקייזי
שני קילומטרים מזרחה מהמוזיאון הלאומי, על גדת הנהר, תגיעו לעוד מגדל נטוי, שבניגוד לזה המפורסם נטייתו לא טופלה מעולם. חלונותיו מעוקמים, עמודי האכסדרה פונים לכמה מקומות והקירות ניצבים בזווית עקומה מאוד ביחס למגדל.
כתובת: San Michele dei Scaizi

סן פיירו א גראדו
בזיליקה מהמאה ה-11, מרחק 8 קילומטרים מערבית לפיזה. יש פרסקאות דהויים מעט על הקירות והמבנה כולו הוא דוגמא נאה לאדריכלות רומנסקית. האגדה מספרת שפיטר הקדוש ירד כאן מהסירה שהביאה אותו לאיטליה.
כתובת: San Piero a Grado. Tel: 050.960065

סיינה

פיאצה דל קמפו
הכיכר הענקית ודמוית הצדפה של סיינה היא המרכז העירוני, התיירותי והתרבותי של העיר. הרחובות הראשיים מתנקזים אליה, ובערבים גם התושבים ותיירים. על הפאה הישרה של הכיכר עומד הפלאציו פובליקו, ארמון מרשים שמאכלס כבר מאות שנים את עיריית סיינה. לשכת מודיעין התיירים של העיר ממוקמת בכיכר.

המוזיאון העירוני
הקומות התחתונות של הפלאציו פובליקו משמשות כמוזיאון עירוני. המוזיאון מכיל כמות נכבדה של יצירות אמנות, כולל של ציירים מאסכולת סיינה. קנו כרטיס הכולל עלייה למגדל הגבוה, Torre del Mangia, לתצפית.
כתובת: Museo Civico. Piazza del Campo 1. Tel: 0577.41169
פתוח כל יום, 10:00-19:00.

הדואומו
מבנה הקתדרלה של סיינה מרשים במיוחד, והוא נגלה מפינות רבות בעיר. חזיתו הדרמטית, העשויה שיש שחור ולבן לסירוגין, מלווה בעבודות שיש מורכבות על הרצפה ובחזית המבנה (במשך כל השנה, פרט לשבוע אחד באוגוסט, הרצפה מכוסה לוחות עץ להגנה). העושר בפנים מדהים. כדאי להיכנס לספריית פיקולומיני, כדי לראות את הפרסקאות ואת אוסף ספרי המקהלה של הקתדרלה.
כתובת: Duomo. Piazza del Duomo. Tel: 0577.283048
שעות פתיחה: שני עד שבת 10:30-19:30, ראשון 13:30-18:30.

פלאזה דל קמפו בסיינה, טוסקנה (צילום: ויקיפדיה)
פלאזה דל קמפו, סיינה | צילום: ויקיפדיה

בית הטבילה
בית הטבילה הוקם בשביל לתמוך באחד הקירות הגדולים של הדואומו. הוא מעוטר כולו בציורים ופרסקאות, אבל הפריט הכי מעניין בו הוא אגן הטבילה העתיק, העשוי ברונזה, שחלק מעיטוריו נעשו על ידי ג'יברטי ודונטלו.
כתובת: Battistero. Piazza San Giovanni
שעות פתיחה: כל יום, 9:30-19:00.

סנטה מריה דלה סקאלה
במשך 800 שנים שימש המבנה הענק הזה כבית החולים של סיינה. רק ב-1995 הוא סגר את שעריו והפך לחלל מדהים לתצוגות ותערוכות. עבודות השחזור והשיקום שנעשות במקום עדיין לא הסתיימו, אבל טפח אחר טפח מתגלות נפלאותיו: קפלת דל מנטו, הסנטיסימה אנונציאטה, האלה דל פלגריניאנו ועוד. בין עשרות האולמות והחדרים יש המוקדשים להצגת פריטי אמנות מההיסטוריה המפוארת של סיינה וטוסקנה, ויש המוקדשים לתערוכות מודרניות מתחלפות. מדהים לחשוב שחלק מהחדרים, שעל קירותיהם מצוירים פרסקאות מהמאה ה-15, היו עד ממש לא מזמן חדרי אשפוז ומעבדות. במרתפי המבנה שוכן המוזיאון הארכיאולוגי – מבוך שקט, קריר ונעים של חדרים המציגים בעיקר שרידים מתקופת האטרוסקים.
כתובת: Spedale di Santa Maria della Scala. Tel: 0577.224811
שעות פתיחה: כל יום, 10:30-16:30. בחורף עד 14:30.

מוזיאון הדואומו
כמו ליד כל הקתדרלות הגדולות, גם כאן יש מוזיאון המתעד את השלבים השונים של הקמתה, והשומר על כמה מיצירות האמנות הגדולות שלה. היצירה בה"א הידיעה כאן היא ה-Maesta של האמן דוצ'יו. אם לא עליתם על המגדל בפלאציו פובליקו, אל תפספסו את נקודת התצפית שכאן, הקרויה Panorama dal Facciatone, אם כי הטיפוס מפחיד וחשוף למדי.
כתובת: Museo dell'Opera del Duomo. Piazza del Duomo. Tel: 0577.283048
שעות פתיחה: פתוח כל יום, 10:00-17:00. עד 19:00 בין מרץ למאי וספטמבר לאוקטובר. עד 22:00 ביולי-אוגוסט.

הארכיב
פלאציו פיקולומיני נמצא על רחוב בנקידי סוטו, אחד הראשיים בעיר והוא מאכסןם כיום את הארכיון העירוני. הצטרפו לסיור מודרך בין מסדרונות עמוסי ספרים וכרכים, המכילים רשומות על גבי רשומות של העיר סיינה והכפרים מסביב לה, שמקורם במאה ה-13 והלאה.
כתובת: Palazzo Piccolomini. Via Banchi di Sotto 52. Tel: 0577.247145
שעות פתיחה: שני ורביעי 8:00-14:00. שלישי, חמישי ושישי 8:00-17:30. שבת 8:00-13:45.

סנטה מריה דיי סרווי
כנסייה יפה בכיכר מלאת עצים. הכנסייה שקטה וקרירה, ומהכיכר נגלים נופים יפים של העיר. מקום טוב למנוחת צהרים.
כתובת: Santa Maria Dei Servi. Via Di Valdomontone

הקתדרלה של סיינה, טוסקנה (צילום: ויקיפדיה)
הקתדרלה של סיינה | צילום: ויקיפדיה

מוזיאון סיינה לאמנות מודרנית
איזה שינוי מרענן! ארבע קומות של אמנות עכשווית: פסלים, ציורים, וידאו ארט ומיצגים. יש גם בית קפה נחמד.
כתובת: Palazzo delle Papesse. Via di Citta 126.
שעות פתיחה: שלישי עד ראשון, 12:00-17:00.

פינקוטקה נציונאלה
גלריית האמנות הגדולה של סיינה, המציגה יצירות מימי הביניים, אמנות ביזנטית וגותית כן יצירות איטלקיות, גרמניות ופלמיות מתקופת הרנסאנס.
כתובת: Pinacoteca Nazionale. Via San Pietro 29. Tel: 0577.281161
שעות פתיחה: ג'-שבת 8:15-19:15, ב' 8:30-13:30, א' וחגים 8:15-13:15.

סן דומניקו
כנסיית סן דומניקו היא כנסייה גותית, שבקפלה דלה ולטה שלה נדרה קתרינה הקדושה את נדריה. בקפלה די סנטה קתרינה תמצאו ציורי קיר של סודומה המתארים את חייה, וכן את ראשה של הנזירה (הגוף נשאר ברומא).
כתובת: Chiesa di San Domenico. Costa di Sant'Antonio. Tel: 0577.280893
שעות פתיחה: כל יום 7:00-13:00, 15:00-18:30. מנובמבר עד מרץ: 9:00-13:00, 15:00-18:00).

בית סנטה קתרינה
אחרי פרנציסקוס הקדוש מאסיזי, קתרינה היא ללא ספק הקדושה האיטלקיה השווה ביותר. קתרינה נולדה בסיינה ב-1347, וחיה בה עד יום מותה. היא הפכה לנזירה דומיניקנית בגיל 8, והקדישה את חייה לעניים ולחולים. בימי המגיפה השחורה היו הרבה מאלה בסיינה, שאיבדה למעלה ממחצית מאוכלוסייתה במגיפה. נאומיה הדתיים היו השראה לרבים (חלק מהם שמורים עדיין בספרית העיר) ויש האומרים כי היא זו ששכנעה את האפיפיור גרגוריוס ה-11 להשיב את הכס הקדוש לרומא ולאחד בין האפיפיורות המערבית לרומית. עם מותה היא הוכרזה כקדושה וכקדושה הפטרונית של העיר. ביתה הפך למקדש, פשוטו כמשמעו. ב-1939 היא הוכרזה כקדושה הפטרונית של איטליה כולה, לצד פרנציקוס.
כתובת: Casa di Santa Caterina. Costa di San Antonio, Via della Sapienza. Tel: 0577.280801

הגנים הבוטניים
אחרי כל האבן והשיש, הלב צריך קצת ירוק. הגנים הבוטניים הם מקום מצוין להתרגעות קלה. הם צופים אל הגבעות סביב. אם רוצים אפשר להצטרף לסיור מודרך, אבל אין ממש סיבה.
כתובת: Orto Botanico. Via Pier Andrea Mattioli 4. Tel: 0577.232874
שעות פתיחה: שני עד שישי 8:00-12:30, 14:30-17:00. שבת 8:00-12:00.

כנסיית סן דומניקו בסיינה, טוסקנה (צילום: ויקיפדיה)
כנסיית סן דומניקו | צילום: ויקיפדיה


עוד על טוסקנה: העיירות שאסור לכם להחמיץ >>